Ukrywane lub zniekształcane przez komunistyczną propagandę. Cały czas jednak prawda o wielu z nich nie przebiła się do publicznej świadomości. Jednym z nich jest bitwa pod Rząbcem.

Wydarzenia te miały miejsce 8 września 1944 roku. W tym czasie w rejonie wsi Rząbiec (dziś województwo świętokrzyskie, powiat włoszczowski) znaleźli się partyzanci Armii Ludowej dowodzeni przez Tadeusza Grochala ps. ,,Tadek Biały”. Ich celem było nawiązanie łączności z radzieckimi spadochroniarzami będącymi pod dowództwem oficera NKWD Iwana Karawajewa. W tym samym czasie w tamtych okolicach przebywała sformowana kilka tygodni wcześniej Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych. Jej dowództwo, nieświadome obecności komunistów w pobliżu, wysłało do młyna patrol aprowizacyjny pod komendą plut. Franciszka Bajcera „Sanowskiego”. Jego uczestnicy zostali pojmani i rozbrojeni, przygotowywano się do ich rozstrzelania. Brygadę poinformował o tym furman, któremu udało się zbiec. Na rozkaz płk. Antoniego Szackiego ,,Bohuna” żołnierze NSZ ruszyli w odsiecz. Podzielone siły Brygady z jednej strony uderzyły bezpośrednio na komunistów, a z drugiej odcięły im drogę odwrotu. Mimo przewagi liczebnej, zgrupowanie Grochala zostało rozbite. W starciu zginęło 16 partyzantów z AL oraz 68 radzieckich skoczków. Po stronie polskiej straty wyniosły cztery osoby. Po II wojnie światowej bitwa stała się przedmiotem komunistycznej propagandy. W Rząbcu do dziś stoi pomnik ją upamiętniający. Żołnierze NSZ są tam określani mianem ,,wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi zbirów”, a podkomendnych ,,Tadka Białego” nazwano bohaterami.

Dzięki staraniu Fundacji ,,Odzyskajmy Naszą Historię” powstał fabularyzowany film dokumentalny ukazujący prawdę o wydarzeniach. Nosi on tytuł ,,Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”. Reżyserem jest Krzysztof Dziewięcki, wystąpili w nim m.in. aktorzy kieleckiego teatru, a także liczni rekonstruktorzy i wolontariusze. Głosu udzielili historycy – Leszek Żebrowski, czy były prezes Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach Leszek Bukowski oraz żołnierz NSZ kpt. Stanisław Turski. Produkcję wsparł finansowo Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Premiera filmu odbędzie się 8 stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Poprzedzi ją prelekcja Leszka Żebrowskiego, a zakończy koncert zespołu ,,Pozytywka”. Początek o godz. 15.

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię