Newsletter subscribe

Społeczeństwo

Judyta Gacek: Samochodowe piekło

Posted: 7 sierpnia 2018 o 13:25   /   by   /   comments (0)

Lato, w końcu jest latem i na termometrach króluje temperatura nawet powyżej 30 stopni Celsjusza. W Niemczech taki stan utrzymuje się już kolejny tydzień, co cieszy, ale również daje się we znaki nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Temat zwierząt i istot bezbronnych jakoś całkowicie mnie ostatnio pochłania.

W Polsce pogoda w końcu również dopisuje, co udało mi się osobiście sprawdzić. Jak bumerang pojawia się temat pozostawiania dzieci czy psów w samochodzie. Co roku, pojawiają się kolejne przypadki bezmyślności i nieodpowiedzialności dorosłych, za które płacą niewinni. Na niewiele zdają się kampanie zwracające się do rodziców i właścicieli czworonogów ani tym bardziej kary z tym związane. Nie od dziś wiadome jest, że pozostawienie dziecka czy psa w samochodzie na dosłownie chwilkę, grozi odpowiedzialnością prawną.

W przypadku dziecka o odpowiedniej opiece nad dzieckiem mówi kodeks wykroczeń, gdzie zgodnie z art.106 ,,Osoba, która ma obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.” Ważne, jest tutaj też to, że mandat może zostać przyznany, nawet jeśli pozostawienie dziecka w aucie nie przyniesie za sobą negatywnych, a nawet tragicznych skutków.

Pozostawiając w upał psa w samochodzie bądź innego czworonoga, osoba taka odpowiada prawnie z art.35.1a ustawy o ochronie zwierząt, gdzie grozi jej za to kara do 2 lat pozbawienie wolności. Czyn ten spełnia bowiem przesłanki znęcania się nad zwierzętami, znajdujący się w art.6 paragraf  2 o ochronie zwierząt (,,Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: […] 17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu). W tym samym paragrafie znajduje się też opis kary, która czeka człowieka za złamanie tego prawa, a mianowicie ,,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ważne jest też, że tłumaczenie się ludzi z zostawionego uchylonego okna czy to dla zwierzątka, czy dziecka, jest jakby strzałem w stopę. Podstawowe prawa fizyki tłumaczą, że szyba jest nie tylko barierą pomiędzy przegrzanym autem w środku a powietrzem na zewnątrz, ale również działa jak soczewka – wnętrze nagrzewa się dużo szybciej.

Jak reagować? W każdym przypadku, jeśli zaobserwujemy niebezpieczeństwo istoty w środku, mamy prawo wybić szybę i uratować ,,ofiarę. To tak zwany kontratyp stanu wyższej konieczności, o którym szczegółowo ,,mówi art.26 paragraf 1 Kodeksu karnego ,,Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.”. Sprawa wydaje się oczywista, w razie agresywnego zachowania ze strony właściciela pojazdu, można po prostu wezwać służby i oni oczywiście odniosą się do tego samego artykułu. Należy więc pamiętać, zwierzęta, a tym bardziej dzieci to nie zabawki – obie te istoty w nagrzanym samochodzie przeżywają dosłowne piekło, nawet jeśli ma ono trwać tylko krótkie zakupy.

 

 


JUDYTA GACEK
Działaczka ONR Podhale. Studentka Administracji na UP w Krakowie. W swoich artykułach lubi skupiać się na aspektach społecznych, jak również na ,,podglądaniu” życia w Niemczech – nie tylko politycznego.


Czytaj także

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website