Wiadomość ta co prawda nie odbiła się zbyt szerokim echem w mediach, ale Obóz Narodowo-Radykalny doczekał się filmu na swój temat. Wszystko zaczęło się 3 lata temu, kiedy to Michał Edelman, student wydziału reżyserii filmowej i telewizyjnej, zrobił fotoreportaż ze słynnej blokady Teatru Powszechnego, w którym wystawiano bluźnierczy spektakl „Klątwa”. W Michale miała obudzić się wówczas chęć poznania OeNeRowców bliżej.

Przyznam, że początkowo byłam bardzo sceptycznie nastawiona do filmu. Czy człowiek „z zewnątrz”, nieznający dobrze naszego środowiska ani naszej idei, może nakręcić dobry film dokumentalny na temat ONR-u? Już sam tytuł wzbudza spore wątpliwości. Określenie „rycerze prawej strony” zostało niefortunnie użyte przez jednego z kandydatów do naszej organizacji. Owszem, ma ono dość doniosłe brzmienie, jednak ONR nie chce być uważany za organizację prawicową. Nie czas to jednak na rozważania politologiczne na temat definicji prawicy i lewicy. Okazuje się, że film wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Zaintrygowało mnie już samo źródło pomysłu na film. Reżyser nie nakręcił filmu na nasz temat dlatego, że utożsamia się z naszymi poglądami. Nakręcił go, bo wzbudziliśmy w nim ciekawość. Kim są ci ubrani na czarno ludzie w kominiarkach i z falangą na ramieniu? Kim są ci ludzie, którzy przybyli z różnych stron Polski, aby sprzeciwić się profanacji i plucia na wartości chrześcijańskie? Być może jest to pewna wskazówka dla nas: nie zamykajmy się we własnym kręgu, wychodźmy do ludzi i zainteresujmy ich sobą.

Głównymi bohaterami organizacji są działacze Brygady Łódzkiej z naszym Kierownikiem Głównym na czele. Pamiętać należy, że Brygada ta jest najliczebniejszą i chyba najprężniej działającą spośród wszystkich innych. Dlatego dobrze stało się, że to właśnie jej przypadł zaszczyt zaprezentowania się przed kamerami. Koledzy wpuścili reżysera do swoich mieszkań, opowiadali o swojej działalności, o swoich początkach w ONR, ale nie zabrakło też wątków prywatnych. Każda historia jest inna, ale wszystkie zawierają wiele elementów wspólnych. Tacy jesteśmy: w wielu kwestiach wyróżniamy się w tłumie – wolnego czasu nie poświęcamy na oglądanie bezwartościowych programów w telewizji, ale na działalność. Poza tym jednak nie różnimy się w niczym od przeciętnych Polaków, wstajemy rano do pracy, spędzamy czas z rodziną albo marzymy o jej założeniu, borykamy się z problemami dnia codziennego.

Film pokazuje również naszą działalność. Ekipa towarzyszyła Kolegom w wydarzeniach takich jak Marsz Powstania Warszawskiego 2019, blokada Marszu Równości w Radomsku i przede wszystkim w Marszu Niepodległości. Nie zabrakło też relacji z pakowania paczek dla Caritasu czy z ćwiczeń Straży Marszu. Ludzie często pytają nas: „A co wy właściwie robicie w tym ONR?”. Film ten w doskonały sposób odpowiada na to pytanie. Nasi działacze rozwijają się w różnych sferach: wszyscy bierzemy udział w różnego rodzaju marszach i pikietach, ale to absolutnie nie wszystko. Organizujemy akcje charytatywne, bierzemy udział w zawodach sportowych itp.

Czego w filmie zabrakło? Zabrakło szerszego omówienia naszej idei – scharakteryzowania poglądów na zagadnienia polityczne czy społeczno-gospodarcze. Wprowadzenie tego elementu stworzyłoby pełny obraz współczesnego działacza ONR-u.

Ogólnie jednak rzecz ujmując, film oceniam jako bardzo dobry. Chciałabym wyrazić swoje uznanie dla Kolegów z Brygady Łódzkiej. Ekranizacja uzmysłowiła mi bowiem wielkość zaangażowania z ich strony.

Mam nadzieję, że film w niedługim czasie stanie się ogólnodostępny. Chciałabym, aby obejrzeli go wszyscy, którzy choć raz nazwali nas „faszystami”. Edelman przedstawił OeNeRowców w innym świetle: radykalnych, ale jednocześnie wrażliwych na ludzką krzywdę, stanowczych, ale niezamykających się na dialog z drugim człowiekiem. Nawet żydowskie nazwisko reżysera nie stanowiło żadnego problemu…

9 KOMENTARZE

  1. Czy jest gdzieś miejsce w którym mógłbym zobaczyć ten film, przeglądnąłem sieć ale nigdzie niestety nie mogę go znaleźć.

  2. Michał piszesz w sposób prześmiewczy, że Brygada Łódzka jest najprężniej działającą. W tekście jest napisane”chyba” najprężniej działającą. A według ciebie to, która brygada jest najprężniej działającą?
    I pytanie do Friiii ten gościu co robił film ma takie nazwisko, ale Żydem nie jest i nie uważam, by ktoś się z nas śmiał, film jest obiektywnie pokazany. Zresztą Rosman, Mosdorf, czy Kemnitz to tez raczej żydowsko brzmią, a wiemy wszyscy, że to wielcy ojcowie nacjonalizmu, no więc nie rozumiem do końca co Friiii miałeś na myśli?!

  3. Friii zapytaj się osób na ulicy o te nazwiska i wielu osobom kojarzą się z żydowskimi. Poza tym przedwojenny ONR działał z żydami tak czy nie? ONRowcy też ratowali życie żydom podczas okupacji tak czy nie?

  4. Film chętnie obejrzę – tylko gdzie?! Szczerze to nie jeden raz nazywałem ONR faszystami i pojebami. Pewnie nie potrafiąc spojrzeć obiektywnie lub inaczej. I mam nadzieję, że ten film mi w tym pomoże. Bo nie chce tak myśleć i chętnie zmienię zdanie

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię