Idea

Dyrektor Muzeum Żydów o NSZ: „Byli dumni z bycia faszystami”. Prezes Związku odpowiada


20 września 2017 o 18:32   /   komentarzy (2)

Tak skandalicznej wypowiedzi dopuścił się na antenie radia TOK FM dyrektor Muzeum Żydów Polski POLIN Dariusz Stola. Spotkało się to z mocną ripostą prezesa obecnie działającego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Dariusz Stola odniósł się do uchwały sejmowej upamiętniającej Narodowe Siły Zbrojne. Nie kryje żalu, że przyjęto ją przez aklamację, czyli bez poprzedzającej debaty. Dlaczego?

Ponieważ – jak twierdzi historyk – żołnierze NSZ byli „faszystami”. „Byli dumni z tego, że są faszystami, nie wiem dlaczego dzisiejsze ich wnuki ideowe się tego zapierają. Oni byli dumni z tego, że należą do wielkiej faszystowskiej rodziny faszystów europejskich, którzy zwalczali demokrację jawnie…” – twierdzi dyrektor Muzeum Żydów w rozmowie w TOK FM.

Na te zarzuty odpowiada prezes obecnie działającego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Karol Wołek. W przeciwieństwie do Stola, Wołek nie stara się tworzyć antagonizmów i podpiera się faktami historycznymi. W związku z przyjętą przez aklamację w imieniu całego Narodu uchwałą Sejmu RP na 75-lecie Narodowych Sił Zbrojnych, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oskarża o rzekomy „faszyzm” i próbuje wzniecać podziały narodowościowe w polskim społeczeństwie. Warto przypomnieć, że w NSZ byli także Żydzi, nawet w stopniach oficerskich. Brygada Świętokrzyska NSZ uratowała 180 Żydówek przed spaleniem żywcem przez Niemców. Oddziały Akcji Specjalnej NSZ ścigały i likwidowały bandy komunistyczne m.in. za mordy na Żydach ukrywających się w lasach w czasie okupacji niemieckiej.” – napisał w swoim oświadczeniu na Facebooku.

W dalszej części prezes oznajmia, że Żydzi też mogą stanowić i stanowią bohaterów dla polskich narodowców. „Mamy nie upamiętniać „Dzika”, bo był żołnierzem NSZ pochodzenia żydowskiego? Będziemy go upamiętniali. Jest jednym z naszych Bohaterów z NSZ. Był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Walczył i poniósł śmierć za Wielką Polskę w walce z okupantem.” – w tym momencie Wołek udowadnia wyższość swojego przekazu nad narracją Stola, który bazuje na uprzedzeniach i stara się pogłębiać wzajemną wrogość.

Przykładów bohaterskich postaw Polaków ratujących Żydów jest mnóstwo. Co więcej, nawet liderzy przedwojennego środowiska narodowego poświęcali życie dla ratowania uciemiężonej ludności, w tym właśnie Żydów.

 

Odpowiedź Prezesa Związku Żołnierzy NSZ na wypowiedź Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.W związku z przyję…

Opublikowany przez Karol Wołek na 19 września 2017

Czytaj także


Komentarze (2)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)

  • 28 września 2017 o 17:48 Yark

    Zamknąć to muzeum albo odwołać dyrektora

    Odpowiedź
  • 30 września 2017 o 16:50 pl80

    Riposta ripostą, ale nie można parcha zawlec do sądu? (No tak, Duda spierdolił sądy). Tak czy inaczej, ten schemat się nagminnie powtarza, oni walą w nas kłamstwem, a my mamy się tłumaczyć. Może czas z tym skończyć? Może by tak sądownie zmusić ten grajdołek do przekazania pieniędzy na NSZ?

    Odpowiedź