W dniu wczorajszym Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonała zatrzymania Polaka oraz obywatela Chin w związku z podejrzeniem o szpiegostwo. Według informacji podanych przez rzecznika prasowego koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna wszystkie materiały zebrane w toku czynności operacyjnych dają, z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że obydwaj aresztowani prowadzili działalność wywiadowczą na rzecz Chin.

Zatrzymany Chińczyk jest szefem polskiego oddziały Huawei, natomiast Polak był kiedyś funkcjonariuszem ABW. Piotr D. odszedł z Agencji w związku ze sprawą dotyczącą korupcji podczas organizacji rządowych przetargów informatycznych. Co znamienne podejrzany był w 2016 roku doradcą w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas rządów Beaty Szydło.

Afera szpiegowska powoduje, że rząd nie wyklucza nawet całkowitego wyeliminowania chińskiego potentata z branży IT z lokalnego rynku. Polskie służby specjalne, dbające o bezpieczeństwo polskiej sieci telekomunikacyjnej od dłuższego czasu przyglądali się działaniom Huawei, którego pracownicy byli zatrzymywani w związku z podejrzeniem o szpiegostwo, również w innych krajach świata.

Szefowie amerykańskich agencji specjalnych oraz innych służb specjalnych już jakiś czas temu ostrzegali obywateli USA przed korzystaniem z produktów Huawei, ze względu na niebezpieczeństwo związane z możliwością wykradania danych i informacji. Natomiast rząd Stanów Zjednoczonych zasugerował rządom państw sojuszniczych daleko idącą ostrożność w dopuszczaniu na lokalne rynki wyrobów Huawei oraz korzystania z jego usług.

Kreowanie pozycji mocarstwowej przez Chiny, dążenie do zdobycia przewagi gospodarczej i politycznej nad Stanami Zjednoczonymi, sprawia, że państwa europejskie w tym Polska muszą zwiększyć działania w zakresie ciągłego podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa. Nowoczesne technologie bowiem, oprócz tego, że są narzędziem pozwalającym na efektywne funkcjonowanie we współczesnym świecie, jak widać może stać się również instrumentem działania wywiadów. Współczesny użytkownik telefonii komórkowej, portali społecznościowych w dobie powszechnego korzystania ze zdobyczy rewolucji informatycznej nawet nie zdaje sobie sprawy, że może poprzez swoje działania może ułatwiać działanie wywiadowcze obcym służbom w wielu obszarach.

Należy bowiem podkreślić, że współczesny wywiad nie tylko interesuje się zagadnieniami związanymi z siłą militarną przeciwnika. Ale w wojnie informacyjnej, oddziaływaniu na opinię społeczną przydatne mogą być różnego rodzaju wiadomości. Współczesna wojna hybrydowa, posługująca się środkami znanymi jedynie jej kreatorom może wykorzystywać jako broń, informacje, które z punktu widzenia przeciętnego użytkownika sprzętu elektronicznego mogą nie mieć żadnego znaczenia.

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię