Aktywizm

Patrycja Rowińska: Ankieta na temat biało-czarnego „piątku”


27 marca 2018 o 13:39   /   komentarzy (2)

Statystyki na sobotę godz. 12:50

Patrycja Rowińska: Biało-czarny Piątek

Temat aborcji oraz debaty nad nią wracają do nas co jakiś czas. Łatwo można zobaczyć, jak bardzo przez to podzielone jest społeczeństwo. Sięgnijmy jednak najpierw do faktów. Autorem projektu poprawki do istniejącej ustawy z dnia 7 stycznia 1993 roku (http://dziennikustaw.gov.pl/du/1993/s/17/78/1) jest obywatelski Komitet Zatrzymaj Aborcję (https://zycierodzina.pl/zatrzymaj-aborcje/) składający się nie z posłów lub osób rządzących w naszym kraju, a oddolnej inicjatywy zwykłych ludzi. Co ma na celu? Usunięcie jednej przesłanki aborcyjnej, która dotyczy chorych istnień, tj. „Aborcja jest dozwolona gdy, badania wskazują na prawdopodobieństwo upośledzenia płodu lub chorobę”. Projekt nie wprowadza kar za aborcję, ani nie zmienia wymiaru sprawiedliwości już istniejącego. Autorzy zmian argumentują jedynie, że chcieliby zmienić charakter badań prenatalnych, czyli zabrać funkcję testu, na podstawie którego można zabić dziecko, a przywrócić im diagnostyczno-terapeutyczny charakter, ponieważ część lekarzy obawia się kierować kobiety na badania prenatalne. Nie oznacza to, że chcą ich kompletnie zabronić. Projekt ustawy „Ratujmy Kobiety” (http://protestkobiet.pl/aktualnosci/672-komitet-ratujmy-kobiety-2017-ma-nowy-projekt-ustawy-liberalizujacy-polskie-prawo-aborcyjne) zawiera takie postulaty jak: wprowadzenie edukacji seksualnej od 1 klasy szkoły podstawowej,  prawo do przerwania ciąży do końca 12 tygodnia trwania jej bez podlegania karze. Jak można przeczytać na stronie Komitetu Ratujmy Kobiety w jego skład wchodzą osoby, reprezentujące m.in. partie polityczne Razem, Nowoczesną i Platformę Obywatelską, a także organizacje pozarządowe.

Dnia 23 marca 2018 roku na moim Instagramie zamieściłam Instastory (na 24h), w którym za pomocą zdjęcia i ankiety zadałam pytanie, co popierają osoby obserwujące mnie na tym portalu. Możliwości były dwie: BIAŁY PIĄTEK lub CZARNY PIĄTEK. Moje Instastory zobaczyło 301 osób, jednak w ankiecie wzięło udział tylko 96 osób (w tym ja; są to osoby młode – od 15 do ok. 27 lat).

Końcowe wyniki to: 64% zagłosowało na BIAŁY PIĄTEK (61 osób), 36% poparło CZARNY PIĄTEK (35 osób). Do 92 osób (nie pisałam oczywiście do siebie i 3 osoby jakoś mi umknęły), które wzięły udział w ankiecie, napisałam czy zechciałaby odpowiedzieć na kilka pytań na temat piątkowego dnia. Podzieliłam tych ludzi na kilka grup: TYLKO ODCZYTALI (31), NIE ODCZYTALI (5), ODCZYTALI, ODPISALI, ALE NIE ODPOWIEDZIELI Z RÓŻNYCH PRZYCZYN (3: pomyłka; popiera biały piątek, ale nie czuje się na siłach, aby odpowiedzieć; odpowie tylko wtedy, gdy spełnię warunek), ODCZYTALI, ZGODZILI SIĘ ODPOWIEDZIEĆ, ALE W KOŃCU NIE DOSTAŁAM WIADOMOŚCI ZWROTNEJ (11), ODPOWIEDZIELI NA PYTANIA (42). Z tych 42 osób, które odpowiedziały na pytania, 14 jest zwolennikami Czarnego Piątku, a 28 białej kontry.

 

Pytanie, jakie zadałam:

 

 1. Czy dzisiejsze (piątkowe) strajki mają dla Ciebie znaczenie? Jeżeli tak, to jakie (małe, duże, wielkie)?
 2. Dlaczego popierasz Biały Piątek/ Czarny Piątek?
 3. Czy angażujesz się w któreś z wydarzeń? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
 4. Wybierasz się na dzisiejszy Biały Protest / Czarny Protest (o ile odbywa się w Twoim mieście)?
 5. Uważasz, że to wydarzenie (marsze, zmiany w prawie) będzie miało realne odzwierciedlenie/ wpływ w naszym życiu codziennym?
 6. Kiedy według Ciebie zaczyna się życie i jak ważne ono jest?

 

Odpowiedzi osób głosujących na Czarny Protest (oryginalna pisownia):

