Postaci Chestertona nie trzeba chyba nikomu przedstawiać.  Pisarz urodził się 29 maja 1874 roku, w Londynie. Młody Chesterton uczęszczał do St. Paul’s School. Była to tak zwana public school, co oznacza, iż przyjmowano tam również osoby spoza rejonu. W późniejszym czasie pisarz odbył studia malarskie w  Slade School. Godne uwagi jest to, że nie studiował na Oxfordzie, kształcił się samodzielnie, poprzez samodzielne czytanie lektur. Fakt ten najprawdopodobniej pozwolił mu na zachowanie pewnej niezależności światopoglądowej. W 1922 roku głośna na cały świat stała się jego konwersja na katolicyzm.

Chesterton w czasie swojego życia odbył liczne podróże – odwiedził między innymi USA, Irlandię, Włochy, Francję, a także Polskę. Był wielkim przyjacielem sprawy polskiej, rozbiory uważał za zbrodnię. Cenił nasz kraj głównie ze względu na historię, tradycje rycerskie, a także silny związek z katolicyzmem. Zmarł w roku 1936, w wieku 62 lat.

Chesterton znany jest głównie jako prozaik, niemniej jednak zajmował się również pisaniem wierszy. W 1900 roku ukazał się jego debiutancki tomik „Błędny rycerz i inne wiersze” („The Wild Knight ant Other Poems”).  Warto przypomnieć, iż Chesterton jest autorem między innymi słynnej ballady o zwycięstwie Don Juana d’ Austria pod Lepanto- angielscy żołnierze mieli później powtarzać ten wiersz w okopach I wojny światowej. Interesujące jest to, iż Chesterton również jako poeta zainteresowany był przede wszystkim poruszaniem tematów społecznych. Przykładowo jego „Ballada o białym koniu” przedstawiająca walkę króla Alfreda Wielkiego z wikingami, jest w rzeczywistości opowieścią o walce pomiędzy starymi walorami kultury chrześcijańskiej, a pseudonaukowym materialistycznym dogmatyzmem i antyreligijnym indyferentyzmem.

Do najbardziej znanych powieści Chestertona należą pozycje takie jak „Napoleon z Notting Hill”, „Człowiek, który był czwartkiem” czy „Żywy człowiek”. Warto zwrócić uwagę również na zbiór nowel, który w Polsce ukazał się pt. „Przygody księdza Browna”. Chesterton dzięki tej książce obwołany został bowiem prezesem Detection Club- Klubu Pisarzy Detektywistycznych.

Ponadto autor ten przez wiele lat pisał również artykuły do „Illustrated London News”. Redagował również swój własny tygodni, „G. K.’s Weekly”, w którym propagował dystrybucjonizm, ustrój gospodarczy, którego był współautorem.

Wydaje się, iż Chesterton w środowiskach narodowych znany jest głównie jako obrońca katolickiej ortodoksji i współtwórca dystrybucjonizmu. Ja w niniejszym artykule chciałabym zachęcić do przeczytania jego nieco mniej znanej powieści, „Latająca gospoda”.

Chesterton uważany jest za mistrza groteski, jego twórczość cechuje się dużą dawką humoru. Interesujące jest to, że autor ten za pomocą groteski porusza tematy poważne, tematy społeczne.

Wszystko to widoczne jest również w  „Latającej gospodzie”. Książka ta  po raz pierwszy wydana została drukiem w roku 1914. Głównymi bohaterami powieści są Humprey Pump, właściciel gospody „Pod starym okrętem” oraz jego przyjaciel Patryk Daylor. Wątkiem przewodnim książki jest problem prohibicji w Wielkiej Brytanii, wprowadzonej przez lorda Ivywooda pod wpływem charyzmatycznego proroka Misysra Ammona. Humprey Pump postanawia przechytrzyć niekorzystny dla niego przepis prawny i wraz z swoim przyjacielem wyrusza w podróż z beczką rumu oraz szyldem swojej gospody- w taki sposób nieustannie uciekają przed odpowiedzialnością karną za łamanie prawa.

Chociaż sama treść książki może budzić w nas śmiech, to jednak niewątpliwie zawiera ona niezwykle interesujący przekaz. Wydaje się, iż w dzisiejszych czasach, w których borykamy się z problemem islamizacji Europy, powieść ta jawi się nam jako bardzo aktualna, ośmieszająca nieodpowiedzialną politykę współczesnych rządzących. Chesterton rzecz jasna nie mógł przewidzieć przyszłości, niemniej jednak współczesny mu świat zmagał się z nieco podobnymi problemami. Powieść ta jest sprzeciwem wobec postoświeceniowych trendów, które ludzkie doświadczenie chciałoby zamknąć w sztywnych ramach przepisów. Chrześcijaństwo jawi natomiast się jako coś, co pozwala człowiekowi nabyć umiejętność rozsądnego, prawdziwego korzystania z życia.

Książka ta niewątpliwie nie należy do książek łatwych w odbiorze. Jej treść zmusza nas bowiem do myślenia, do nieustannego poszukiwania znaczenia zawartych w niej metafor. Z drugiej strony jednak czytanie może przysporzyć nam dużej dawki humoru i przenieść w świat nieco fantastyczny.

1 KOMENTARZ

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię