Wywiady

Słowiański rap – wywiad z Bujakiem


11 sierpnia 2016 o 20:00   /   komentarzy (4)

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z „BUJAKIEM”, rozmowę przeprowadziła Adrianna Gąsiorek.

1. Czołem! Cieszę się bardzo, że wyraziłeś zgodę na udzielenie wywiadu dla naszego portalu. Zacznę od kwestii najważniejszych, zdradź nam, jak zaczęła się Twoja przygoda z środowiskiem narodowym?

Czołem! Moja przygoda zaczęła się od momentu, gdy zaczynałem chodzić na mecze Wigier. Poznałem tam ludzi o określonych poglądach, którzy wprowadzili mnie w cały ten klimat.

2. W swoich utworach łączysz wiele tematów, na pierwszy plan na pewno wysuwają się kwestie historyczne i kibicowskie, uważasz, że to może być atrakcyjne dla odbiorców?

Tak jak wspominałem na początku, na co dzień jestem kibicem i interesuję się historią, jak i również działam w grupie rekonstrukcji historycznych „Synowie Jaćwieży”. Nie obcy jest mi sport. Po prostu robię to, co czuję. Staram się w swojej muzyce przekazywać wartości, którymi się kieruję. Myślę, że jest to atrakcyjne dla konkretnego grona ludzi, nie chce być populistą i sława nie jest moim celem. Jestem dumny, że znalazłem pewną grupę swoich odbiorców i dla nich chcę to robić.

3. Jakie są Twoje plany muzyczne? Jak rozwijać się będzie Bujak?

Planuję wydać płytę, gdy uzbieram odpowiednią ilość kawałków. Aktualnie pracujemy nad teledyskiem do utworu „First To Fight” promującego turniej sztuk walk, który jest organizowany w środowisku nacjonalistycznym. Jeśli chodzi o dalszą moją twórczość, tematyka tożsamościowa i zdrowy tryb życia będą moim priorytetem.

4. Byłeś jednym z artystów, którzy wystąpili na tegorocznym Festiwalu Orle Gniazdo. Wiele osób podkreślało, że mimo prezentowania zupełnie innego gatunku muzycznego niż pozostali wykonawcy, zostałeś bardzo dobrze przyjęty. Myślisz, że rap zajmie na dobre miejsce na takich imprezach?

Koncert na Festiwalu Orle Gniazdo zapamiętam już na zawsze. To był mój pierwszy tak poważny występ na tak dużym festiwalu. Sam byłem w szoku, że publika, która jest zdecydowanie sceptycznie nastawiona do mojego gatunku muzycznego, tak dobrze mnie przyjęła. To dało mi dużego kopa i napędza do dalszego działania. Czas pokaże czy rap zajmie miejsce na takich imprezach.

5. Jedną z atrakcji FOG-u były pokazy walk wojów. Jesteś zaangażowany w ruch rekonstrukcji historycznej? Osobiście przez kilka lat również się tym zajmowałam i zauważyłam, że głównie preferowana jest tam muzyka o ciężkim brzmieniu czy typowy folkowy nastrój, jak zatem odbierana jest tam Twoja twórczość?

Tak, jak już wcześniej wspomniałem należę do grupy rekonstrukcyjnej „Synowie Jaćwieży” zajmujemy się pokazami na różnego rodzaju festiwalach, bierzemy czynny udział w turniejach walki wojów. Rekonstruujemy X wiecznych Jaćwingów żyjących na terenie Suwalszczyzny. Tak to prawda, jeśli chodzi o upodobania muzyczne rekonstruktorów, ale biorąc pod uwagę to, co przekazuję w swojej muzyce wszyscy są zadowoleni ;).

6. Jak oceniasz stan polskiego rapu i jego zaangażowanie w krzewienie polskości?

Jak oceniam stan Polskiego rapu ? Osobiście nie utożsamiam się ze sceną hip hopową w Polsce. Według mnie 3/4 tej sceny robi z siebie białych murzynów pajacując na teledyskach i nawijając o chlaniu, ćpaniu i szeroko rozumianym kurestwie. W ostatnim czasie pojawiło się wielu raperów, którzy w swojej twórczości przekazują wartości patriotyczne i bardzo mnie to cieszy.

7. Obecnie mamy do czynienia z tzw. patriotyczną modą, sporo osób ubiera koszulki czy kupuje gadżety chociażby z postaciami Żołnierzy Wyklętych, co sądzisz o takim zjawisku?

Moda na ciuchy patriotyczne w pewnym stopniu jest bardzo w porządku, lecz mimo wszystko zaszła zbyt daleko. Powstało wiele firm, które dorabiają się na patriotyzmie, na co dzień nie mając nic z tym wspólnego. Odzież przestała być elitarna, obecnie spotkasz na ulicy nawet meneli w „Żołnierzach Wyklętych”. Na bazarowych straganach wisi tego pełno. Szacunek do barw narodowych i pamięci o bohaterach musi być zachowany w godny sposób. Kumaci już nie tak chętnie zakładają tego typu odzież…

8. Domyślam się, że hasło: „Sport Zdrowie Nacjonalizm” jest Ci bliskie. Uważasz, że narodowcy i ich działalność może być alternatywą dla młodych ludzi?

Oczywiście. W dzisiejszych bardzo widoczne jest jak gówno zalewa nasze społeczeństwo. Młodzież popada w dopalacze alkohol i ścierwo, jakim są narkotyki. Tylko idiota wyniszcza swój umysł i ciało, zamiast dbać o siebie. My jesteśmy alternatywą i to również chcę pokazywać w swojej twórczości.

Bardzo dziękuję za poświęcenie czasu, gratuluję świetnego występu na minionym FOG-u i mam nadzieję do zobaczenia na kolejnych edycjach.

Dzięki za możliwość udzielenia wywiadu. Do zobaczenia na koncertach, manifestacjach i szlaku kibicowskim. Walka trwa!

Zdj. /BialyWilkFoto/

Czytaj także


Komentarze (4)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)

 • 12 sierpnia 2016 o 00:11 t24

  Bujak jesteś swietny!

  Odpowiedź
 • 12 sierpnia 2016 o 11:50 pl80

  Nie lubię rapu, ani nie znam muzyka, ale już go szanuję za punkt 6 wypowiedzi.

  Odpowiedź
  • 12 sierpnia 2016 o 18:12 qliver

   Ja też tak mówiłem dopóki… córa nie udowodniła mi, że nie wiem co mówię ;-).
   Na dobry początek polecam kawałek „Goliat” od niejakiego TAU (na YT https://www.youtube.com/watch?v=LzKJxXjN4N4)… a potem Ptaku, Basti i wielu innych…

   Odpowiedź
 • 28 października 2016 o 10:14 [email protected]

  Może jestem za stary, ale jak dla mnie to za duzy postmodernizm. Chuligani, zolnierze wykleci i slowianie. Groch z kapusta.

  Odpowiedź