 1. Myślę, że dzisiejszy strajk nie będzie miał dużego znaczenia politycznego, ale pokazuję, że społeczeństwo nie chce aby ograniczać ich prawa. Prawem jest możliwość wyboru. Popieram czarny piątek bo uważam, że każdy powinien decydować samodzielnie i według własnego sumienia. Nie wychodzę na ulicę, nie przelewam pieniędzy, ale wspieram tą inicjatywę i gdyby nie obowiązki na uczelni chętnie bym pojechała. Może zaznaczę, że jestem osobą niewierząca i głos kościoła w sprawie życia poczętego nie jest mi bliski. Myślę, że życie zaczyna się wtedy kiedy organizm samodzielnie może funkcjonować bez organizmu matki. Chciałabym żeby prawo aborcyjne zostało bez zmian. Nie jestem zwolennikiem aborcji, ale często sytuację kobiet są ciężkie, trudne i trzeba pozwolić im decydować. To one ewentualnie staną przez obliczem Boga i to ich sumienie będzie tym obarczone. W przypadku aborcji i tego co się wokół dzieje podstawowym założeniem jest edukacja seksualna. Nie wypada uczyć, że sex jest zły trzeba nauczyć młodych ludzi szacunku do siebie i własnego ciała, a dodatkowo jak działa prawdziwa antykoncepcja, a nie kalendarzyk. Temat rzeka, ale edukacja sprawia, że później bardziej świadomie decyduje się o własnym życiu.
 2. Mają dla mnie ogromne znaczenie Popieram czarny piątek ponieważ nie pozwolę na uprzedmiotowienie kobiet, Uważam, że otworzy to w końcu oczy politykom i ujrzą, że tak naprawdę wprowadzając projekt „stop aborcji” nie liczą się z kobietami, dla których ta ciąża może być realnym zagrożeniem dla życia. Życie zaczyna się dla mnie od 24 tygodnia ciąży w momencie kiedy płód jest w stanie przeżyć samodzielnie poza organizmem kobiety ciężarnej. A jeżeli chodzi o wartość życia to jest To dla mnie największa wartość dlatego w momencie kiedy ciąża zagraża życiu kobiety to ratuje ona własne życie i robi to w obronie największej wartości jaką sama posiada, dlatego też popieram czarny piątek.
 3. Ważne to na pewno jest, ale dla ogółu społeczeństwa, dla mnie osobiście jakieś poruszające nie jest. Więc dla mnie osobiście mało ważne. 2. Nie popieram ani jednego ani drugiego ze względu na to, że moje zdanie na ten temat znajduje się gdzieś po środku 3.Nie angażuje się w to 4. Nie wybieram się na żaden protest Nie sądzę żeby to miało za wiele zmienić, poza tym, że ludzie zaangażowani w to po jednej albo po drugiej stronie będą się oburzać, bez względu na to co będzie postanowione. Jeśli kogoś interesuje aborcja i chce to zrobić to myślę, że znalazłby na to sposób tak czy siak. A jeśli ktoś się na to nie zgadza to po prostu tego nie bierze pod uwagę Każdy żyje według swojej opinii. 6. No życie zaczyna się w momencie poczęcia. Tak czy siak to już zaczyna być mały żyjący i czujący człowiek. Oczywiście jest bardzo ważne. Szczególnie dla matki. Myślę, że każda kobieta, która chociaż przez chwilę odczuła instynkt macierzyński wie o tym.
 4. Strajki jakie się odbywają mają dla mnie średnie znaczenie, ponieważ kim jesteśmy, aby odbierać życie? Uważam ponad to, że sytuacja wyglądała by inaczej jeżeli matki mające chore dzieci otrzymały większe wsparcie zarówno materialne jak i psychologiczne. Moim zdaniem aborcja powinna być OSTATECZNOŚCIĄ, życia danego od Boga nie można traktować jak skazy czy udręki, której można się pozbyć. Nie angażuję się w żadne z tych wydarzeń Ze względu na brak czasu i chęci ponieważ nie popieram w PEŁNI żadnej ze stron. Sądzę, że nie będzie miało to żadnego wpływu na życie codzienne, ponieważ osoby reprezentujące i kierujące naszym krajem zadecydują zgodnie z tym co ONI uważają za słuszne. Życie zaczyna się już w samym momencie zapłodnienia, chore debaty na temat czy to jest dziecko czy zarodek są zbędne, ponieważ skoro plemnik pochodzi od mężczyzny i komórka jajowa od kobiety, to małpa z tego nie wyjdzie ….
 5. Uważam, że ma bardzo duże znaczenie, a kobiety powinny wyrazić swój sprzeciw w tej sprawie. Kiedy usłyszałam o zaostrzeniu ustawy pomyślałam, że to żart. Kwestia aborcji jest dla mnie tak intymna, że uważam, że wgl nie powinna być poddana dyskusji. Nikt nie każe osobom, które nie popierają aborcji jej robienia i też nie rozumiem dlaczego to osoby w tym momencie protestują. One mogą mieć czyste sumienia, bo przecież same nie będą tego wykonywać. To nie tak, że aborcja dla kobiety to coś… Łatwego uważam, że wiążą się z tym ogromne emocje. Myślę, że powinno pozostać tak jak było, aborcja możliwa tylko w wyjątkowych sytuacjach. Uważam, że protesty nie będą miały dużego wpływu na decyzje władz w tej sprawie, jak to często bywa, ale uważam, że mimo wszystko kobiety powinny o to walczyć.
 6. Tak i to baaardzo duże ,wielkie 2.Z tego powodu ze każda kobieta powinna sama decydować o swoim ciele i nikt inny a szczególnie mężczyźni po prostu nikt nie ma prawa decydować o moim ciele  3. Byłam w Lbn na strajku i staram się angażować na inst i fb udostępniać i lajkować 4.Niestety nie, obowiązki. 5.Tak ponieważ jeśli ktoś mnie zgwałci to będę musiała „nosić” to dziecko przez 9 MIESIECY być wyłączona z mojego własnego życia i potem jeszcze je urodzić i no nawet nie wyobrażam Sobie tego bo to jest aż śmieszne Ze ktoś chce to popierać Oczywiście ze to będzie miało wpływ na nasze życie Nie uważam ze każdy kto ma wpadkę powinien ooo aborcja od razu Ale tez nie wyobrażam sobie ze jestem w ciąży i dowiaduje się ze moje dziecko ma nieuleczalna  chorobę i np. będzie do końca życia „warzywem” albo urodzi się martwe Od razu rozważyłabym aborcje zęby ulżyć jemu i moc prowadzić normalne życie i moze urodzić następnym razem zdrowe dziecko 6. Uważam ze życie zaczyna się od momentu kiedy bije serce Ale Jeśli dziecko jest chore i przez cale życie miałabym się nim zajmować powiedzmy szczerze zmarnować sobie życie albo oddać to dziecko do adopcji żeby żyło w domu dziecka będąc np. podłączone do respiratora itp. Uważam ze nie żyjemy już w ciemnogrodzie i możemy śmiało decydować sami o tym co się z nami dzieje a to ze jakiś gruby stary ” facet ” będzie decydował o tym ze mam urodzić dziecko od gwałciciela to jest śmieszne po prostu brak słów Faceci którzy nie będą w ciąży nigdy Nie będą wiedzieli co się dzieje z nami przez 9 miesięcy Szanuje to i ok jeśli ktoś uważa ze chore dzieci powinny się rodzic Ale to wtedy chciałabym zobaczyć jak taka samotna matka będzie wychowywać chore dziecko które kosztuje tysiące
 7. Według mnie strajki są po to by pokazać np. władzom ze są ludzie, którzy nie popierają danych decyzji, nie jestem za tym by rzucać się błotem podczas tych wydarzeń bo wątpię by ludzie popierający Biały Protest zmienili zdanie po kłótni z ludźmi, którzy biorą udział w Czarnym Proteście i na odwrót. 2. Popieram Czarny Protest ponieważ uważam, że kobiety powinny mieć prawo do wyboru. Są przypadki, w których kobieta nie jest w stanie zapewnić dziecku wystarczającej opieki, uważam że dziecko cierpi w takiej sytuacji. Mam też na myśli wszelkie choroby śmiertelne z którymi rodzą się dzieci, według mnie można oszczędzić cierpienia choremu dziecku jak i rodzicom, którzy patrzą na to jak dziecko cierpi a w konsekwencji umiera. Nie widzę w sensu w tym, że ktoś rodzi się by niedługo po tym umrzeć. 4. Wybieram się 5. Mam nadzieję, że to wydarzenie przyniesie jakieś skutki 6. Według mnie życie jest czymś, co powinno cieszyć każdego. Jestem za życiem wolnym od cierpienia. Uważam że szczególnie w skrajnych, patologicznych sytuacjach kobiety powinny mieć prawo do wyboru. Jeżeli dziecko ma urodzić się z przymusu, to czy będzie szczęśliwe? Według mnie nie. Każdy powinien mieć prawo do decyzji o swoim życiu i ciele, jeżeli kobieta czuje że powinna urodzić dziecko mimo że wie, że będzie chore, ma do tego prawo. Niech będzie też na odwrót.
