Set lista:

1. Znak miecza (Prolog)

2. Lwowscy bracia

3. Skrzydła Chwały

4. Rój

5. Płomienni kochankowie (Miłość i wojna cz.2)

6. Wyznawcy Orła

7. Reduta Ordona

8. Wołyń 1943

9. Żywe tarcze

10. Jaszczurkowcy

11. Dąb

12. Krzyż Walecznych

13. Wyklęci

14. Listonosz

15. Wolność zorzą płonie (Epilog)

Po trzyletniej przerwie zespół Horytnica wydał długo oczekiwany czwarty album. Wydawnictwo już na samym początku zaskakuje bardzo bogatym tytułowym prologiem. Subtelny wstęp oraz bardzo bogate i dynamiczne partie gitarowe wraz z elementami symfonicznymi tworzą ciekawą całość.

Drugi utwór ,,Lwowski bracia” ponownie przypomina o polskich bohaterach walczących o Polski Lwów. Bardzo pozytywnie zaskakuje odmienną nieco formą muzyczną trzecia piosenka ,,Skrzydła Chwały”, połączenie klawiszy oraz skrzypiec ,oraz znowu partii gitarowych robi wrażenie. Wspomina czasy chwały polskiej husarii. Co ciekawe w tekście zawarto wiersz autorstwa Władysława Bełzy „Husarz.

Kolejny utwór ,,Rój” opowiada o starszym sierżancie Mieczysławie Dziemieszkiewiczu o pseudonimie ,,Rój”. Piąta piosenka jest kontynuacją utworu Miłość i wojna cz.1. Szósta piosenka przypomina czasy Polski za czasów słowiańskich oraz ich walki oraz waleczności na polu bitwy.

Następny utwór wraca pamięcią do bohaterstwa reduty nr 54 zwanej potocznie Redutą Ordona w walce z carskim wojskami podczas powstania listopadowego. Zespół w ósmej piosence przypomina o tragedii bestialsko mordowanych Polaków podczas rzezi wołyńskiej przez odziały UPA.

Kolejna piosenka ,,Żywe Tarcze” ma na celu przypomnieć poświecenie obrońców Głogowa w 1109 roku kiedy został zaatakowany przez niemieckie wojska dowodzone przez Henryka V. W tekście następuje dość interesujące porównanie owej obrony do czasów walk powstańców warszawskich.

Dziesiąta piosenka opowiada o dzielnych Jaszczurtkowcach, którzy dokonali zemsty na zakonie krzyżackim potajemnie współpracując z Władysławem Jagiełłą, poprzez swoje wysiłki mieli swój udział w zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. W kolejnym utworze przekaz jest sformułowany bardzo konkretnie : Dbać o polską mowę oraz bronić swojej ojczyzny do ostatniej kropli krwi. W dwunastym utworze zespół przypomina o tym, jak wielkim zaszczytem dla żołnierza jest bronić Polskim przed wrogami. Kolejna piosenka kontynuuje tematykę żołnierzy wyklętych, rozpoczętą w utworze ,,Stary wiarus ” z wydanej przez zespół w 2013 roku składanki ,,In Memoriam Vol. 1”. W przed swej ostatniej kompozycji zespół opisuje losy młodego listonosza w czasie powstania warszawskiego. Album tradycyjnie kończy się epilogiem.

Najbardziej pod względem lirycznym oraz muzycznym przypadły do gustu ,,Skrzydła chwały”, ,,Rój’, ,,Reduta Ordona”, ,,Dąb” oraz ,,Płomienni kochankowie (Miłość i wojna cz.2)”.

Horytnica swoim najnowszym wydawnictwem podnosi wysoko poprzeczkę , nie poprzestaje na bogatych solówkach oraz riffach gitarowych, a także zróżnicowanych tempach perkusyjnych czy partiach skrzypiec, ale stosuje nowe wstawki klawiszy oraz pianina przy męskim i damskim wokalu. Z  całą pewnością jest to najbardziej atrakcyjny album, który pojawił się w tym roku na polskiej scenie tożsamościowej.

Kacper Sikora

1 KOMENTARZ

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię