Historia

Oświadczenie ws apelu wnuczki rotmistrza Witolda Pileckiego


27 maja 2016 o 18:42   /   komentarzy (8)

Z zaskoczeniem odebraliśmy szeroko kolportowany przez media apel p. Beaty Pileckiej-Różyckiej, wnuczki legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego, w sprawie rzekomego zawłaszczania wizerunku jej dziadka przez organizacje narodowe, w tym przez ONR, „dla własnych” – jak pisze autorka – „partykularnych interesów i rozgrywek”. Nasze zaskoczenie jest spotęgowane tym, że jeszcze 24 kwietnia podczas uroczystego pogrzebu innego wielkiego Bohatera Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” córka Witolda Pileckiego p. Zofia Pilecka-Optułowicz odnosiła się do naszych działaczy z wielką sympatią, życzliwością i przyjaźnią, a nic nie wskazywało, aby rodzina wielkiego Polaka miała jakiekolwiek zastrzeżenia do kultywowania pamięci historycznej przez młodzież zrzeszoną w ONR.

Jako Obóz Narodowo-Radykalny od wielu lat bierzemy udział jako uczestnicy i sami organizujemy liczne inicjatywy popularyzujące historię i wielkie postaci z naszych dziejów na terenie całego kraju. Robiliśmy to również wtedy, gdy wśród młodzieży nie istniała jeszcze swoista moda na patriotyzm, gdy wielcy Bohaterowie, jak Witold Pilecki, byli zapomniani i nieznani społeczeństwu. Robimy to, ponieważ przywracanie Polakom prawdziwych Bohaterów, szerzenie świadomości historycznej i umacnianie tożsamości narodowej w społeczeństwie uważamy za nasz absolutny obowiązek i nigdy nie zejdziemy z tej drogi.

Sylwetka rotmistrza Witolda Pileckiego powinna być wzorem poświęcenia i bohaterskiej postawy dla wszystkich Polaków. Dla nas postać Rotmistrza jest szczególnie bliska ze względu na jego wojenne losy ściśle powiązane z przedstawicielami przedwojennych środowisk narodowych, w tym wywodzących się z Obozu Narodowo-Radykalnego. Przypomnijmy, że podczas pobytu w Auschwitz Pilecki tworzył obozowy ruch oporu, w ramach którego ściśle współpracował m.in. z Janem Mosdorfem, pierwszym przywódcą i jednym z twórców przedwojennego ONR. Działalność konspiracyjną i pomocową dla Żydów Mosdorf przypieczętował ofiarą własnego życia. Prof. Władysław Tatarkiewicz pisał o nim później: „Ci, co wrócili z Oświęcimia, z podziwem i wzruszeniem mówili o jego postawie w obozie: pogodą, cierpliwością a odwagą umiał podtrzymać na duchu towarzyszy niedoli”.

Podczas Powstania Warszawskiego Witold Pilecki walczył w ramach Zgrupowania „Chrobry II”, w którego skład wchodzili głównie żołnierze związani z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. NSZ powstały w 1942 r. z inicjatywy m.in. Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, która była niepodległościową organizacją zbrojną wywodzącą się z przedwojennego ONR. Gen. Antoni Chruściel „Monter”, dowódca Powstania Warszawskiego, powiedział później znamienne słowa: „Co tu gadać, jedynie „Chrobry II” nie oddał Niemcom przez cały czas trwania akcji ani piędzi terenu.” Świadczy to o bohaterstwie i waleczności Witolda Pileckiego stającego ramię w ramię z polskimi narodowcami.

W tym kontekście historycznym szczególnie bolesne jest dla nas stanowisko p. Pileckiej-Różyckiej, którą „oburza” oddawanie czci i honoru jej wielkiemu dziadkowi przez młodych Polaków zrzeszonych w takich organizacjach, jak ONR i Młodzież Wszechpolska. Z niedowierzaniem odebraliśmy też informację, że apel wnuczki Witolda Pileckiego został przesłany do środowisk związanych z tzw. Komitetem Obrony Demokracji, którego przedstawiciele mają w pogardzie polskość, a na swojego patrona obrali Władysława Bartoszewskiego, który – jak w 2014 r. pisał Tadeusz Płużański – miał blokować pośmiertne przyznanie Witoldowi Pileckiemu Orderu Orła Białego, najwyższego odznaczenia państwowego. Czy gloryfikowanie postaci, które uniemożliwiały oddanie honoru Rotmistrzowi, nie „oburza” p. Beaty Pileckiej-Różyckiej?

Zarząd Główny ONR

Czytaj także


Komentarze (8)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)

 • 27 maja 2016 o 21:03 Gerard

  Przykre…ale taka prawdopodobnie jest przypadłość Narodowców…Teraz Wam i kibicom-czyli tym, którzy jako pierwsi wnosili sylwetki Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych do pamięci Polaków-się to zabiera…Nic to…praca organiczna i praca u podstaw na CHWAŁĘ WIELKIEJ POLSKI!

  Odpowiedź
 • 27 maja 2016 o 22:34 Janusz

  Ktoś próbuje zaKODować wnuczkę Rotmistrza?

  Odpowiedź
 • 27 maja 2016 o 23:50 METHOSS

  z szacunku dla Rotmistrza BEZ KOMENTARZA

  Odpowiedź
 • 28 maja 2016 o 10:48 Kapet

  Może zacznijcie tworzyć własną historię a nie podpinanie się pod wygodnych wam ludzi i fakty.
  Trzeba mieć program i wartości.. program może i mieć będziecie, wartości już nie..

  Odpowiedź
 • 29 maja 2016 o 00:48 Kyy

  Dziadek się pewnie w grobie przewraca patrząc na wnuczkę…

  Odpowiedź
 • 29 maja 2016 o 13:03 Patriota z KOD

  Proszę nie pisać, że mamy w pogardzie polskość.
  To wy wybiórczo używacie historii, Polska była potęgą jak akceptowała wielokulturowość w swoich granicach.
  Przywołujecie przedwojenny ONR – zachowujcie się więc jak oni!
  Wspominacie J. Mosdorfa – ratującego Żydów, a sami chcecie ich wieszać razem z komunistami. Wybiórczo traktujecie historię Polski i swojego ugrupowania.

  Odpowiedź
 • 29 maja 2016 o 13:04 Chrobry II

  Pamiętam jak media związane obecnie z tzw. „KODem” apelowały by „nie robić z rtm. Pileckiego bohatera”, bo wg nich bohaterem nie był. Polecam poczytać co ci ludzie wypisywali o rotmistrzu kilka lat temu. Ataki na niego były obrzydliwe i haniebne. Zresztą nie tylko jego szkalowali. To samo robili z Inką, Łupaszką i wszystkimi innymi polskimi bohaterami. Nie zwracajcie uwagi na to co robią antypolskie media, róbcie swoje. To dzięki oddolnemu wysiłkowi młodych ludzi Żołnierze Wyklęci po wielu latach zapomnienia, opluwania zajęli należne im miejsce w historii Polski. Tylko wolna, niepodległa i suwerenna Polska na wieki! Chwała Bohaterom!

  Odpowiedź
 • 29 maja 2016 o 15:12 Andrzej

  Kazdy ma prawo prezentowac swoje przywiazanie do Polski, I czy jest to ONR ,Czy MW to nie jest istotne,istotnym jest to, ze Ci mlodzi ludzie zauwazyli w rtm.Pileckim autorytet I z tym autorytetem chca sie utozsamiac w swojej sluzbie dla Polski.
  A z czym moze utozsamic sie KOD?
  Wnuczka rtm.Pileckiego nie ma monopolu na wylacznosc o pogladach rtm.Pileckiego.(Raport W bardzo dobrze znam poniewaz wydalismy ksiazke o nim w j.angielskim)
  Jestem ciekaw czy oprocz tych wpocin o narodowcach ,czy jakby ich nie nazwac,wnuczka rtm. Witolda Pileckiego zrobila cos ,azeby upamietnic swojego dziadka?
  O moim wkladzie na rzecz upamietnienia rtm..Pileckiego mozna przeczytac na http://www.pulspolonii.com.au .
  Mam nadzieje ,ze bedzie Pani zawstydzona!

  Nasza ekspozycja poswiecona rtm.Pileckiemu wraz z ksiazkami i orginalna kopia Raportu W znajduje sie w bibliotece JHC http://lammjewishlibraryaustralia.softlinkhosting.com.au/
  Nasze wydania ksiazkowe i elektroniczne dostepne sa rowniez::
  Muzeum Auschwitz w Oswiecimiu
  http://gate.auschwitz.org:7788/biblio/libraopac.dll…
  Biblioteka Narodowa w Australii
  http://catalogue.nla.gov.au/Record/6777645
  Monash University
  http://search.lib.monash.edu/
  Instytut pamieci Narodowej
  http://en.pilecki.ipn.gov.pl/

  Andrzej Nowak-autor projektu
  Koordynator Komitetu Pilecki Projekt

  Odpowiedź