 8. 1. Tak, maja duże znaczenie.2. Popieram Czarny Piątek bo uważam ze każdy ma prawo do decydowania o swoim życiu.3. Nie angażuje się ponieważ są one w godzinach mojej pracy 4. Tak jak powyżej 5. Mam nadzieje, ze tak. In więcej osób tym bardziej uwydatnia się problem który jest do przedyskutowania. 6. Nie byłam nigdy w ciąży wiec realnie nie jestem w stanie tego określić. Kiedyś pewnie jak jakaś cześć społeczeństwa myślałam bardzo książkowo płód a potem dziecko w tym momencie już aż tak tego nie postrzegam ale tez nie uważam żeby od samiutkiego poczęcia to było już dziecko Jeśli chodzi o sama idee czarnego piątku nie jestem oczywiście za pełnym prawem do aborcji w każdym przypadku Tylko w tym które są już dozwolone – zagrażają życiu matki – są początek z gwałtu – dziecko ma duży procent niepełnosprawności w innych przypadkach jeżeli ktoś wpadł albo niby fajnie a potem jednak zmienia zdanie czy coś to zdecydowanie nie popieram
 9. Maja dla mnie duże znaczenie cieszy mnie to ze Polki z tak wielu miast potrafią się zorganizować w słusznej sprawie (mowa o czarnym proteście) 2. Popieram czarny piątek ponieważ uważam ze każdy powinien decydować sam o swoim ciele nie wyobrażam sobie być w sytuacji gdzie musiała bym urodzić martwe dziecko lub patrzeć na jego śmierć tylko dlatego ze kościół tak nakazuje takimi zagraniami uwsteczniamy nasze państwo. Moja mama pracuje w szpitalu ostatnio mieli pacjentkę która dokonała aborcji na Własna rękę po czym przeszła 5 operacji w ciągu miesiąca lekarze ledwo ja odratowali nie wiadomo co ja do tego skłoniło ale właśnie do tego prowadzi prawo antyaborcyjne do śmierci zdesperowanych kobiet 3. Udostępniam materiały raz byłam na proteście 4. Nie, nie jestem pewna czy w Lublinie takowy się odbył gdybym miała możliwość na pewno bym się na nim pojawiła ale studia i praca utrudniają mi to 5. Na pewno „nic nie robienie” nie poprawi naszej sytuacji natomiast widzę ze w czarny protest angażuje się dużo osób publicznych co daje nam znaczna przewagę większy rozgłos a co za tym idzie myślę i mam nadzieje ze przybliża nas do pomyślnego zakończenia sprawy 6. Życie zaczyna się po urodzeniu jestem zdania ze płód to płód noworodek to dziecko żywy człowiek istota żywa i prawna. Równie dobrze ze jakiś czas kobieta stosująca antykoncepcję może być oskarżana ze co miesiąc zabija dziecko nie Doprowadzając do owulacji.
 10. Duże 2. Popieram czarny piątek ponieważ każda kobieta powinna mieć prawo decydowania o sobie i sprawie związanej z przerwaniem swojej własnej ciąży . Nikt potem za rodziców a przed wszystkim za mamę nie będzie wychowywał dziecko , które jest np. Niepełnosprawne umysłowo bądź fizycznie. 4. Niestety nie miałam jak się wybrać 5.miejmy nadzieje ze tak 6. Życie zaczyna się wraz z poczęciem dziecka jeśli chodzi o ogół . Życie jest bardzo ważnym aspektem , ale jeśli w tym życiu miałaby pojawić się męka ze strony rodzica lub osoby urodzonej , uważam ze nie powinno się unieszczęśliwiać dwóch stron na raz
 11. Osobiście nie brałem udziału, ale myślę że strajki są ważne. To dobry sposób żeby dać znać władzom, że opinia publiczna nie zawsze się zgadza z ich decyzjami 2. Czarny piątek, myślę że postęp w medycynie to dobra rzecz i jak najbardziej powinniśmy z tego korzystać. Jeśli dziecko ma się urodzić chore, albo urodzić się w rodzinie która po prostu nie jest na to gotowa, jego życie może być ciągłą męką. 3. Osobiście nie brałem udziału 4. To samo 5. Jeśli chodzi o protest, to na pewno jest to dobry sposób na zwrócenie uwagi na istniejący problem, lecz sama frekwencja na protestach nie powinna być wskaźnikiem jaka część społeczeństwa popiera dane rozwiązanie Jeśli chodzi o zmiany w prawie, oczywiście obowiązują wszystkich, więc oczywiście będą miały ogromny wpływ. Moim zdaniem każdy powinien mieć wybór i żadna opcja nie powinna być narzucana. 6. Życie w ujęciu biologiczny od momentu zapłodnienia Ale ciężko powiedzieć że ktoś żyje, jeśli nie jest świadomy co się dookoła niego dzieje
 12. Nie jestem całkowitą zwolenniczką aborcji, uważam, że są środki zabezpieczające dostępne na rynku i chęć usunięcia dziecka z powodu tzw. „wpadki”, bądź z czystego kaprysu jest rzeczą absurdalną i nie popieram, co nie zmienia faktu, że każdy ma swoje sumienie. Popieram jednak czarny piątek. Zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej skutkuje zabraniem kobiecie wyboru, jest wiele i coraz więcej chorób, które można wykryć już w pierwszych stadiach rozwojowych płodu Niektóre z tych chorób skutkują brak samodzielnego życia a nawet śmierć zaraz po urodzeniu Kobieta przez 9 miesięcy nosi, zaczyna kochać dziecko, które i tak umrze Oczywiście czarny piątek nie szkodzi absolutnie białemu piątkowi Osoby które nie są za aborcją, absolutnie nie muszą jej przeprowadzać Nikt ich do tego nie zmusi, tak jak mówiłam KWESTIA SUMIENIA i myślę że każda kobieta powinna mieć możliwość wyboru Czarny protest popierałam bardziej z domu, gdyż nie mogłam wybrać się na żadną demonstrację, było to dla mnie ważne i uważam, że dają one dużo, przede wszystkim jednoczą Czy wpłynie to na rząd i myślenie ludzi? Tego nie wiem Ale warto spróbować I nie warto mieć ograniczonego myślenia, warto przemyśleć każda sytuacje jaka kiedykolwiek może się w życiu przydarzyć jeśli chodzi o ciążę, pozdrawiam!
 13. Wczorajsze strajki miały dla mnie duże znaczenie ponieważ nie zgadzam się na to aby ktokolwiek inny poza kobieta decydował o jej ciele i życiu. Kobieta ma prawo do świadomego wyboru, dlatego jest to dla mnie bardzo istotna kwestia. 2. Jestem przeciwko zaostrzeniu ustawy i jak najbardziej popieram inicjatywę Czarnego piątku ponieważ domyślam się jak ciężkie dla kobiety musi być urodzenie dziecka z gwałtu, kiedy kobieta musi wybierać czy poświecić swoje życie dla dobra dziecka Rodzic ciężko chore dzieci i patrzeć jak cierpi z bólu oraz nie może normalnie funkcjonować. Podziwiam kobiety, które podejmują się tych wyzwań, ale nie każda z nas byłaby w stanie zdecydować się na takie poświęcenie, dlatego kobiety powinny mieć możliwość wyboru. 3. W tym roku nie mogłam być obecna na marszu, dlatego postanowiłam okazać swoje wsparcie przez ubranie się na czarno. 5. Chciałbym żeby te wszystkie strajki oraz marsze coś dały. Najważniejsze żeby nie doszło do zaostrzenia tych przepisów. Nad tym szóstym muszę się jeszcze zastanowić.
 14. 1. Strajki są bardzo ważne 2. Popieram czarny piątek, bo nie chcę, żeby ktoś decydował o moim życiu i wtrącał się w moje decyzje. Polska to kraj w którym dominująca religią jest chrześcijaństwo, ale nie każdy musi żyć z jej zasadami, zwłaszcza jeśli chodzi o tak ważne życiowe decyzje 3. Nie angażuje się 5. Bardzo bym chciała, ale myślę ze to nic nie da, za duży brak tolerancji w kraju.

 

 

Odpowiedzi osób głosujących na Biały Protest:

 1. Dzisiejsze strajki nie maja dla mnie żadnego znaczenia, głównie dlatego ze osoby tam strajkujące w 99% nie maja pojęcia dlaczego strajkują, a robią to bo jest to modne. 2. Popieram biały piątek gdyż główne postulaty popierających czarny piątek uważam za zachęcanie do morderstwa plus zahacza o hipokryzje, gdyż prawie wszystkie osoby strajkujące żądają możliwości do usuwania dzieci z wadami takimi jak zespól Downa, jednocześnie z wielka chęcią rysują pionowa kreskę dla tych dzieci.
 2. dzisiejsze strajki nie mają dla mnie dużego znaczenia 2. Jestem neutralna w tym sprawach jednak uważam ze każdy powinien mieć prawo do życia jednak każdy tez ma prawo do swojego osobistego wyboru aczkolwiek jestem za życiem 3.Nie angażuje się w żaden z tych protestów wyrażam tylko własne zdanie na ten temat jeżeli ktoś mnie o to zapyta 4. Nie wybieram się na żaden z tych protestów jednak odbywa on się w moim mieście 5. W zasadzie to nie wiem myślę ze państwo i kocioł jest przeciwko aborcji i to się raczej nie zmieni mimo protestów ludzi 6. Zycie rozpoczyna się w momencie poczęcia dziecka kiedy jest na tyle rozwinięte w łonie matki ze można ustalić ze jest się w ciąży.
 3. Wielkie 2. Oba strajki mają znaczenie, kobiety powinny uczestniczyć w debatach i wyrażać swoje opinie na temat praw dotyczących ich Oczywiście w racjonalny sposób 3. Nie angażuje się 4. Myślę że nie zgadzam się w 100% ani z jednym ani z drugim Lecz każdy ma w sobie troszkę racji 6. W momencie zapłodnienia oczywiście I usuwanie ciąży bez powodu Powinno być potępione Ale moim subiektywnym zdaniem W niektórych przypadkach kobieta powinna mieć wybór.
 4. Strajki mają dla mnie duże znaczenie w negatywnym stopniu. 2. Popieram Biały Piątek ponieważ jestem przeciwnikiem mordowania nienarodzonych dzieci. 3. Jeżeli mam możliwość to uczestniczę w marszach, pikietach za życiem. 4. W moim mieście nie odbywają się pikiety ani za ani przeciw. 5. Miejmy nadzieję że ponure postulaty uczestników czarnego piątku nie wejdą w życie oraz jak najszybciej zostanie wprowadzona ustawa zabraniająca  zabijania dzieci. 6. Życie zaczyna się w momencie poczęcia. Jest to fakt, którego nie da się podważyć.
 5. Jeżeli chodzi o czarny protest to nie ma on dla mnie żadnego znaczenia. Uważam, że ludzie którzy biorą udział w tego typu protestach nie do końca zdają sobie sprawę pod czym się podpisują. Biały protest ma dla mnie duże znaczenie i jak tylko mogę to wspieram oraz biorę udział w wydarzeniach o tej tematyce. 2. Biały piątek popieram dlatego że uważam że każdy ma prawo do życia 3. Chodząc na Marsze dla Życia 4. Niestety nie odbywa się w moim mieście 6. Według mnie Życie zaczyna od momentu poczęcia. Jest dla mnie tak samo ważne jak każde inne.
 6. Strajki z jakiejkolwiek strony politycznej są potrzebne, jest demokracja, ale jak widzę jak lewa strona postępuje zniesmacza mnie oraz odbieram, że chcą mi narzucić poglądy. Takie komunistyczne myślenie. 2. Popieram Biały Piątek ze względu na to, że szanuje życie i nie można pozbawiać życia innych dzieci ze względu na chorobę genetyczną. Każdy ma prawo do życia,  pozbawiając życia te dzieci z tych czy innych powodów stajemy się barbarzyńcami niszczymy najsłabszych. 3. Nie angażuje się, ze względu na obowiązki dnia codziennego. 4 .Nie wybieram się na żaden protest. 5.Ciężko mi to ocenić. 6. Ciężko wskazać mi kiedy się zaczyna życie . Życie zaczyna się w 4 miesiącu ciąży.
 7. Mają dość małe. Feministki to jednak niezbyt mądre stworzonka 2. Popieram biały piątek, ponieważ staje on w obronie życia nienarodzonych dzieci, sam jako osoba niepełnosprawna dziękuję Bogu za to że żyje! 3. Niestety nie mogę, sytuacja zawodowa mi na to nie pozwala. 4. Nie, ponieważ pracuję 5. Myślę, że jak zwykle brzydkie panie feministki będą krzyczeć o seksizmie i hasła typu moje ciało mój wybór, ale na tym się skończy ich logika jest bez sensu. 6. Dla mnie życie zaczyna się już nawet w drugim tygodniu ciąży, jest darem od Boga i o ile nie pochodzi z gwałtu bądź nie zagraża życiu kobiety jest nietykalne. Życie to najwyższy dar jaki posiadamy i powinniśmy go szanować. Osobiście jednak uważam, że jeżeli ciąża pochodzi z gwałtu i jest ona wcześnie wykryta, to kobieta powinna mieć wybór czy chce urodzić dziecko czy też nie. Kolejna sprawa to zagrożenie życia kobiety, nie pomyśl proszę, że jestem mordercą, jednak w przypadku zagrożenia życia Kobiety nie wiem jaką podjął bym decyzję, czy stracić ukochaną kobietę czy dziecko które bym również kochał. To jest temat nie do rozstrzygnięcia.
 8. Duże 2. Popieram biały piątek ze względu na wartość ludzkiego życia, jako największego dobra doczesnego człowieka 3. Biorę udział w debacie internetowej, zapraszam znajomych do wspólnej modlitwy za nienarodzonych 4. Nic mi nie wiadomo, aby był organizowany 5. Oprócz nienawistnych komentarzy w internecie nie. 6. Tak jak mówi biologia i prawo. Z chwilą poczęcia.
 9. 1 nie maja 2 Popieram, ponieważ uważam ze życie zaczyna się od poczęcia oraz nie powinno się mordować nienarodzonych dzieci . Uważam ze każdy ma prawo do życia bez względu na wady, które ma. Niestety z powodu braku czasu mogę angażować się jedynie duchowo jestem z ludźmi którzy organizują akcje biały piątek oraz wspieram ich modlitwa . 4 nie odbywa się w moim mieście gdybym miał możliwość chętnie bym przyszedł . 5 jeżeli wygrają to oczywiście , ze będzie miało . Codziennie kilka nienarodzonych dzieci może zostać zamordowanych. 6 Życie zaczyna się od poczęcia. Nie rozumiem teorii, że dziecko w którymś tam tygodniu nie jest dzieckiem, a w którymś jest. To jest chore myślenie. Każde życie należy chronić, życie to największy dar, nie ma na świecie większego bogactwa niż życie.
 10. Popieram biały piątek, ponieważ uważam, że każde życie jest cenne. Nikogo nie można pozbawiać życia . 6. Moim zdaniem życie zaczyna się od poczęcia. Życie jest najcenniejszym darem od Boga.
 11. Nie popieram czarnego protestu i nic dla mnie nie znaczy 2. Popieram biały piątek dlatego, że jestem za życiem ludzkim a nie za aborcją.
 12. Ubieram się na biało. 4. Nie ma w mojej okolicy białego protestu. 6. Według mnie życie zaczyna się już w łonie matki. I jest bardzo ważne.
 13. Dzisiejsze manifestacje są ważne, niekoniecznie dlatego, że ludzie o skrajnie antyludzkich poglądach chcą dochodzić swoich postulatów czy wyłania się z tematu chęć wzniesienia kłótni przez opozycję. Przede wszystkim cieszy, że to, co próbuje nam wmawiać świat nie jest do zaakceptowania dla zwykłych ludzi, dla ludzi, którzy doceniają, że mają rodziny, dla tych, którzy wiedzą czym jest kręgosłup moralny. Wychodzą na ulicę i mówią, że nie wolno traktować życia jak bezwartościowej rzeczy. Dla katolików nie ma wątpliwości, że człowiek nie dlatego żyje, że się urodził, tylko dlatego rodzi się, ze żyje. Życia poczętego nie wolno pozbawiać możliwości życia, to jest zabójstwo człowieka, dziecka. Ludzie, którzy się temu poddają chyba nie wiedzą czym jest aborcja. Sama myśl, że można zamordować kogoś, kto w tobie mieszka jest okropna. To jest wbrew wszelkim zasadom. I nawet jeśli nie uda nam się przekonać nikogo w koszulce „aborcja jest ok”, to myślę, że możemy zrobić dużo dobrego przekonując niezaangażowanych w temat. Możemy zmienić spojrzenie społeczeństwa, a przecież chodzi też i o to.
 14. Dzisiejsze strajki mają dla mnie znaczenie, ponieważ dotyczą tego, co będzie się działo dalej w naszym kraju. Życie ludzkie nie jest mi obojętne od momentu poczęcia do jego całkowitego końca. Jednak sama osobiście nie biorę udziału w żadnym. Bliższy jest mi #bialyprotest. Jednak jestem w stanie zrozumieć kobiety, które chcą tylko prawa wyboru. Osobiście jestem całkowita przeciwniczką aborcji. 2. Popieram Biały Protest ponieważ walczy o życie ludzkie, które powinno być dla każdego najważniejsze. 3. Nie angażuje się. 4 nie wybieram się, nie odbywa się w moim mieście. Prawdopodobnie gdyby się odbywał to wzięłabym udział. 5. Uważam, że wpływu na codzienność mieć nie będzie ta decyzja, jednak mimo wszystko jeśli osoby, które biorą udział w czarnym proteście dopną swego, to prędzej czy później konsekwencje będą poniesione. Według mnie życie zaczyna się od momentu poczęcia. Jest najważniejsze. Nikt nie powinien „bawić” się w Boga i mówić drugiemu, które dziecko może żyć, a które nie.
 15. 1- Nie mają dla mnie ŻADNEGO znaczenia, Popieram biały piątek ponieważ każdy ma prawo do życia, każdy nie wyobrażam sobie pozbawienie życia kogokolwiek bez jego zgody czy świadomości. 3- nie angażuje się w zadne z wydarzeń jest to moja opinia, 4- nie wybieram się 5. Myślę że nie, każdy ma prawo do przedstawiania swoich racji i przekonań, Konstytucja RP gwarantuje nam wolność zgromadzeń, ale oczywiście w pokojowych zamiarach. 6. Według mnie życie zaczyna się od samego poczęcia, nie wyobrażam siebie, żeby ktoś kiedyś nazwał moje dziecko, że jest to embrion lub zlepek komórek to jest żywy cud, a nie definicja medyczna.
 16. Nie mają (jeśli mowa o Znaczeniu demonstracji czarnego piątku 2.popieram biały piątek ponieważ życie jest największym darem i wartością 3. Nie, poza wymianą zdań i nawracaniem czarno Piątkowców 4. Nie 5. Również nie 6. Z momentem zapłodnienia, najważniejsze.
 17. Piszę z perspektywy konserwatywnego liberała. Dzisiejsze protesty są dla mnie całkowicie obojętne. Ot wykorzystanie ustawowego prawa do manifestacji. Czarnego piątku nie popieram i nie wziąłbym w nim udziału, bo styl tej manify to dno i obraza dla inteligencji ludzkiej, aczkolwiek daleko mi do zabraniania kobietom wyrażania swoich poglądów. Manifa ta nie będzie miała żadnego wpływu na polskie ustawodawstwo. Uważam też, że nowelizacja ustawy o aborcji była i będzie zła. Dawny kompromis był dobry. I jedna i druga strona przesadza w tej chwili. Aborcja powinna być dozwolona w przypadku zagrożenia zdrowia matki i w przypadku znacznego zdeformowania płodu. I od razu powiem- zespół Downa nie zalicza się do deformacji płodu.
 18. Strajki mają dla mnie znaczenie jeżeli są organizowane w imię jakiejś sprawy dotyczącej polepszenia warunków bytowych Polaków, czyli Strajki pracownicze, lokatorskie i tego typu wydarzenia. Nie obchodzą mnie Strajki dotyczące czegoś czemu jest się przeciwko. Nic to praktycznie nie wnosi, a jeśli już to, bywa że są wykorzystywane przez stronę silniejszą do manipulacji w mediach. 2. Popieram Biały piątek ze względu na szacunek wobec życia. Dla mnie każde życie ma taką samą wartość. Jest to dar dany przez Boga nam abyśmy cieszyli się życiem. 3. Staram się jedynie uświadamiać swoich najbliższych znajomych. Nie biorę udziału w oficjalnych wydarzeniach ze względu na obowiązki w pracy i brak możliwości zorganizowania się na tego typu wydarzenia. Zostaje mi jedynie agitacja wśród znajomych. 5. Nie oczekuje żeby jakoś Czarny marsz odcisnął piętno na naszą rzeczywistość z prostego powodu: nadal jest to głos znacznie mniejszej społeczności niż by chcieli sami organizatorzy tych wydarzeń. Skala nie jest tak duża jak w przypadku chociażby Marszu Niepodległości. Na niekorzyść tego wydarzenia przemawia tez pesymistyczny PR. 6. Wg. Mnie życie zaczyna się tak jak głosi nauka Kościoła Katolickiego, czyli w momencie kiedy połączą się dwie komórki rozrodcze kobiety i mężczyzny. Płód, który powstaje jest już organizmem żywym i nie można tego bagatelizować.
 19. małe. 2. Jako iż wszystko przeciwne lewactwu  jest dobre, tym bardziej, ze uważam iż czarny jest głownie nie potrzebnie napędzany tylko jako sprzeciw wobec rządu a nie wobec tej konkretnej sprawy. Taka mam opinie. 3.  Nie angażuje się w żaden sposób. 4. mieszkam za granica, ale i tak bym nie poszedł na żądny. 5. Uważam ze wydarzenia te będą po prostu zapomniane. 6. Uważam ze  życie zaczyna się jeszcze w planie Boga. życie  jest  bezcenne i powinno być chronione.
 20. popieram Biały Piątek ponieważ uważam, że życie ludzkie jest jedną z najwyższych wartości i za wszelką cenę należy jej bronić. W Polsce powinna być konstytucyjnie zagwarantowana ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. niedopuszczalne jest możliwość mordu na nienarodzonym dziecku ze względu na jakąś jego ułomność czy defekt. 3. nie miałam możliwości w dniu dzisiejszym wzięcia udziału w pikiecie nie mniej jednak na znak solidarności założyłam na siebie biała bluzkę i zmieniłam na Facebooku’u zdjęcia profilowe z nakładką #na biało za życiem 5. Myślę, że to wydarzenie w tym wypadku nie przyniesie wymiernych skutków. 6. Życie zaczyna się od chwili poczęcia, stanowi jedną z najwyższych wartości.
 21. Mają dla mnie duże znaczenie. 2. Popieram biały piątek, bo jestem pro life. Każdy ma prawo do życia. 3. Osobiście się nie angażuje. 4. Nie byłam dziś na proteście. 5. Do tej pory żadnego wpływu nie miało, więc śmiem wątpić. 6. Wg mnie życie zaczyna się od poczęcia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem.
 22. 1.tak, biały protest ma dla mnie duże znaczenie 2. Popieram biały piątek, ponieważ uważam, że każdy ma jednakowe prawo do życia 3.nie 4. Niestety z powodu braku czasu nie brałam udziału w białym proteście 6. Wg mnie życie zaczyna się od samego poczęcia i nie ma odpowiedniego momentu na usunięcie ciąży. Życie każdego dziecka, czy zdrowego czy tez dotkniętego choroba jest tak samo ważne, a nawet uważam że dziecko chore nie jest żadnym problemem jak niestety uważa wielu ludzi, jest wręcz błogosławieństwem od Boga
 23. 1. Maja duże znaczenie ponieważ jako czuje się zobowiązany do obrony prawa do życia, każda istota ma do tego prawo. 2. Dzisiejsze strajki nie dotyczą bezpośrednio mojej osoby jednak poprzez promowanie idei niosących za sobą śmierć człowieka, jak Czarny Piątek oraz mogące za tym iść decyzje prawne staje w obronie życia poczętego. 3. Nie angażuje się bezpośrednio, jednak popieram idee Białego Protest m.in. poprzez portale społecznościowe. 4. Nie wybieram, jednak solidaryzuje się z protestującymi W szkole bylem ubrany na biało. 5. Bedzie ponieważ dotyka do bezpośrednio praw każdego człowieka, prawa do życia które poprzez aborcje jest mu odbierane. 6. Moim zdaniem życie zaczyna się od samego poczęcia. Ta istota w lonie matki to człowiek, poprzez aborcje odbierane mu jest wszystko. Częstym argumentem działaczy popierających aborcje jest przykład gwałtu i poczęcia przez kobietę niechcianego dziecka. Jednak nie możemy zapominać, ze to dziecko nie jest niczemu winne, ono nie miało wyboru jak miało się począć, kim maja być jego rodzice, tak samo jak każdej z nas pragnie żyć, być szczęśliwym i mieć te szanse, która dostał każdy z nas- przeżycia swojego życia. Środowiska popierające Czarny Protest skupiają się na kobiecie, która dotknięta okropieństwem gwałtu nie chce urodzić dziecka i pragnie, aby jej koszmar się skończył. Jednak jej prawo do aborcji, decyzji o życiu bądź śmierci drugiego człowieka, jej dziecka nie jest zgodne z powszechnie ustalonymi prawami, nikt bowiem nie ma praw a decydować o życiu bądź śmierci drugiego człowieka. Każdy ma prawo żyć, jeżeli nie chce tego dziecka, niech odda je do okna życia, ale przynajmniej da mu te szanse, szanse by żyć
 24. 1. Białe protesty oczywiście że mają znaczenie. Znaczenie bardzo duże i cenne w dzisiejszych czasach ze względu na zatruta propagandę antyrodzinna, a co za tym idzie antyspołeczna i ukazywanie i niszczenie tradycyjnego modelu rodziny i ŻYCIA.
 25. Popieram tylko i wyłącznie biały piątek. Życie to dar mawiają proliferzy. Cenny dar który otrzymaliśmy. Nie możemy za kogoś decydować o jego istnieniu. Ta istota otrzymuje dar od Boga. Nie możemy bawić się w Stwórcę i dokonywać takiego dzieciobójstwa. 3. . W biały protest jeśli mam możliwość np. Poprzez udział czynny, promocja w Social mediach, w swoich tekstach poruszałam tematykę prorodzinna.
