W minioną sobotę, w Białymstoku, odbyła się 82. rocznica powstania Obozu Narodowo-Radykalnego. O tym, co działo się 16 kwietnia na Podlasiu, huczą wszystkie media- od prawicy do lewicy, które nie mają nic wspólnego z rzetelną pracą dziennikarską. Listy zdrajców, rasizm, antysemityzm- te hasła powtarzane są najczęściej w kontekście ONR-u. O tym, jak błędne jest to podejście, wyjaśnialiśmy w dzisiejszym oświadczeniu (dostępne na portalu). Chciałam w niniejszym tekście przedstawić wspomnianą uroczystość oczami ONR-owca i podzielić się z czytelnikami Kierunków swoimi wspomnieniami.

14 kwietnia 1934 roku jest dla każdego działacza ONR-u jedną z najważniejszych dat w narodowym kalendarzu. Co roku w okolicach wspomnianej daty organizowane są uroczystości związane z powstaniem Obozu Narodowo-Radykalnego, to właśnie wtedy działacze z całej Polski spotykają się w konkretnym miejscu, aby uczcić pamięć o naszych protoplastach i pokazać przywiązanie do idei narodowego radykalizmu.

W tym roku spotkaliśmy się 16 kwietnia w Białymstoku. Od samego początku można było zaobserwować dyscyplinę i bardzo dobrą organizację wydarzenia. Organizatorzy z Brygady Podlaskiej ONR już dużo wcześniej wszystko dokładnie zaplanowali. Większość organizacji spotkała się w pociągu, który ruszył z Warszawy, dzięki temu mogliśmy spędzić w swoim towarzystwie nieco więcej czasu. Na dworcu w Białymstoku czekała już na nas delegacja białostockiego ONR-u, od razu ruszyliśmy na miejsce noclegu, a następnie udaliśmy się na konferencję.

Na placu przed salą konferencyjną ustawiliśmy się wszyscy w swoich Brygadach, następnie zajęliśmy miejsca na widowni w określony sposób- Zarząd Główny, delegacje zagranicznych gości, Rada Główna, członkowie oraz kandydaci. Dzięki temu podkreśliliśmy hierarchiczność naszej organizacji. Konferencję prowadził Kol. Damian Kita, który przywitał zgromadzonych i zapowiedział plan wydarzeń. Zaczęliśmy oczywiście od Modlitwy Narodowych Sił Zbrojnych, której słowa niosły się po całej sali.

Następnie głos zabrali m.in. przedstawiciel Młodzieży Wszechpolskiej, który odczytał list od Prezesa tejże organizacji Kol. Adama Andruszkiewicza, w którym podkreślono, jak ważna jest współpraca między naszymi organizacjami, Kierownik Główny Kol. Aleksander Krejckant wygłosił przemówienie na temat nacjonalizmu, Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Kol. Krzysztof Kobylas opowiedział o przygotowaniach do tegorocznego marszu oraz zachęcił wszystkich do włączenia się w struktury Straży Marszu Niepodległości, wysłuchaliśmy również pozostałych członków Zarządu Głównego ONR. Wszystkie przemówienia dostarczyły działaczom sporą dawkę narodowej wiedzy, ale również były ogromną motywacją do dalszej walki o Wielką Polskę. Na zakończenie w obecności Księdza Jacka Międlara członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego złożyli przysięgę, w której zadeklarowali swoje oddanie organizacji w myśl hasła: Życie i Śmierć dla Narodu. Odśpiewano również Hymn Młodych. Jestem przekonana, że dla każdego z nas były to chwile, które na długo zostaną w naszej pamięci. Życzę moim Koleżankom i Kolegom oraz sobie samej, abyśmy wytrwali w przysiędze i nie zważając na okoliczności zawsze dbali o dobre imię Obozu Narodowo-Radykalnego.

