boolsMiniony rok był obfity w literackie debiuty, szczególnie w prozie dziecięcej. Warto zauważyć, że to kolejna zachcianka naszych “celebrytów”. Tworzyli już książki narcystyczne o swoim życiu ponad przeciętnością, pisali o modzie, kuchni, dietach czy ćwiczeniach, teraz nastała era pisania dla dzieci. Każda sławna mama ma teraz, pod wpływem instynktu macierzyńskiego albo pieniędzy, ochotę na czytanie swoim pociechom książeczek własnego autorstwa.

Pojawiają się pytania, czy mamy się cieszyć, że ludzie czytają cokolwiek, czy jednak martwić, że poziom współczesnej literatury dziecięcej jest na niskim poziomie? A może jednak znajdziemy coś godnego uwagi?Prześledźmy zatem listę najpiękniejszych książek dla dzieci, wyłonionych w konkursie “Książka Roku”, który organizowany jest przez Polską Sekcję IBBY (czyli International Board on Books for Young People). Jest to międzynarodowa organizacja non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Sekcja polska istnieje od 1974 roku, w roku 1988 ustanowiono konkurs na polską Książkę Roku. Celem konkursu jest promocja wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci, a nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy.Tegorocznymi laureatkami głównych nagród literackich zostały debiutujące w konkursie Dorota Kassjanowicz za książkę dla dzieci “Cześć, wilki” (wydawnictwo Dwie Siostry) oraz znana ze swoich wierszy Anna Piwkowska za książkę dla młodzieży “Franciszka” (Zeszyty Literackie).

Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa otrzymały równorzędnie: Olcha Sikorska, inicjatorka i wieloletnia komisarz Poznańskich Spotkań Targowych “Książka dla Dzieci i Młodzieży” oraz Magdalena Kaleta, prowadząca portal Polska Ilustracja dla Dzieci.Na liście książeczek wyróżnionych w konkursie jest sporo pozycji wartych uwagi. Literatury zachęcającej młodego człowieka do poznania świata, rozwijającej wyobraźnię i podkreślającej istotę rodziny i przyjaźni.Jest i “perełka”, której sensu powstania nie widać. W opisie “Metryka nocnika” czytamy:Czym była Cloaca Maxima i gdzie się znajdowała? Kto pierwszy opodatkował toalety? Jaki wpływ na higienę osobistą miały prace związane z podbojem i poznaniem kosmosu? To książka o urynale, kakatorium, stolcu, sedesie, wychodku, sławojce, czyli o nocniku i toalecie oraz o ich przeciętnych i nieprzeciętnych użytkownikach. Dodatkowo, na wewnętrznej stronie obwoluty znajdziecie grę planszową z nocnikiem w roli głównej.Przypomina to raczej opowiadania niskiego lotu prosto z Republiki Czeskiej, której mieszkańcy uwielbiają temat, jakim są fekalia.

Podsumowując, mamy spore szansę znaleźć coś godnego uwagi dla nas i dla naszych dzieci we współczesnej literaturze. Trzeba tylko dobrze szukać, a jeśli mimo to nie jesteśmy przekonani, zawsze można sięgnąć do klasyki – Klementyna z Tańskich Hoffmanowa,Janusz Korczak, Kornel Makuszyński.”Książki powinny więc młodzież uczyć i kształcić, powinny rozwijać jej władze umysłowe i budzić szlachetne uczucia, powinny przynosić zapas pożytecznych wiadomości i kierować wolę ku cnocie, powinny wpływać na wykształcenie światłych ludzi i zacnych charakterów. Natomiast, aby być dobrym pisarzem dla dzieci, posiadać trzeba niepospolitą zdolność pisarską: trzeba posiadać żywość wyobraźni, naiwną ciekawość, prostotę nieświadomości, bystrość postrzegania drobnostek.” -pedagog Ewaryst Estkowski

Autor: Adrianna Gąsiorek

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię