Newsletter subscribe

Społeczeństwo

WSJ: Konferencja w Warszawie może być odwołana w ostatniej chwili

Posted: 23 stycznia 2019 o 21:42   /   by   /   comments (0)

Jak podaje “Wall Street Journal” organizowana przez Amerykanów konferencja na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, zaplanowana na 13-14 lutego w Warszawie może zostać odwołana przez sekretarza stanu Mike’a Pompeo nawet w ostatniej chwili. Powodem ma być spodziewana niska frekwencja dyplomatów wysokiego szczebla.

Jak już informowaliśmy na łamach “Kierunków” konferencja ma faktycznie charakter spędu przedstawicieli krajów “sojuszniczych” USA, zaś głównym tematem spotkania ma być projektowanie działań przeciwko Iranowi. Organizacja tego wydarzenia w Warszawie została okrzyknięta przez wszystkie media i różnej maści “ekspertów” sukcesem polskiej dyplomacji. Tymczasem tego rodzaju działania mają charakter angażowania się Polski w konflikt z Iranem, z którym faktycznie Warszawa nie ma żadnych kwestii spornych. Ambasador Iranu stwierdził, że Polska z niezrozumiałych powodów chce zepsuć, trwające już od pięciuset lat dobre stosunki z Teheranem.

Jest to kolejny przykład służalczości rządu Prawa i Sprawiedliwości wobec USA i Izraela. Zaognienie stosunków z Iranem nie niesie ze sobą dla Polski żadnych wymiernych korzyści. Rząd Morawieckiego wychodzi jak zwykle przed szereg, natomiast swoją serwilistyczną postawę wobec Żydów i Amerykanów uzasadnia koniecznością budowania pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Tymczasem sami Amerykanie obawiają się, że warszawska konferencja zostanie kolokwialnie rzecz ujmując “olana” przede wszystkim przez zainteresowane strony. A tymczasem ekipa “dobrej zmiany” potwierdza, że rodzima klasa polityczna jest gotowa do “robienia laski” Amerykanom, jak mawiał klasyk.

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website