W sobotę 25 maja 2019r. w Bydgoszczy odbył się Marsz Rotmistrza Pileckiego organizowany przez Bydgoskich Patriotów i Młodzież Wszechpolską. Na wydarzeniu nie zabrakło również działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego.

Była to data szczególna, gdyż 71 lat temu – 25 maja 1948 roku po sfingowanym procesie przez komunistów, na Warszawskim Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej został zamordowany Rotmistrz Witold Pilecki. Bohater wojny Polsko-Bolszewickiej, II wojny światowej, dobrowolnie udał się do Auschwitz, gdzie spisywał raporty na temat holokaustu, uczestnik Powstania Warszawskiego.

Obchody rozpoczęliśmy krótką prelekcją nt. Pileckiego oraz uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Marsz ruszył z Placu Kościeleckich i przeszedł ulicami Bydgoszczy pod obelisk Leszka Białego na ulicy Markwarta, gdzie Pani Małgorzata Jarocińska w pięknym przemówieniu opowiedziała o życiu Rotmistrza, a także mieliśmy okazję posłuchać “Ballady o Rotmistrzu Pileckim”.

Na zakończenie tradycyjnie odśpiewaliśmy wszyscy Mazurka Dąbrowskiego.

 

1 KOMENTARZ

  1. Pani w beżowej koszuli miała bardzo fajny pomysł wybierając taki “outfit”. Wygląda elegancko i przynosi na myśl najlepsze czasy przedwojennego ONR 🙂

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię