To już 5 lat od kiedy powstał w 2011 roku polski zespół Obłęd. Z tej okazji zespół wydał kolejny, bo już 5, album zatytułowany Podróż poprzez Obłęd.  Zespół przez te pięć lat grania na polskiej scenie muzyki tożsamościowej, konsekwentnie zbudował sobie opinię ,,najlepszego zespołu od czasów Konkwisty 88 oraz Honoru”.

Jeśli chodzi o samą płytę, to znajduje się na niej 8 całkowicie nowych piosenek, oraz 4 które wcześniej były wydane w formie singli oraz znalazły się na zagranicznych oraz krajowych składankach. Otwierający numer ,,Polscy Chuligani” pokazuje, że Obłęd nadal jest w formie. Dobre riffy gitarowe. Co ciekawe w utworach: Zapraszamy, Za Honor Po Grób oraz Bolek usłyszeć można strike partie thrash metalowe, co jest dla mnie nowością. Co do perkusji, nadal breaki, crashe oraz blasty trzymają bardzo dobry poziom, tak zwanymi smaczkami są, według mnie, dobre przejścia w piosence Białe Bzy oraz Gniew, a także cowbell w Za Honor Po Grób. Co do wokalu to jedyne do czego ewentualnie można byłoby się przyczepić, to jego zupełnie nieprzekonujące mnie brzmienie w jedynej anglojęzycznej piosence Rock Out, który jest utworem nagranym pierwotnie przez angielski zespół rok’rollowy MOTORHEAD.

Przechodząc do kwestii lirycznej, chłopaki są jak zwykle bezkompromisowi. Nie bojąc się po raz kolejny w bezpośredni sposób wyrazić, co im na sercu leży. Jednak jeżeli miałbym wskazać trzy moje ulubione pod względem tekstu utwory to były by to: Wyborcza, Bolek oraz Gniew. Zatem jestem pewny co, do tego, że najnowszy album Obłędu, jest jak najbardziej udany i nie mogę się doczekać Orlego Gniazda, na którym zapewne zostanie zaprezentowany w całości.

Kacper Sikora

4 KOMENTARZE

  1. Super wydany digipack z książeczką z tekstami i zdjęciami. Chłopaki znają się na muzyce choć jak dla mnie robią za dużo coverów Bohse Onkelz. Nowe numery spoko choć wokal w “Rock Out” można by było dopracować. Nowa wersja “Na zawsze” super. Ogólnie album ok. Najlepsza Polska kapela od czasów Konkwisty i Honoru? Chyba tak. Na koncertach ogień. Skoczna muzyka idealna do pogo i oczywiście mega covery Konkwisty które ruszają każdego do zabawy. Dobrym krokiem było wciągnięcie Filipa do ekipy, bo na koncertach brakowało jednej gitary. Chłopaki nie gwiazdorzą jak co niektórzy z innych kapel, choć można powiedzieć, że są żywą legendą polskiej sceny RAC. Byłem na kilku koncertach Obłędu z każdej strony Polski i za każdym razem dają radę. Mam nadzieję, że pociągną jeszcze kilka ładnych lat 🙂

  2. Ja tam koneserem tego typu muzy nie jestem, ale domieszka trash metalu i teksty o parszywej – to musi być niezłe. Może cholera się na to Orle Gniazdo ruszę 🙂

  3. Ja wciąż czekam aż płytka do mnie zawita. Z tego co Obłęd wypuścił na yt jako przedsmak całej płyty, to jestem mega ciekawy całości. Po przeczytaniu recenzji wypuszcze psa żeby czekał na listonosza. Odnośnie Rock Out, to czytałem wiele negatywnych opinii, lecz dla mnie numer przekozak. Jako fan Motorheadu ucieszyła mi się micha. RAC and roll Obłęd!!

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię