Aktywizm

Czym jest Faszyzm? Wyniki ankiety społecznej!


31 października 2017 o 18:31   /   komentarzy (11)

Zaginanie definicji danych ideologii, tworzenie mitów o historii naszego narodu i całego świata oraz budowanie otoczki grozy wokół pewnych grup społecznych, organizacji, jednostek często są efektem mniej lub bardziej zmanipulowanego przekazywania faktów. Zwykle to zjawisko jest łączone z nachalną propagandą, której zadaniem jest manipulacja mas i nastawienie ich za lub przeciw danemu porządkowi rzeczy. Niestety trzeba jasno podkreślić, że większość współczesnych społeczeństw nie posiada należytej wiedzy, nie jest dostatecznie wykształcona, aby móc swobodnie zauważać, gdzie znajduje się ideologiczne kłamstwo. Dany stan wypadków nie jest niczym nowym. Od wieków ludzie są sterowani poprzez różnorodne środki przekazu, aby ich myślenie było jednokierunkowe, bezbarwne, czy wręcz martwe. Obecnie manipulacja dociera z o wiele większą falą, ponieważ jej narzędziem są bezwzględne media – a bardziej pseudo-media.

Na tą chwilę wśród lewicowych przekaźników medialnych, organizacji wolnościowych bardzo popularne stało się pojęcie faszyzmu, a także wszystkie slogany, w których to słowo jest zawarte. Używa się go, aby móc napiętnować wszelkie struktury, które nie zgadzają się z porządkiem demo-liberalnym. Aby stwierdzić, jaką wiedzę na temat tejże ideologii mają mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego, ONR Oddział Piotrków Trybunalski przeprowadził ankietę uliczną. Jej wyniki nie były dla działaczy zbyt wielkim zaskoczeniem. Prawie 2/3 ankietowanych nie potrafiła podać najprostszej definicji faszyzmu – choć na wcześniejsze pytania dotyczące jego symboli i zjawisk w naszym kraju lub mieście odpowiadała dość pewnie. Część osób uznawała, że faszyzm jest synonimem nazizmu i w niczym się te ideologie od siebie nie różnią. Podkreślano, że ,,faszyzm to prześladowanie homoseksualistów i innych mniejszości” lub ,,faszyzm to inaczej – Polska dla Polaków -”.

Wśród ankietowanych znalazły się też osoby, które wymienioną ideologię utożsamiały tylko i wyłącznie z obecną władzą naszego państwa. Warto podkreślić, że nie padały w tej wymianie zdań żadne sensowne argumenty a rozmowa stała się jedynie bełkotem nawiedzonego opozycjonisty. Ogólnie rzecz ujmując większość osób, która wzięła udział w ankiecie, wolała zupełnie nie przedstawiać definicji faszyzmu. Najprawdopodobniej chciała w ten sposób uniknąć kompromitacji i ukazania swoich braków w podstawowej wiedzy historyczno-ideologicznej.

Jak widać temat, który piotrkowski oddział Obozu Narodowo-Radykalnego poruszył, jest niezwykle istotny w kształceniu rzeczywistości narodu polskiego. Jeżeli chcemy kogoś nazwać faszystą, należy najpierw dowiedzieć się, co tworzy definicję faszyzmu i czy jej elementy są zbieżne z postulatami, które krzewi w społeczeństwie dany człowiek. Bezpodstawne oskarżenia często są krzywdzące dla jednostek, grup czy całych narodów. ,,Kłamstwo powtarzane tysiąc staje się prawdą” – smutną prawdą, pozbawioną merytorycznych podstaw. Ciągłe, nielogiczne powielanie haseł ,,antyfaszystowskich” z czasem wytworzyło zwykłą modę a nie element walki z prawdziwym faszyzmem i terrorem, który się z nim wiąże.

Czytaj także


Komentarze (11)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)

 • 1 listopada 2017 o 12:26 Dymitr Ogonowski

  Nie mam nic wspólnego z komunistyczną i lewacką propagandą. Natomiast nie istnieje jedna, prosta definicja faszyzmu. Na pewno jest to ustrój Włoch Mussoliniego, bo tam to pojęcie powstało i tak się ten system oficjalnie nazywał. U nas w publikacji historycznej się spotykałem ze słowami: „faszyzm włoski i portugalski”. A Salazar zdelegalizował w Portugalii partię, która miała w nazwie „faszystowska”. Nie uznawał swojego systemu za „faszyzm”, uważając, że różni go od faszyzmu to, że realizuje katolicki system. Więc, czy był jeszcze gdzieś faszyzm, poza Włochami Mussoliniego i jego koloniami?

  Odpowiedź
 • 1 listopada 2017 o 21:08 Yarkus

  A mnie żenuje, gdy faszyzm i nazizm są traktowane jako jednoznaczne terminy. Faszyzm jest nie bardziej zbrodniczy od demoliberalizmu, nawet trudno przypisać mu zbrodnie, bo jako ideologia nie zakładał zbrodni, to może poszczególni ludzie są odpowiedzialni. Faszyzm znaczy tyle co rządy charyzmatycznego wodza, niekoniecznie totalitarne z ustrojem gospodarczym korporacjonistycznym/dystrybucjonistycznym, mogącym zawierać elementy tak socjalizmu, jak i wolnego rynku. Faszyzm nie jest rasistowski ani antysemicki z zasady (chociaż ma pewne odwołania do rasy czy pochodzenia co nie świadczy o rasizmie). Oczywiście faszyzm jest też militaryzmem, co z nacjonalistycznego punktu widzenia jasne że nie jest niczym złym (chociaż imperializm nie jest chlubną przeszłością faszystowskich Włoch, zwłaszcza że dokonywali zbrojnych agresji na państwa narodowe nieagresywne jak Grecja Metaxasa, królestwo Jugosławii oraz Etiopię). W skrócie faszyzm włoski był bezpośrednim nawiązaniem do antycznego Rzymu i próbą jego naśladowania. Żydzi też mieli swój w pewnym sensie faszyzm, nazywał się syjonizmem-rewizjonizmem, a stricte żydowskim faszyzmem był rewizjonizm-maksymalizm. Faszyzm miał swoje wady, ale zło absolutne mu raczej przypisano poprzez błędne definiowanie faszyzmu jako wymysł Hitlera

  Odpowiedź
  • 1 listopada 2017 o 23:24 Dymitr Ogonowski

   Faszyzm włoski to system totalitarny. Sam Mussolini pierwszy raz użył tego właśnie słowa w odniesieniu do tego ustroju. Pewnie, że kontrola władzy nad wszystkimi jednostkami nie była doskonała. Wtedy i środki techniczne były nieporównywalnie słabsze. Ale z założenia władza miała ingerować we wszystkie dziedziny życia. Z tym, że skrajnie przesadnie to nie było. Władza nie dobierała ludziom partnerów do małżeństwa itd. Jednak to sam Mussolini uważał ten system za totalitarny.

   Odpowiedź
   • 2 listopada 2017 o 19:12 Yarkus

    Z tym że nie jestem do końca pewny, czy totalitaryzm Mussolini definiował we współczesny nam sposób, czy też nie chodziło o tzw totalizm głoszony przez ONR Falangę. Myślę że faszyzm włoski, podobnie jak rządy gen Franco był trochę bardziej autorytarny, ale do totalitaryzmu nazistowskich Niemiec, ZSRS, czy maoistowskich Chin raczej dużo im brakowało. Totalitaryzm definiuję jako zastraszanie społeczeństwa połączone z szeregiem zbrodni na własnym narodzie i/lub na innych narodach, przykład: oprócz wspomnianych totalitarnych państw np Czerwoni Khmerzy, PRL do 56 roku i Koreę Północną

    Odpowiedź
    • 2 listopada 2017 o 19:13 Yarkus

     Chciałem napisać że faszyzm był trochę bardziej autorytarny od rządów Łukaszenki, ale umknęło mi to 🙂

     Odpowiedź
     • 2 listopada 2017 o 22:55 Dymitr Ogonowski

      Białoruś Łukaszenki to jeszcze co innego. Jest to jednak pewna modyfikacja Białoruskiej SSR. Jest to już państwo niepodległe. Nie jest to twór już radziecko-komunistyczny ale zachowuje jego elementy. Prezydent Łukaszenka nawiązuje do Maszyrowa (jednego z przywódców Białoruskiej SSR). Kiedyś mówił, że będzie latał helikopterem i sprawdzał, czy kołchoźnicy pracują? Opowiadała mi to zwolenniczka Łukaszenki z Białorusi. Zacząłem się śmiać. Ale przyznałem tej kobiecie rację, że są to wewnętrzne sprawy Białorusi, a nam w Polsce, podobnie, jak jednej rosyjskiej telewizji, kontrolowanej wówczas przez żydowskiego (Nie twierdzę, że wszyscy Żydzi są winni) oligarchę-aferzystę Gusinskiego nic do tego. W każdym razie, jak posłużyć się teorią Feliksa Konecznego, to faszyzm włoski jest to jednak jeden z ustrojów, wyrosłych na gruncie cywilizacji łacińskiej. Sam dyktator Mussolini był ateistą, ale Rzym to jednak źródło łacińskości. Natomiast Białoruś Łukaszenki ma system postradziecki, modyfikowany do współczesnych czasów. W mieście nie ma totalitarnego charakteru. W bibliotece w Mińsku czytałem rosyjską prasę, z artykułami potępiającymi Łukaszenkę. Za samą krytykę Łukaszenki, przynajmniej przez zwykłych ludzi, nie ma tam sankcji karnych. Tyle, że na wyborach jest silnie wykorzystywany czynnik administracyjny i organizacje społeczne władza chce kontrolować. A co do ONR, to Mosdorf zaznaczał, że chcą budować polski ustrój. Odrzucają faszyzm i nazizm. Z tym, że w gospodarce popierali korporacjonizm, co jest podobne do Włoch Mussoliniego. A współcześni ludzie ONR mało chcą ze mną rozmawiać:(:(:( Dla niektórych z nich może być i Doboszyński i Rybarski.

      Odpowiedź
      • 3 listopada 2017 o 15:30 Dymitr Ogonowski

       Błąd zrobiłem w nazwisku. Szef komunistów Białoruskiej SSR w latach 1965-1980, na którego się powołuje prezydent Łukaszenka, nazywał się Maszerow a nie Maszyrow.

       Odpowiedź
       • 6 listopada 2017 o 12:54 Yarkus

        Właśnie z tego powodu uważam za absurdalne demonizowanie faszyzmu. Dodam jeszcze że Mussolini popierał powstańców śląskich. W pewnym sensie faszyzm zawierał pozytywnie elementy obozu piłsudczyków, jak i endecji. Od piłsudczyków pochodzi idealizm potwierdzony czynem i etos kombatancki, od endecji intelektualizm (np Ezra Pound i inni), pierwszeństwo interesu narodowego. Choć jednak faszyzm należałoby porównywać z RNR Falangą na naszym podwórku

        Odpowiedź
 • 4 listopada 2017 o 19:40 pl80

  Faszyści faszyzowali faszystowską faszozą fasz fasz. I tak w kółko 🙂

  Odpowiedź
 • 6 listopada 2017 o 16:00 Alex

  Różnica między nacjonalizmem a faszyzmem jest zasadnicza i sprawia, że nie mają ze sobą nic wspólnego. W faszyzmie najważniejsze jest PAŃSTWO, a w nacjonalizmie najważniejszy jest NARÓD (tudzież w nacjonalizmie chrześcijańskim – najważniejszy po Bogu).
  W faszyzmie człowiek jest nikim, jest trybikiem. W nacjonalizmie (chrześcijańskim) człowiek jest drugi po Bogu, a więc jest bardzo ważny.

  Odpowiedź
  • 7 listopada 2017 o 23:31 Yark

   Akurat twierdzenie że człowiek we faszyźmie jest nikim to kompletny absurd. Faszyści chcieli utworzyć nowego człowieka moralnie tzn. skłonnego do poświęceń w imię wyższych celów, który będzie zdyscyplinowany, altruistyczny dla swej wspólnoty i kiedy trzeba będzie heroiczny, faszystowski Nowy Człowiek jednym słowem miał być odpowiednikiem ideału średniowiecznego rycerza. Mam tu oczywiście na myśli faszyzm Mussoliniego, a nie zbrodniczy hitlerowski „faszyzm”

   Odpowiedź