Historia

83. rocznica powstania Obozu Narodowo-Radykalnego!


14 kwietnia 2017 o 07:52   /   komentarzy (6)

Dzisiejsza data to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu narodowych radykałów. Od historycznego dnia 14 kwietnia 1934 roku mija dziś 83 lata. To właśnie wtedy eminentni działacze narodowi, m.in. Jan Mosdorf, Tadeusz Gluziński, Jan Jodzewicz i Wojciech Zaleski, podpisali Deklarację ideową ONR, powołując tym samym do życia nową organizację, jakże bardzo różniącą się od dotychczas istniejących formacji.

Projekt deklaracji opracowany został przez Jana Mosdorfa, który uwzględniał w nim pomysły kilku innych działaczy. Mimo zwięzłej formy zawarte zostały postulaty odnoszące się do szerokiego spectrum zagadnień: społecznych, gospodarczych i ustrojowych. Silnie akcentowano potrzebę zhierarchizowania narodu, opartego o wiarę i moralność katolicką. Ustrój narodowy wiązał w sobie potrzebę poczucia obowiązków i poświęcenia Polaków. Radykalizm widoczny był głównie w myśli gospodarczej, która przekreślała wszelki wyzysk, nadużycia i niesprawiedliwość społeczną. Źródeł fatalnej sytuacji gospodarczej Polski słusznie doszukiwano się m.in. w kapitale zagranicznym żerującym na polskim przemyśle i handlu.

Z perspektywy historycznej był to krok nie tylko zrozumiały, ale wręcz konieczny. Powołane w 1928 r. Stronnictwo Narodowe nie spełniło swojego zadania, jakim miała być reorganizacja polskiego ruchu narodowego. Pierwszą próbą zmian w kierunku przebudowy radykalnym i hierarchicznym było powołanie Obozu Wielkiej Polski w roku 1926. Ze względu jednak na spore zainteresowanie młodzieży władze sanacyjne zdecydowały się na delegalizację OWP. Aktywiści zdelegalizowanej formacji zasilili szeregi Ruchu Młodych SN, szybko jednak stało się jasne, że nie znajdą tam na długo dla siebie miejsca. W młodym pokoleniu nacjonalistów istniała silna potrzeba przebudowy społeczeństwa w duchu hierarchicznym, a także odrzucenia demokracji i liberalizmu gospodarczego, jako elementów niesprawdzających się w polskiej rzeczywistości.

Szeregi ONR rosły z dnia na dzień, zrzeszając nie tylko młodzież akademicką, ale także ówczesne elity – prawników, lekarzy, dziennikarzy. Dynamizm w działaniu oraz tworzenie nowatorskich koncepcji ustrojowych wpłynęły na coraz większe zainteresowanie organizacją. Dlatego też przy pierwszej okazji, jaką stał się zamach na ministra Pierackiego, sanacja podjęła decyzję o delegalizacji. Dalsze losy ONR to podział na frakcje ONR-„ABC” i RNR-„Falangę” i działalność konspiracyjna. Mimo trudnych warunków funkcjonowania, aktywizm w obydwóch odłamach ONR nie tracił na sile. Dzięki temu narodowym radykałom udało się stworzyć konspiracyjne struktury wojskowe i cywilne podczas II wojny światowej.

W 2005 r., po ponad 70. latach po delegalizacji, Obóz Narodowo-Radykalny został reaktywowany. Świadczy to o potędze idei narodowo-radykalnej, która inspiruje kolejne pokolenia.

Rocznica powstania ONR to dla nas czas wspomnień, podsumowań i snucia kolejnych planów na przyszłość. Zapewne tak samo będzie i tym razem. Świadomość tego, że po tylu latach nasza idea wciąż żyje i mamy wpływ na rzeczywistość, daje nam siłę i motywację do dalszej walki o Wielką Polskę Katolicką.

Zgodnie ze słowami „Hymnu Młodych”, który stał się także naszym hymnem:

[…] Polsce niesiem odrodzenie,
Depcząc podłość, fałsz i brud,
W nas mocarne wiosny tchnienie,
W nas jest przyszłość,
Z nami lud,

Naprzód idziem w skier powodzi,
Niechaj wroga przemoc drży,
Już zwycięstwa dzień nadchodzi,
Wielkiej Polski moc to my!
Wielkiej Polski moc to my![…]

 

Czytaj także


Komentarze (6)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)

 • 14 kwietnia 2017 o 07:59 Grzegorz Nacjo

  ONR!

  Odpowiedź
  • 14 kwietnia 2017 o 10:24 Anka

   Walczy!

   Odpowiedź
  • 14 kwietnia 2017 o 11:40 Jacek

   Czuwa!

   Odpowiedź
  • 14 kwietnia 2017 o 12:16 Nacjonalista

   Wielką Polskę wykuwa!

   Odpowiedź
 • 14 kwietnia 2017 o 16:45 Lucyna kossowska

  Dzięki, że zaistnieliście i istniejecie. W tak myślących młodych Polakach jedyna nadzieja dla naszej Ojczyzny. Całym sercem i duszą jestem z Wami i za Wami. Pottfelem też 🙂 bo…. jeszcze dzisiaj dołączę do zrzucających się na Narodowe Media.

  Odpowiedź
 • 15 kwietnia 2017 o 12:29 Kazimierz

  Czołem Wielkiej Polsce! Działajcie dla dobra Polski i Polaków, startujcie w wyborach samorządowych i jako inicjatorzy oddolnych akcji, takich jak: pomoc Polakom na Kresach, pomoc najuboższym, troska o weteranów, szkolenie młodzieży i wiele innych. CWP!

  Odpowiedź