“Płonął Wołyń. A po nim Podole i Pokucie. Płonęły Kresy. Ogarniał nas przerażający strach. Widzieliśmy cały koszmar zniszczenia, degenerację człowieka i natury ludzkiej”.
Stanisław Srokowski.

W ubiegłą sobotę, Brygada Dolnośląska ONR, Stowarzyszenie Akademia Patriotów, Przedstawiciele Ludnosci Ormiańskiej, zaproszeni goście oraz Wrocławianie, oddali należyty szacunek, oraz cześć pamięci ofiar w symboliczną rocznicę Krawej Niedzieli – 11 lipca 1943 roku, kulminacji zbrodnii band ukraińskich i OUN.
W krótkim przemówieniu nasz przedstawiciel wspomniał o tym, że w dniu rocznicy Krwawej Niedzieli wielu mówi o pamięci i bezmiarze zbrodni. My wołamy, także o sprawiedliwość dla ofiar, o godny pochówek i ciągłe przypominanie, nie tylko przy okazji rocznicy, prawdy o zbrodni sąsiadów na sąsiadach. Podkreślił konieczność przekazania kolejnym pokoleniom faktów o ludobójstwie, dokonanym na naszych rodakach. Bowiem nasze pokolenie może sprawiedliwości dla ofiar nie doczekać, ale ci, którzy przyjdą po nas już mogą jej doświadczyć.

“Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”.

Kardynał Stefan Wyszyński.

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię