13 października 2018 roku środowiska lewicowe jako „Tęczowy Lublin” zorganizowały pierwszy Marsz Równości w Lublinie.

Początkowe doniesienia o planach kolorowych aktywistów pojawiły się już kilka miesięcy temu. Od samego początku mieszkańcy Lublina jasno dali do zrozumienia, że nie życzą sobie aby tego typu wydarzenie odbywało się u nich w mieście.

Po oficjalnym ogłoszeniu terminu parady, środowiska narodowe robiły wszystko aby jak najbardziej utrudnić a nawet uniemożliwić ten przemarsz.

Kilka dni po organizatorach parady równości, Obóz Narodowo – Radykalny zarejestrował swoje zgromadzenie. Jako organizatorzy jedynej oficjalnej kontry, mieliśmy wątpliwą przyjemność uczestniczyć w spotkaniach mediacyjnych z „Tęczowym Lublinem”.

Po jednym z takich spotkań, na którym po raz kolejny organizatorzy obu zgromadzeń nie doszli do porozumienia, prezydent Lublina – Krzysztof Żuk zdecydował się zakazać obu manifestacji.

Sprawa trafiła do sądu okręgowego, gdyż zarówno ONR jak i organizatorzy marszu równości zdecydowali się odwołać od decyzji prezydenta miasta. W pierwszej instancji sąd podtrzymał zakaz Krzysztofa Żuka.

Sąd apelacyjny, do którego zastało złożone zażalenie przez obie strony, zdecydował, że 13 października zgromadzenie będą mogły odbyć się legalnie.

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię