Historia

Monika Chochulska: Rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych


16 września 2017 o 18:33   /   komentarzy (0)

„Ja walkę o Wielką Polskę uważam za najważniejszy cel mego życia. Mając szczerą i nieprzymuszoną wolę służyć Ojczyźnie, aż do ostatniej kropli krwi – wstępuję do Narodowych Sił Zbrojnych”

20 września 1942 roku pierwszy komendant NSZ płk. Ignacy Oziewicz ps. „Czesław” wydał rozkaz nr 1/42, w którym zawiadamiał o objęciu tej funkcji. Tym samym doszło do formalnego powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W tym roku przypada 75. rocznica tego wydarzenia.

Mimo że o bohaterach NSZ mówi się coraz częściej, nadal w świadomości Polaków zakodowane są komunistyczne kłamstwa na ich temat. Nie można tu pominąć faktu, że władza ludowa oprócz dokonywania morderstw na bohaterach podziemia przez długi czas prześladowała ich bliskich, często uniemożliwiając zdobycie wyższego wykształcenia czy objęcia wyższych stanowisk w pracy.

Aby obalić kłamliwe historie o bratobójczych walkach czy kolaboracji z Niemcami, naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie kultu NSZ. Narodowe Siły Zbrojne były jedną z formacji niepodległościowych, które dobrze zasłużyły się Ojczyźnie, walcząc nawet po wojnie z okupantem sowieckim.


MONIKA CHOCHULSKA
Działaczka Brygady Dolnośląskiej Obozu Narodowo-Radykalnego. Interesuje się polityką społeczną i historią. W swojej publicystyce porusza głównie bieżące tematy społeczne.


Czytaj także


Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)