Społeczeństwo, Wiara

Wstrząsający raport o prześladowaniu chrześcijan! Jest „gorzej niż kiedykolwiek w historii”


21 października 2017 o 08:35   /   komentarzy (3)

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie opublikowało najnowszy raport na temat prześladowania chrześcijan na świecie. Autorzy stwierdzają wprost:  skala represji jest „gorsza niż kiedykolwiek w historii”. Jak przekonują, chodzi nie tylko o skalę, ale również o bestialstwo. 

W najnowszym raporcie, autorzy zwrócili uwagę na dwa ostatnie lata: od 2015 do 2017. Zbadano sytuację w trzynastu państwach świata. Jak się okazało, w dwunastu z nich sytuacja chrześcijan jest o wiele gorsza niż w latach wcześniejszych. Zdaniem autorów, przerażająca jest nie tylko skala prześladowań, ale również bestialstwo. W wielu przypadkach dochodzi do ludobójstwa, a „Kościół w kluczowych regionach i krajach stoi w obliczu możliwości błyskawicznego wytępienia” – ostrzegają.

Jeśli chodzi o liczbę zaangażowanych osób, wagę popełnianych zbrodni i ich wpływ, jasnym jest, że prześladowanie chrześcijan jest dziś gorsze, niż kiedykolwiek w historii. Chrześcijanie nie są jedyną prześladowaną grupą wyznaniową, ale nieustannie rosnące liczby, pokazują najgorsze formy prześladowań. – stwierdził redaktor raportu, John Pontifex.

Przebadane państwa zostały podzielone na trzy kategorie. Od razu widać, że w pierwszej, gdzie prześladowania są największe, jest również największa liczba państw. Ekstremalnych prześladowań doświadczają chrześcijanie w Chinach, Erytrei, Iraku, Nigerii, Korei Północnej, Pakistanie, Arabii Sadusyjskiej, Syrii i Sudanie. Bardzo wysokie zagrożenie – Egipt, Indie, Iran. Od umiarkowanego do wysokiego – Turcja.

W raporcie zwrócono uwagę na poziom bestialstwa dokonywanego wobec chrześcijan w Korei Północnej. Tam nie tylko głodzono chrześcijan ale i wymuszano aborcje. Niektórzy chrześcijanie byli mordowani w bestialski sposób, przez powieszenie na znajdujących się nad ogniem krzyżach, lub miażdżenie przez walce. Protestanci i katolicy zamieszkujący Koreę Północną mają ograniczony dostęp do żywności, edukacji i opieki zdrowotnej.

W raporcie wskazano również odpowiedzialnych za prześladowania. W niektórych przypadkach są to oficjalne władze lub całe grupy społeczne. Najczęściej jednak zagrożeniem są radykalni islamiści.

Czytaj także


Komentarze (3)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)

 • 21 października 2017 o 13:43 Dymitr Ogonowski

  Dlatego w niektórych przypadkach udzielanie azylu jest zasadne. Oczywiście nie należy do Polski wpuszczać muzułmanów. Ale ktoś mi napisał, że katolikom syryjskim należy pomóc na miejscu (W tym sensie, że też nie wpuszczać ich do Europy) A tam są narażeni na prześladowania. Terytorium kontrolowane przez ISIS wprawdzie się skurczyło, ale jak nawet w ośrodkach dla uchodźców w Niemczech chrześcijanie są prześladowani przez muzułmanów, to zapewne to samo dzieje się w Syrii, gdzie nie stanowią większości. Władza może ich nie prześladować, ale sąsiedzi owszem.

  Odpowiedź
 • 4 listopada 2017 o 19:27 pl80

  Czyli wszędzie tam, gdzie islam, albo kolumna. Wpływ żydowski też – bo jak inaczej w ogóle nazwać komunę, bo kto finansuje Państwo Islamskie?

  Odpowiedź
 • 4 listopada 2017 o 19:28 Alex

  W ISIS miały miejsce MASOWE (jak na Wołyniu) egzekucje chrześcijan.

  Odpowiedź