 26. Niestety przez studia nie miałam możliwości uczestnictwa. Jednak na zbliżający marsz życia i rodziny bardzo chce uczestniczyć. 5. Oczywiście że tak. Takie wydarzenia po 1 dają do myślenia. Poruszają kwestie społeczeństwa, życia i jednostki. Skupiają się wokół zagadnienia o którym sprzed 20-30 laty się nie mówiło głośno. 6. Życie zaczyna się od pierwszych chwil. Chwil kiedy kobieta z mężczyzną decydują się na potomstwo. Niech was nie zmyli chora feministyczna logika że zarodek pod sercem matki to nie jest życie. To mała istotna która rośnie, czuje i lepiej rozumie otoczenie niż niejedna kobieta która brała udział w czarnym proteście.
 27. 1. Tak mają duże znaczenie. 2. Popieram Biały Piątek ze względu na wartości jakie wyznaje i które są sprzeczne z tym o co walczą przy czarnym proteście. Każdy ma prawo do życia. 3.Z powodu choroby przebywam w domu i pozostaje mi jedynie modlitwa. 4.Nie, nie wybieram się. 5.Wydaje mi się ze znacząco podzieliło nasze społeczeństwo, zdecydowanie. Gdyż ukazało różnice między osobami które stawiają na życie i chcą bronić życia, a tymi którzy są egoistami i stawiają ja ponad wszystko. 6.Od samego poczęcia. Jest ważne, gdyż skoro ja je otrzymałam to jakim prawem ja mam zabierać je innej osobie? Chyba tyle, nie jestem jakaś aktywna w te protesty, gdyż to jest takie działanie moim zdaniem bardzo prowokacyjne. I fakt można przedstawić swoje poglądy i za czym się jest. Ale skoro bronimy życia jak nakazuje chrześcijaństwo itd. To również na wzór Chrystusa powinniśmy okazywać cichość serca.. Nie wiem ten temat jest bardzo dyskusyjny tym bardziej że mam doświadczenie codzienne w mojej szkole ze zwolennikami czarnego jak i białego protestu
 28. 1./3. nigdy nie udzielałam się w strajkach i raczej nie będę 2.popieram biały piątek ponieważ nie popieram aborcji 5.w sumie to nie wiem… ludzie i tak się podziela na trzy typy. te ca są za czarnym piątkiem, te za białym i większość co powstrzyma się od głosu 6. według mnie życie dziecka zaczyna się od początku… nie od któregoś tam miesiąca gdy rozwinie się jakiś organ. dziecko to dziecko i nie rozumiem dlaczego ludzie walczą by ono nie miało prawa głosu .
 29. 1. Dzisiejsze strajki nie mają dla mnie aż tak dużego znaczenia. Uważam, że skoro ludzie wybierają swoich przedstawicieli do Sejmu  powinni liczyć z decyzjami, jakie są przez nich podejmowane. Warto zaznaczyć, że w  Polsce mamy do czynienia z mandatem wolnym, zgodnie z którym posłowi głosują zgodnie z własnym sumieniem. 2. Moje poparcie dla Białego Piątku wiąże się z tym, że jestem całkowitym przeciwnikiem Czarnego Piątku. Chociaż brzmi to odrobinie zagmatwanie, w każdym szaleństwie jest metoda. Za postulatami głoszonymi przez zwolenników Czarnego Piątku kryje się coś więcej. Chcą oni po prostu możliwości dokonywania aborcji w każdym przypadku. Jest to niedopuszczalne z etycznego  punktu widzenia, bo zgodnie z nauką, ten  zarodek jest już dzieckiem. A każde dziecko nawet chore, czy niepełnosprawne ma prawo do życia. Matka, nie ma prawa decydować o życiu nawet swojego dziecka. Jest dużo możliwości poradzenia sobie z „problemem” dziecka. Aborcja jest najgorszym z nim. Można urodzić dziecko, a potem je oddać. Dać mu szanse, żeby było szczęśliwe. Z drugiej strony kontrowersje budzi fakt, że nowa ustawa całkowicie zakazuje aborcji. Jeśli spojrzymy na przypadki, kiedy płód w sposób znaczący zagraża matce, aborcja powinna być dozwolone. Nie możemy decydować czyje życie jest ważniejsze. 3. Moje angażowanie sprowadza się do „lajkowania” postów dotyczących Białego protestu. 5. Nie będzie miało. PiS ma znaczącą przewagę w parlamencie, by przepchnąć wszystkie zwykłe ustawy. Wystarczy spojrzeć na projekty wnoszone za pomocą ludowej inicjatywy ustawodawczej. Przypadki kiedy ta ustawa zostaje uchwalona są marginalne. Podobnie będzie w tym przypadku. Protesty nie zostaną w żaden sposób wzięte pod uwagę przez PiS. Moze jedynie jako czynniki pokazujące aktualne nastroje panujące w społeczeństwie. Jeśli chodzi o pytanie szóste, odpowiedziałem już  na nie w pytaniu drugim.
 30. 1.Mają znaczenie, ale bardziej symboliczne jest to okazja na opowiedzenie się po jednej ze stron i myślę, że jest to dużo lepsze niż obojętność i brak zaangażowania ludzi w sprawy społeczne, co jest obecnie częstym zjawiskiem. 2. Popieram biały piątek, bo jestem za życiem i chciałbym w ten sposób pokazać swoje poparcie dla tych którzy nie mają prawa głosu, a zostaje im odbierane życie. 3. Jeśli aktywność na Facebooku’u i ubranie nieprzypadkowo białej koszulki można uznać za angażowanie się to tak. 4. Nie wybieram się, mam dzisiaj inne plany, ale szczerze to nawet nie słyszałem czy w Lublinie są organizowane jakieś marsze.5. Myślę że tak jest to na pewno uświadamianie społeczeństwa o tym problemie i możliwość na dyskusję i wyrażenie własnego zdania.6. Zaczyna się ono oczywiście w momencie poczęcia oraz nie ma dla mnie wątpliwości, że każde życie ludzkie jest bezcenne i obowiązkiem moralnym każdego człowieka jest jego ochrona.
 31. 1. Mają dla mnie duże znaczenie 2.W sumie to nie popieram do końca żadnego ponieważ jestem za aborcja ale nie w każdym przypadku. 3.Nie angażuje się 4. Nie wybieram się. 5 Wydaje mi się że będzie miało w pewien sposób  6.Zaczyna się w momencie zapłodnienia od początku jest to życie a nie tak jak inni uważają że życie jest dopiero w którymś miesiącu czy dopiero po urodzeniu. Jest bardzo ważne  ponieważ jest to dar od Boga

