W 2017 roku krew oddało ponad 600 000 osób, co pozwoliło pomóc kilkuset tysiącom potrzebującym. Krwiodawstwo w Polsce ma charakter honorowy, co oznacza, że poza ściśle określonymi wyjątkami opiera się na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi.

 

Osoby, które ukończyły lat 18, a nie przekroczyły 65. roku życia mogą oddawać krew. Ponadto przekraczające wagę 50 kg, czujące się zdrowo oraz pragnące pomóc drugiemu człowiekowi.

 

Do donacji należy przygotować się poprzez dobry sen, zjedzenie lekkiego posiłku i zabranie dokumentu ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości. Nie można palić papierosów i nie pić alkoholu (bezpośrednio przed oddaniem krwi i dzień wcześniej).

 

Przeciwwskazaniami do oddawania krwi są zabiegi stomatologiczne, chirurgiczne, endoskopia, akupunktura, wykonanie tatuażu lub piercingu w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Choroby przewlekłe, infekcje, nowotwór, zażywanie narkotyków i przyjmowanie szczepień ochronnych – również są przeszkodami.

 

Krwi, potrzebują przede wszystkim ofiary wypadków i pacjenci przechodzący duże operacje. Krew potrzebna jest także do ratowania życia chorych na białaczkę i po przeszczepie szpiku.

 

Cały proces donacji zajmuje ok. 50-60 min. Krokiem pierwszym jest rejestracja, czyli podanie danych i wypełnienie ankiety. Następnie pobranie krwi w pracowni hematologicznej. Potem odbywamy krótką konsultację lekarską, która zweryfikuje nasze zdolności krwiodawcze. Jeżeli zakwalifikujemy się do pobrania krwi, zostanie ona odsączona razem ze składankami. Po całym procesie należy odpocząć ok. 15 min. W zamian za nasz czyn otrzymujemy drobny upominek w postaci czekolad oraz innych gadżetów. Wszystkim przysługuje dzień wolny od pracy.

 

Człowiek po oddaniu krwi czuje się różnie. Jest grupa ludzi, którzy czują się dokładnie tak jak przed. Inni czują się nieco osłabieni, czasem senni. Są też osoby, które wpadają wręcz w euforię, są pobudzone i czują nagły przypływ energii.
Dzieląc się krwią dajemy nadzieję biorcom na powrót do zdrowia, a nawet na uratowanie życia. Krew ratuje życie, a życie to przecież najpiękniejszy dar. Poprzez tę inicjatywę prezentujemy narodowy solidaryzm.

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię