Wywiady

Wywiad z działaczem ONR oskarżonym o podpalenie przed ambasadą rosyjską


21 maja 2015 o 21:51   /   komentarzy (8)

„Zarzucono mi wtedy w mediach „podpalenie ambasady rosyjskiej”, a w prokuraturze podpalenie budki strażniczej pod ambasadą Rosji. W areszcie spędziłem 3 miesiące. Sprawa została umorzona” – mówi Kamil Zbroiński, działacz ONR niesłusznie zatrzymany podczas Marszu Niepodległości w rozmowie z Adamem Sewerynem.

Czołem! Prosiłbym, abyś na początek przedstawił się w kilku zdaniach.

Czołem! Nazywam się Kamil Zbroiński. Jestem członkiem oddziału ONR Radomsko, który wchodzi w skład Brygady Łódzkiej. Z Obozem Narodowo-Radykalnym związany jestem od niedawna. Od paru lat działam także jako kibic lokalnego klubu RKS Radomsko.

Wiem, że to bardzo negatywne wspomnienie, ale takie przypadki bezprawia w „majestacie prawa” musimy nagłaśniać. Opowiedz, w jakich okolicznościach zostałeś aresztowany.

Aresztowano mnie 11 listopada 2013 roku podczas Marszu Niepodległości. Bazując na marnych dowodach, zarzucono mi wtedy w mediach „podpalenie ambasady rosyjskiej”, a w prokuraturze podpalenie budki strażniczej pod ambasadą Rosji oraz podpalenie wiaty śmietnikowej także pod ambasadą. Zastosowano wobec mnie areszt zapobiegawczy.

Czy doświadczyłeś przemocy ze strony policjantów i strażników więziennych?

Podczas aresztowania nie dawałem policjantom powodów do stosowania przemocy. Byłem wtedy trzeźwy, mimo dużego zaskoczenia funkcjonariuszy nie stawiałem żadnego oporu. Chciałem całe to nieporozumienie, jak najszybciej wyjaśnić. Na komisariacie, z rozmów z innymi zatrzymanymi dowiedziałem się, że miałem dużo szczęścia. Widziałem chłopaka z podbitym okiem, tłumaczył się, że został uderzony przez policjanta w czasie aresztowania. Na samym komisariacie znajdował się pokój do „rozmów” z bardziej opornymi aresztantami, a w nim funkcjonariusz z tomfą. W areszcie mimo surowych warunków, było już trochę lepiej.

Jakie były warunki w areszcie śledczym, w którym byłeś osadzony?

Ciepła woda 3 razy w ciągu dnia na około 20 minut, prąd włączany w wyznaczonych godzinach, łaźnia dostępna tylko raz w tygodniu, spacerniaki o wymiarach 3 na 3 metry – były niczym wobec opieszałości administracji więziennej. Jako przykład powiem Ci, że talon ubraniowy, o który składałem wniosek na początku pobytu w areszcie, dostałem na tydzień przed wyjściem na wolność. Cały ten czas miałem ze sobą jedną parę spodni, bluzę i trochę bielizny. Gdyby nie pomoc współosadzonych ciężko byłoby się odnaleźć w tej nowej rzeczywistości.

Jak długo byłeś pozbawiony wolności?

W areszcie spędziłem 3 miesiące.

Jaki jest obecnie status Twojej sprawy? Została umorzona, czy to jeszcze nie koniec?

Prokuratura zakończyła już postępowanie. Sprawa dotycząca podpalenia budki pod ambasadą została umorzona z powodu braku dowodów. Do sądu trafił akt oskarżenia o podpalenie śmietnika pod ambasadą Rosji.
W Polsce istnieje wiele instytucji i fundacji zajmujących się zagadnieniami praw człowieka. „Dziwnym” trafem interesują się, prawie wyłącznie, casusami pasującymi do lewicowo-liberalnego dyskursu.

Czy którakolwiek ze wspomnianych instytucji zwróciła uwagę na niesprawiedliwość Twojego aresztowania?

Jeden z moich adwokatów sam zwrócił się do jednej z takich fundacji, jednak nie wykazała ona żadnego zainteresowania sprawą.

Czy już wcześniej byłeś świadkiem nadużycia władzy, albo niesprawiedliwych działań ze strony „wymiaru sprawiedliwości”?

Wcześniej tylko słyszałem o przeróżnych kontrowersyjnych działaniach prokuratury czy wyrokach sądu. Teraz sam mogłem się przekonać, jak to jest w rzeczywistości. Niestety, ale wydawanie wyroków na podstawie marnych dowodów i nierzetelnych śledztw jest w naszym kraju coraz częstsze. Duży wpływ mają na to nasze krajowe media, które są żądne krwi narodowców.