Jedno jest pewne, większość z ankietowanych ma świadomość, kiedy zaczyna się życie i jest ono ważne. Uważam, że socialmedia to świetne miejsce na obserwację ludzkich poglądów i zachowań, dlatego też powstała ta ankieta.

Czytaj także


Komentarze (2)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)

 • 27 marca 2018 o 14:14 łodzianin

  Ja osobiście widziałem, jak lewaczka krzyczy do kontry „JA NIE CHCĘ DZIECKA Z GWAŁTU!!!” (oczywiście nie odnosząc się do własnej osoby). Czy ta sierota wie w ogóle, czego dotyczy projekt ustawy, protest i kontr-protest?

  Odpowiedź
 • 27 marca 2018 o 16:01 Dymitr Ogonowski

  Popieram zakaz aborcji, również, gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa (Wiem, że ten projekt tego nie dotyczy), natomiast bądźmy szczerzy – istnieje problem turystyki aborcyjnej. Przez to naprawdę w ogóle zakaz aborcji jest mało skuteczny. Granice są otwarte, to sobie jeżdżą za granicę, by dokonywać aborcji. Normalnie według mnie karalności kobiet nie trzeba wprowadzać. Natomiast w przypadku turystyki aborcyjnej powinna być, bo inaczej zakaz aborcji będzie głównie na papierze. Przynajmniej by wprowadzili karalność zagranicznych lekarzy, którzy zabiją nienarodzonego Polaka (Polkę).

  Odpowiedź