W ostatnią niedzielę w Elblągu odbyła się 75 rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych – jedyna w regionie(a może i całej północnej Polsce) uroczystość upamiętniająca NSZ z tak wielkim rozmachem. W jej ramach wystąpili Leszek Żebrowski i Kajetan Rajski – wybitni badacze zagadnienia. Kolejnym elementem uroczystości była również projekcja filmu o bitwie pod Rząbcem i koncert zespołu Pozytywka – autorów muzyki do tegoż filmu. Przed salą w Ratuszu Staromiejskim, w którym odbyła się uroczystość znalazły się stoiska z artykułami patriotycznymi, co było dodatkową atrakcją.


Jednak przede wszystkim należy wspomnieć o obecności Pana Andrzeja Stryjewskiego, syna sierż. Wacława Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko”, żołnierza NSZ który za swoją walkę o wolną Polskę otrzymał od komunistów 38 – krotną karę śmierci.


Na uwagę zasługuje fakt, że impreza ma całkowicie oddolny charakter, za jej przygotowanie odpowiada Obóz Narodowo – Radykalny oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci i została sfinansowana z zasobów własnych oraz ze zbiórki publicznej. Jak powiedział Jacek Gierwatowski, główny organizator: „Wydarzenie jest skierowane do mieszkańców Elbląga i okolic, aby popularyzować wśród nich wiedzę o NSZ, nie zaś do lokalnych celebrytów i oficjeli”.


Pomimo iż miejscowe media (z chlubnymi wyjątkami) postanowiły zbiorowo przemilczeć temat (!) wydarzenie zgromadziło liczne grono Elblążan i przybyszów z dalszych stron. Wspomnieć należy również o działaczach Brygady Pomorskiej ONR, którzy przybyli w licznym gronie. Honorowy patronat nad uroczystością objął Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

 

1 KOMENTARZ

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię