Newsletter subscribe

Społeczeństwo

Adrianna Gąsiorek: Koncert Orlim Szlakiem – fotorelacja

Posted: 19 września 2016 o 19:00   /   by   /   comments (0)

Wielu z nas jeszcze wspomina wakacyjny FOG, a za nami już kolejna impreza organizowana przez Fundację Orle Gniazdo — Koncert Orlim Szlakiem, który odbył się 17 września br. w Ogrodzieńcu. Przypomnę, że portal Kierunki.info.pl objął patronatem obie imprezy.

Mimo fatalnej aury, a co się z tym wiąże mniejszej frekwencji niż planowano, warto było wziąć udział w tym wydarzeniu. Niesamowite miejsce — zamek w Ogrodzieńcu, który stworzył urokliwy klimat, najlepsze polskie kapele i wzorowa organizacja samego koncertu, pozwalają śmiało napisać, iż doczekaliśmy się (w końcu!) przedsięwzięć muzycznych na wysokim poziomie.

Na pierwszy ogień poszedł zespół Gan, który od samego początku rozgrzał publikę, mimo obfitego deszczu nie zabrakło zwolenników pogo i wspólnego śpiewania takich utworów jak “Generał Maczek i jego pancerni” czy “Rozstrzelana armia”.

Później mogliśmy posłuchać niezawodnej Pozytywki, cenię zespół przede wszystkim za piękne kompozycje i nastrój. Warto było ponownie zaśpiewać “Jestem wilkiem” i “Nauczyli mnie kłamać”. Tym razem technicznie wszystko było dograne, dlatego kapela zaprezentowała się bardzo dobrze.

Następnie mikrofon przejął raper Pih, który był jedynym przedstawicielem muzyki hiphopowej, o czym nie omieszkał przypomnieć na wstępie swojego występu. Według zespołu GAN, hiphopowiec przywitał się słowami: “Pierdolić te zespoły co grały wcześniej, jebać rocka”. Nie potwierdzam słów, ponieważ ich nie słyszałam (jedyny koncert, który pozwoliłam sobie fragmentami ominąć). Jeśli faktycznie tak było, to moim zdaniem zapraszanie takich gwiazd mija się z celem. Zresztą subiektywnie uważam, że mieszanie gatunków muzycznych na jednodniowych koncertach jest zbyteczne.

Po przerwie wracamy do mocniejszego uderzenia, na scenę wchodzi legendarny Szwadron 97. Od momentu, kiedy pierwszy raz posłuchałam ich na żywo dwa lata temu na FOG-u zdania nie zmieniam – są fenomenalni. Muzyka i teksty, które śpiewają pokolenia narodowców, nie pozostawiają nikogo obojętnym. To właśnie dla nich sporo ludzi wyszło spod parasoli i podeszło pod scenę. Zagrali najlepsze kawałki; o ile można powiedzieć, że są jakieś gorsze ;): “Obrany cel”, “Honor na wieki”, “Pamiętaj” czy “Nie sprzedasz się”.

Na zakończenie, chyba lubią występować na końcu, to na nich na FOG-u czekaliśmy do późnych godzin, (a warto było, potwierdzi każdy, kto ich zna) wystąpiła Nordica. Zespół przygotował niespodziankę wraz z Kol. Tomaszem Greniuchem, który odpowiedzialny jest za akcję “Projekt muzyczny pod Komendą Bartka”, prezentując jeden z utworów partyzanckich. Następnie pobawiliśmy się przy utworze”Kazia”, nie zabrakło również poważnej tematyki – “Ulice grudnia” oraz “Janek Wiśniewski”. Nie muszę dodawać, że tutaj już nikt nie stał na uboczu.

Reasumując koncert okazał się naprawdę dobrym wydarzeniem. Organizatorzy zadbali o wszystko, jeszcze raz podkreślam wielki szacunek i podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w projekt. Kto przestraszył się deszczu, ma czego żałować! Do zobaczenia na kolejnych imprezach.


ADRIANNA MIRA GĄSIOREK
Magister polonistyki, Redaktor Naczelny portalu “Kierunki.info”, Koordynator ONR Bielsko-Biała, Sekretarz Brygady Górnośląskiej ONR.
W swojej publicystyce porusza głównie tematy związane z kulturą i historią oraz zagadnienia społeczne i językowe.


Czytaj także

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website