Newsletter subscribe

Kultura

Maciej Płaza laureatem nagrody Angelus 2018

Posted: 15 października 2018 o 16:00   /   by   /   comments (0)

Po raz pierwszy w historii nagrody Angelus 2018 jej laureatem został polski pisarz Maciej Płaza. Trofeum przyznawane od trzynastu lat jest dedykowane prozie pisanej, bądź tłumaczonej na język polski, skierowane przede wszystkim do autorów pochodzących z terenu Europy Środkowo-Wschodniej, którzy odnoszą się do najbardziej istotnych zagadnień współczesności, jednocześnie przyczyniając się do pogłębienia wiedzy o regionie i jego problemach.

Maciej Płaza został wyróżniony Angelusem za swoją najnowszą powieść “Robinson w Bolechowie”. Akcja utworu rozpoczyna się tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej, kiedy właściciel ziemski hrabia Bolechowski postanawia ukryć cenną kolekcję dzieł sztuki przed Niemcami. Po zabiciu bohatera przez jednego z okupantów jedynym strażnikiem tajemnicy swojego chlebodawcy pozostaje zatrudniony w pałacu ogrodnik.

Do Bolechowa powraca już po zakończeniu wojny główny bohater powieści Robert, który jest znanym malarzem. Zaczyna go fascynować tajemnica, zaś jej odkrycie staje się sensem życia. Fabuła została osadzona w okresie powojennych zawirowań, zawirowań, przymusowych podróży, niejasnych i ukrywanych losów ludzkich. W treści książki pojawia się wiele tajemniczych postaci oraz wydarzeń. Jest ona umiejscowiona również na osi losów dwóch rodzin: Roberta oraz pełnej tajemnic miejscowego kamieniarza.

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website