14.02.2020 r. Działacze z Brygady Dolnośląskiej wybrali się na Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu, aby oddać hołd żołnierzom największej armii podziemnej, jaką była AK. Na wrocławskim cmentarzu spoczywają szczątki około 200 ofiar okresu wojennego i stalinowskiego. Są wśród nich żołnierze drugiej konspiracji zwani “Wyklętymi”, którzy byli rozstrzelani i torturowani w więzieniu przy ulicy Kleczkowskiej. 14 lutego 1942 roku na mocy rozkazu naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową.

Pragniemy przypomnieć, że w szeregach AK walczyło tysiące polskich narodowców z organizacji konspiracyjnych (Konfederacji Narodu, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych), które częściowo lub całkowicie podporządkowały się Komendzie Głównej.

Kwatery więzienne na Cmentarzu Osobowickim od początku istnienia IPN stanowiły obszar szczególnego zainteresowania OBEP we Wrocławiu. Poza badaniami dostępnych źródeł archiwalnych kwatery stały się miejscem spotkań edukacyjnych z nauczycielami i uczniami szkół wrocławskich, którzy brali udział w ich porządkowaniu. Wielokrotnie odbierano sygnały od środowisk kombatanckich i rodzin osób zamordowanych, zainteresowanych ostatecznym wyjaśnieniem wszystkich wątków związanych z pochówkami więźniów.
Chwała Bohaterom!

1 KOMENTARZ

  1. To tylko 4 ludzi ma teraz ONR we Wrocławiu? I kiedyś ci ludzie ONR, co protestowali przeciw czczeniu Szeptyckiego, to byli inni. Niestałość panuje na świecie ale teraz ONR we Wrocławiu całkiem się zmienił personalnie.

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię