Aktywizm

Październik miesiącem dla bohaterów w Wielkopolsce


8 listopada 2017 o 20:39   /   komentarzy (0)

Październik jest miesiącem szczególnym. To właśnie ten miesiąc poprzedza Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny oraz polskie Święto Niepodległości. Każdy z tych dni wiążę się z pamięcią i oddaniem hołdu bohaterom walki o niepodległość naszego państwa oraz polskość samą w sobie – wystarczy wspomnieć chociażby XIX wieczne zmagania Wielkopolan z siłową germanizacją i zbrodniczą działalnością Hakaty (Niemiecki Związek Marchii Wschodniej)[i] na przełomie wieków XIX i XX. W równym stopniu, w tych szczególnych dniach, powraca także pamięć o bojownikach walki o godne życie i płace Polaków w okresie trwania PRL-u, a zwłaszcza jego najstraszliwszego, stalinowskiego okresu w latach 1944-1956. W związku z powyższym, działacze ONR Brygady Wielkopolskiej postanowili poświęcić sporo uwagi w swojej działalności w ubiegłym miesiącu dla oddania należytego hołdu i zadbania o miejsca pamięci Polaków poległych w walce z okupantami.

Rozpoczęto od przypomnienia Wielkopolanom o ich przodkach pomordowanych przez Niemców w ramach Operacji Tannenberg. Okolicznościowe transparenty zawisły m.in. w Poznaniu czy Śremie. Następnie działacze oddziału Ostrzeszów wraz z Ostrzeszowskimi Patriotami wybrali się na lokalne cmentarze, aby uprzątnąć je w związku ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych. Tej samej aktywności podjęli się także aktywiści Brygady Wielkopolskiej zamieszkali w Gnieźnie.

 Z kolei poznańscy ONR-owcy wybrali się przed pomniki i miejsca pamięci lokalnych bohaterów Powstania Wielkopolskiego oraz Poznańskiego Czerwca ’56. Udali się także pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego oraz na cmentarze, gdzie pochowany jest m.in. ostatni komendant NSZ, Lech Karol Neyman.

W ten sam sposób hołd zasłużonym Polakom oddali działacze tworzącego się oddziału w Grodzisku Wielkopolskim, którzy odwiedzili miejsca pamięci w Grodzisku oraz Rakoniewicach.

Obchody ku pamięci bohaterów zorganizowane zostały w Śremie, gdzie lokalni działacze Brygady Wielkopolskiej ONR wspólnie z mieszkańcami udali się pod miejscowy grób Nieznanego Żołnierza. Składały się ze wspólnego sprzątania, odpalenia zniczy oraz modlitwy za dusze zmarłych.

Kaliscy działacze ONR odwiedzili z kolei lokalny Grób Nieznanego Żołnierza, Obelisk pamięci żołnierzy Armii Krajowej, zbiorową mogiłę na cmentarzu komunalnym, gdzie pochowani są mieszkańcy miasta rozstrzelani podczas II wojny światowej przez Niemców, a także znajdującą się na cmentarzu tynieckim zbiorową mogiłę Ak-owców rozstrzelanych w Lesie Skarszewskim oraz groby zasłużonych dla lokalnej społeczności oraz całego narodu polskiego Kaliszan. Wśród nich znaleźli się m.in. Alfons i Melania Parczewscy. Śp. Melania była jedną z założycielek przedwojennej Narodowej Organizacji Kobiet. Innym zasłużonym Kaliszaninem był Emil Karol Repphan (ur. 19 lutego 1848 w Kaliszu, zm. 30 marca 1931 w Berlinie), polski sukiennik, przemysłowiec, finansista; działacz społeczny i filantrop; prezes Towarzystwa Kredytowego m. Kalisza w latach 1886–1906, fundator szkoły powszechnej utworzonej przy ul. Polnej w 1919 i Szpitala Powszechnego im. Przemysława II w Kaliszu wybudowanego w 1937.

[i] Organizacja założona 3.11.1894 w Poznaniu. Od samego początku charakteryzował ją antypolonizm oraz nienawiść do narodu polskiego. Jej podstawowym celem było wynarodowienie Polaków i germanizowanie ich.

Czytaj także


Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)