Aktywizm

Lublin: Znicz dla bohatera 2017


4 listopada 2017 o 08:56   /   komentarzy (0)

W niedziele 29 października członkowie Okręgu Lubelskiego ZŻNSZ oraz ONR Brygada Lubelska zorganizowali po raz kolejny „Znicz dla Bohatera”. W tym roku wspólne porządkowanie grobów i mogiły na lubelskich nekropoliach rozpoczęli od cmentarza na ul. Unickiej.

Chwilę po godzinie 11-tej przeszli pod kaplicę cmentarną, na której wmurowane są tablice upamiętniające bohaterów II wojny światowej. Następnie udali się pod mogiłę żołnierzy podziemia zbrojnego pomordowanych przez sowietów i rodzimych komunistów na Zamku Lubelskim. Akcji na tym cmentarzu towarzyszyli dziennikarze telewizji publicznej.

Po uporządkowaniu mogiły przeszli na drugą część cmentarza, aby pomodlić się przy grobach poprzednich prezesów Okręgu Lubelskiego: Ludwika Meresty ps. „Konrad” i Stanisława Pupka ps. „Brzoza”.

Następnym miejscem programu była najstarsza lubelska nekropolia przy ul. Lipowej. Spadkobiercy etosu Narodowych Sił Zbrojnych udali się przed groby ks. bp. Henryka Strąkowskiego – twórcy modlitwy żołnierzy NSZ, Ludgera Zarychty – lekarza Brygady Świętokrzyskiej, Stanisława Kucharskiego ps. „Krzemień” – komendanta obwodu janowskiego NSZ oraz wielu inny Bohaterów.

Ostatnim punktem był cmentarz na Majdanku, gdzie spoczywają żołnierze NSZ m.in. Roman Dżalik ps. „Czarny”.

Młodzi narodowcy z Lublina starali się jak najlepiej wykonać swój patriotyczny obowiązek i powinność, składając hołd tym, którzy w imię wolności przelewali własną krew i oddali życie.

Zdjęcia dzięki https://www.facebook.com/TempusFugitFoto/

Czytaj także


Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)