Aktywizm

Czechowice Dziedzice: 70 rocznica zamordowania Henryka Flame ps. „Bartek”


3 grudnia 2017 o 11:53   /   komentarzy (0)

Wczoraj tj. 2 grudnia 2017 roku obchodziliśmy kolejną, 70. rocznicę zamordowania majora Henryka Flame „Bartek”. 

Henryk Flame był dowódcą grup leśnych VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych, został zastrzelony 1 grudnia 1947 r. przez milicjanta Rudolfa Dadaka w Zabrzegu.

Organizatorami wydarzenia byli: Związek Żołnierzy NSZ okręg Śląsk Cieszyński, GRH Beskidy, Instytut Pamięci Narodowej. Patronat nad rocznicą objął Prezydent RP Andrzej Duda, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. W imieniu MON nie zabrakło również Dyrektora Generalnego pana Bogna Ścibuta.

Obecni byli również działacze Obozu Narodowo-Radykalnego z Bielska-Białej, kibice bialskiej Stali, posłowie i wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, dla których pamięć o majorze jest bardzo ważna.

Najważniejszymi gości byli oczywiście kombatanci: ppor. Stefan Siekliński „Stefek” oraz Kapitan Turski.

W przeciwieństwie do minionych rocznic, wczorajsza miała charakter bardzo podniosły dzięki obecności Wojska Polskiego z bielskiego batalionu oraz orkiestry dętej.

Punktualnie o 13 uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, podczas której wysłuchaliśmy, jak co roku, pięknego kazania. Po raz kolejny podkreślone zostały wartości: Bóg, Honor i Ojczyzna oraz poświęcenie naszych bohaterów, którzy do ostatniego tchu walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Następnie odczytano listy Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza.

Po Mszy przeszliśmy na cmentarz, nad grób „Bartka”, odśpiewana została Rota, złożono kwiaty i zapalono znicze, na zakończenie odbyła się salwa honorowa.

Cieszymy się, że w końcu nadeszły czasy, że możemy pamiętać o swoich bohaterach i godnie oddawać im honory, w obecności Wojska Polskiego.

Widzimy się za rok!

Cześć i chwała bohaterom!

Czytaj także


Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)