Społeczeństwo

Magdalena Czupryńska: Szczątki generała Franco zostaną usunięte z mauzoleum?


18 maja 2017 o 19:09   /   komentarzy (0)

Od ponad czterdziestu lat szczątki generała Francisco Franco spoczywają w gigantycznym mauzoleum w Dolinie Poległych, które znajduje się w odległości około 50 kilometrów od Madrytu. Generał został tam pochowany w 1975 roku, u stóp ołtarza bazyliki. Teraz Hiszpański Kongres Deputowanych chce usunięcia jego szczątków. Za wnioskiem zagłosowało 198 deputowanych. Wiele rodzin poległych zwolenników republiki, którzy spoczywają w tym miejscu, jest tego samego zdania.

Członkowie Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej argumentują swoją inicjatywę „nadaniem nowego sensu mauzoleum, aby stało się miejscem pojednania, a nie miejscem franksistowskiej i narodowo-katolickiej pamięci”.

Pomysł znalazł również poparcie ze strony centroprawicowego Ciudadanos oraz skrajnie lewicowego Podemos. Rządząca Hiszpanią Partia Ludowa wstrzymała się od głosu. Mauzoleum zostało wykute w skale w latach 50. na życzenie generała Franco. Budowa trwała 18 lat. Zgodnie z prośbą generała, kwiaty na jego grobie są codziennie zmieniane na świeże. Deputowani zażądali również przeniesienia szczątków założyciela nacjonalistycznej „Falangi” Jose Antonio Primo de Rivery w „bardziej dyskretne miejsce”.

Obecny rząd nie jest zobowiązany do wykonania żądania parlamentu.

Czytaj także


Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)