Kilka dni temu ujawnione zostało nagranie rozmowy Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA, Pawłem Wojtunikiem. Wynika z niego, że podpalenie budki pod rosyjską ambasadą było efektem celowej prowokacji. Jak to skomentujesz?

Do tej pory całą zaistniałą sytuację tłumaczyłem działaniem na akord przez polską policję, czyli do każdego przestępstwa ma znaleźć się sprawca. Nie liczą się fakty, liczą się statystyki wykrywalności. Natomiast teraz spełnia się scenariusz, który pojawił się w mojej głowie na chwilę, ale bardzo szybko został przeze mnie odrzucony, ponieważ był najmniej prawdopodobny. Cała ta sprawa pokazuje, jaki jest stosunek władzy do obywatela.
Dziś mija kilka dni od opublikowania nagrania, w mediach cały czas wałkuje się temat spalonej budki, a bardzo mało osób zwróciło uwagę, że w tej sprawie próbowano już skazać człowieka. Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie szybko wyjaśniona, a prokuraturze uda się tym razem wsadzić do więzienia właściwych ludzi.

Czy sądzisz, że mające miejsce w ostatnim czasie „afery taśmowe” spowodują, że chociaż część Polaków przejrzy na oczy i przestanie ufać w linię propagandową serwowaną przez okrągłostołowe rządy?

Moim zdaniem rząd przekroczył wszelkie granice już dawno temu, teraz mamy przykład, że władza jest w stanie grać życiem obywatela i wykorzystywać go we własnych rozgrywkach. Większość Polaków jest już chyba przyzwyczajona do wszelkiego rodzaju skandali i afer, zapanowała powszechna znieczulica.

Bieżący rok upływa na polskiej scenie politycznej pod znakiem wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W ostatnim czasie kandydaci z różnych środowisk politycznych określają się, jako „antysystemowcy”. Czy któryś z nich udzielił Ci pomocy, gdy zostałeś niesłusznie aresztowany, stając się ofiarą represji systemu?

Jedynie członkowie Ruchu Narodowego interweniowali wielokrotnie już od momentu zatrzymania w listopadzie 2013 roku. Aktualnie jesteśmy w stałym kontakcie.

Czy w sytuacji, gdy już prawie wszyscy przyznają, że podpalenie budki podczas Marszu Niepodległości nie było Twoją winą, lecz prowokacją zamierzasz ubiegać się o odszkodowanie z tytułu niesprawiedliwego pozbawienia wolności?

Priorytetem jest dla mnie oczyszczenie z wszelkich zarzutów. Aktualnie jestem oskarżany o podpalenie śmietnika. Jedynym zadośćuczynieniem, jakie na tą chwilę nasuwa mi się na myśl jest znalezienie ludzi odpowiedzialnych za podpalenie na Marszu Niepodległości w 2013 r., oraz ich zleceniodawców i osadzenie ich w więzieniu. Potrzeba jest również ukarania policjantów, którzy tłukli i gazowali niewinne osoby na MN. Liczę też, że zostanę przeproszony przez przedstawicieli władzy za to, że niemal zniszczono mi życie.

Przejdźmy do przyjemniejszych tematów. Mógłbyś opowiedzieć, w jaki sposób ukształtowały się Twoje poglądy i kiedy wstąpiłeś do ONR?

Zacząłem interesować się historią mojego regionu z czasów wojny. Następnym krokiem było zainteresowanie piłką nożną i wstąpienie do grupy ultras. Tam poznałem ludzi o podobnych zainteresowaniach. Zaczęliśmy promować historię Radomska w czasie II wojny i związaną z nią nazwę Banditenstadt oraz osobę Stanisława Sojczyńskiego, ps. „Warszyc”. Potem pojawił się pomysł, aby założyć w naszym mieście oddział ONR. Okazało się, że pomysł trafił na podatny grunt i wokół tego przedsięwzięcia skupiło się wiele osób, większość z nich jest z oddziałem do tej pory.

Jakie są Twoje plany na najbliższą przyszłość?

Skończyć studia – to jest dla mnie priorytet. W planach mam też założenie rodziny i realizowanie się zawodowo. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miał czas także na to, aby dawać coś od siebie przy tworzeniu Wielkiej Polski.
Jesteś członkiem Brygady Łódzkiej, najliczniejszej spośród regionalnych struktur Obozu Narodowo-Radykalnego.

Które akcje Waszej Brygady uważasz za najbardziej udane?

Myślę, że 80. rocznica powstania ONR-u, którą w ubiegłym roku obchodzono w Łodzi pokazała, że Brygada Łódzka to ludzie dobrze zorganizowani i odpowiedzialni. Miałem okazję uczestniczyć w tych obchodach i przyjrzeć się wszystkiemu z bliska. Obchody były dobrze dograne od początku do końca. Zaczynając od konferencji poprzez przemarsz ulicami Łodzi, aż po koncert wieńczący wydarzenie. Oprócz tego jest wiele innych świąt czy obchodów związanych z ONR, na których BŁ ma zawsze liczną grupę przedstawicieli, świadczy to o stabilnym, wysokim poziomie organizacji.

Wiele razy zastanawiałem się nad specyfiką Waszego regionu. Łódź przez długie lata uważana była za bastion komunistów, a później postkomunistów. Tymczasem w ciągu ostatnich lat wizytówką tego miasta staje się raczej flaga z falangą, niż czerwony sztandar. Byłbyś w stanie odpowiedzieć, jak się to stało, że „skończyła się lewacka Łódź”?

Obecna władza sprawia, że ludzie się buntują, szukają alternatyw. Naprzeciw wychodzi im Obóz Narodowo-Radykalny. Narodowy Radykalizm staje się atrakcyjny w wielu miastach między innymi w Łódzkiem, a już wcześniej przeze mnie wspomniane dobre zorganizowanie Brygady Łódzkiej, pozwoliło na zerwanie przypiętej naszemu regionowi tej „czerwonej” łatki i skupianie wokół siebie coraz liczniejszej grupy sympatyków.

Czy w ostatnich słowach naszej rozmowy chciałbyś coś przekazać czytelnikom?

Nigdy nie poddawajcie się w dążeniu do celu. Wszystkie kłody rzucane przez życie pod nogi tylko nas wzmacniają i przygotowują na kolejne trudności. Życzę wszystkim czytelnikom i członkom redakcji wiele sił w walce z przeciwnościami losu. Czołem!


Komentarze (8)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)

 • 21 maja 2015 o 22:09 Donna

  Wszyscy niesłusznie aresztowani powinni domagać się jak najwyższych zadośćuczynień. Widmo bankrutacji zmusiłoby władzę do zaprzestania bezprawnych praktyk.

  Odpowiedź
  • 22 maja 2015 o 19:48 greg

   widmo bankructwa? wiesz o czym mówisz? oni zapłacą to z twoich podatków, nic na tym nie ucierpią. Oczywiście powinni wypłacić kase a winni tego bajzlu powinni zostac ukarani.

   Odpowiedź
   • 25 maja 2015 o 19:03 Donna

    Niech płacą z własnych pieniędzy. A jeżeli nie mają to zawsze mogą zmienić pracę i wziąć kredyt.

    Odpowiedź
 • 22 maja 2015 o 11:32 pl80

  Dla mnie chłopak jest bohaterem. Walczył o Wielką Ojczyznę, próbowano go zniszczyć, a on nigdy się nie poddał i walczy dalej. To naprawdę wzorowa postawa jak na młodego człowieka.

  Odpowiedź
 • 24 maja 2015 o 06:35 dobieslav

  nie umniejszając zasług i cierpień Kamila – to jest tylko maleńki przykład, który należy odpowiednio umiejscawiać i interpretować: ‚władza’ ma głęboko w… duszy życie ludzkie – na Boga! – pamiętajmy I i II Wojnę Światową – tzw. ‚władcy’ ochoczo wysyłali na wyrżnięcie całe pokolenia (Polska, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Rosja-ZSRR, USA, Japonia, ….) – oczywiście na fejsbuku czy tłiterze będą takie radki zdradki, bieńkowskie, komory i schetyny wstawiać „smutne minki”, ale jednocześnie sami pierwsi spierdolą do Londynu czy Tel Awiwu, byle było w miarę bezpiecznie! przecież tak należy interpretować zakup karakanuów – helikopterów – żeby w razie jak wkurwiony Naród ruszy z pałkami, żeby rozprawić się ze swoimi władcami-oprawcami, to żeby było jak się ewakuować! pamiętajcie klasyków – urbana – „rząd się wyżywi” – w odpowiedzi na sankcje nałożone na PRL po wprowadzeniu stanu wojennego… i „demokratyczna i liberalna władza nie cofnie się przed niczym, żeby ograbić swoich obywateli, jeśli tylko zabraknie jej pieniędzy” – pamiętajcie o tym, bo w bardzo niedalekiej przyszłości – właśnie zabraknie im pieniędzy…

  Odpowiedź