Kultura

Konkurs literacki: Kamil Pawelak – „Polskość”


15 maja 2018 o 17:50   /   komentarzy (1)

Przed nami kolejna praca, która wzięła udział w naszym konkursie literackim.

 

List do Leona Czesława

Synu mój ukochany!

Pragnę popełnić tych klika słów do Ciebie, aby jeszcze mocniej rozpalić biało-czerwony żar w Twoim sercu, wpajany Ci już od młodzieńczych lat przeze mnie, dziadka Czesława i babcię Irenkę.

Twój dziadek Stanisław walczył z niemieckim okupantem i był więziony na tzw. Pawiaku. Pamiętasz Jego fotografię w rodzinnym albumie?

To ten w więziennym uniformie z naszyta literą P na tle trójkąta. Zapewne pamiętasz…

Wiedz też, iż Twa babcia Wanda Janina – tak, tak! Ta sama, która uciekała z Wołynia cała rodziną przed ukraińskimi mordercami z UPA – była bita i więziona przez Niemców za to, iż Twemu stryjowi przemycała chleb do więzienia. Wciąż pamiętam jak mi o tym opowiadała, siedząc w fotelu,jak Niemcy bili ją do utraty przytomności, ale i tak milczała.

Tego pewnie jeszcze nie słyszałeś, ale prababcia Salcia pieszo! uciekała do Polski z sowieckiego łagru przez całą Syberię!

Wychowujesz się bez matki. Zawsze staram Ci się ją w jakiś sposób zastąpić, na ile tylko potrafię. Jednakże pamiętaj, że tak naprawdę masz matkę. Matkę, której istnienie nasi przodkowie odkupili przelaniem swej krwi. Twoją Mamą – zawsze wierną i oddaną – jest, była i będzie – dopóki tacy ludzie jak my żyją – Polska…

Pamiętaj, że Polska i Polskość, to powód do dumy!

Nigdy nie bądź jak ci, co mówią, że wstydzą się, będąc na tzw. Zachodzie, naszego kraju i tego, iż są Polakami! Zapytasz czemu się wstydzą? Ano… odpowiedzą ci, że Zachód się z nich śmieje, bo Polska nie pozwala na aborcję, eutanazję i związki homoseksualne. Totalna aberracja!

Im bardziej będą się z Ciebie śmiać i Cię krytykować oraz atakować za to, że jesteś „zacofanym” Polakiem patriotą, Ty tym bardziej bądź dumny ze swej Ojczyzny, przeszłości swych Przodków i swej Polskości. Niechaj Kościół, Wiara, Bóg, Honor, Ojczyzna, Duma i rodzina będą Ci drogowskazami. Przekazuj proszę ten kaganek, który od nas otrzymałeś swym dzieciom i wnukom.

Niechaj Matka Boża ma Cię w swej opiece i cały nasz Naród!

Twój tata.

Czytaj także


Komentarze (1)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick E-mail WWW(nieobowiązkowe)

  • 15 maja 2018 o 22:05 Dymitr Ogonowski

    Ale to jest prawdziwa historia o ucieczce tej kobiety z łagru na Syberię do Polski? Kossak przyszedł pieszo z Syberii, gdzie był zesłany po Powstaniu Styczniowym, ale tam go zwolnili w ramach amnestii. A jak rzeczywiście była taka kobieta, co uciekła z łagru i pieszo dotarła do Polski, to warto by było książkę napisać, jeżeli jeszcze ludzie pamiętają jak opowiadała.

    Odpowiedź