Po konferencji w białostockiej Katedrze odbyła się Msza Święta. Nie będę tutaj komentować zastrzeżeń opinii publicznej i nieprzychylnych głosów płynących także strony Kościoła. Każdy, kto mógł wysłuchać kazania Księdza Jacka Międlara wie, jak piękna jest idea narodowego radykalizmu oparta właśnie o Naukę Kościoła. Polski nacjonalizm nie może funkcjonować w oderwaniu od katolicyzmu, wiedzieli o tym przedwojenni działacze, wiemy i my obecnie. Całe kazanie poświęcone było miłości do Ojczyzny, do Narodu. Warto dodać, szczególnie patrząc na to, co dzieje, że Ksiądz Jacek Międlar za każdym razem powtarzał, iż modli się także za tych, którzy opluwają nasz kraj i naszą ideę. Nie wyklucza to jednak naszej postawy bezkompromisowości i siły w obronie najważniejszych wartości. Im bardziej chcą nas zniszczyć, tym bardziej wiemy, jak ważne jest nasze oddanie Polsce. I z tą myślą opuściliśmy mury Kościoła, pamiętając, że to właśnie te trzy słowa, muszą być obecne w każdym aspekcie naszego życia: Bóg, Honor, Ojczyzna.

O godzinie 16:30 rozpoczął się marsz rocznicowy, który ruszał z placu pod Katedrą. To właśnie na tej części wydarzenia byłam pełna podziwu dla wszystkich Brygad za dyscyplinę i dobrą organizację. Utworzyliśmy szyk, który trzymaliśmy przez cały marsz, flagi narodowe powiewały na przemian z flagami ONR-u, głośne okrzyki: “ONR walczy, ONR czuwa, ONR Wielką Polskę wykuwa!” i wiele innych haseł było słychać na ulicach Białegostoku. Na zakończenie nadal w szyku posłuchaliśmy kolejnych przemówień, w tym naszych zagranicznych gości z Włoch- Forza Nuova. Wieczorem wzięliśmy udział w koncercie, na którym poza wysłuchaniem dobrej muzyki (Nordica, Basti i inni) mogliśmy ze sobą porozmawiać i spędzić czas w gronie ONR-owskiej rodziny.

Subiektywnie napiszę, że to jedna z najlepszych rocznic ONR-u, w których miałam zaszczyt brać udział. Podziękowania dla Koleżeństwa z Brygady Podlaskiej za bardzo dobrą organizację, dla Księdza Jacka, który jest naszym duchowym wsparciem w każdej sytuacji oraz dla wszystkich, dzięki którym rocznica przebiegła sprawnie i bez problemów.

Pamiętajmy, że obojętnie, co będą o nas mówić, my wiemy, jaki jest nasz cel i dokąd zmierzamy:

[…] Polsce niesiem odrodzenie,
Depcząc podłość, fałsz i brud,
W nas mocarne wiosny tchnienie,
W nas jest przyszłość,
Z nami lud,

Naprzód idziem w skier powodzi,
Niechaj wroga przemoc drży,
Już zwycięstwa dzień nadchodzi,
Wielkiej Polski moc to my!
Wielkiej Polski moc to my![…]


ADRIANNA MIRA GĄSIOREK:


ADRIANNA MIRA GĄSIOREK

Magister polonistyki, Redaktor Naczelny portalu “Kierunki.info”, Koordynator ONR Bielsko-Biała, Sekretarz Brygady Górnośląskiej ONR.
W swojej publicystyce porusza głównie tematy związane z kulturą i historią oraz zagadnienia społeczne i językowe.

4 KOMENTARZE

  1. serce się raduje czytając i oglądając, wielkie gratulacje dla gospodarzy za organizację i oprawę, dla uczestników jedno przesłanie – obyście nie zwątpili i wytrwali w walce, oby tak dalej! Wyrazy uznania …
    z nieukrywanym żalem z powodu braku możliwości uczestniczenia w wydarzeniach rocznicowych i nie tylko

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię