Narodowe pozdrowienie od nacjonalistów z Polski!

 

1. Czy mogłabyś się przedstawić i powiedzieć kilka słów o sobie?

Nazywam się Dace Kalnņa. Jestem członkiem rządzącej koalicyjnej partii Narodowy Sojusz „Wszystko dla Łotwy!” – „Dla ojczyzny i wolności / LNNK”, jestem aktywną nacjonalistką, staram się utrzymywać kontakt z innymi nacjonalistami w Europie oraz zdobywać informację na temat sytuacji w innych krajach. Kandydowałam również w wyborach parlamentarnych.

 

2. Czy możesz powiedzieć nam o Waszej organizacji, jej historii i teraźniejszości?

Nasze korzenie sięgają łotewskiego Ruchu Niepodległościowego (LNNK), który był „odpowiedzialny” za narodowe przebudzenie pod koniec lat 80 XX wieku. Obecne państwo łotewskie jest legalnym spadkobiercą przedwojennej Łotwy. To może wydawać się oczywiste, ale w tym czasie było wiele przeszkód, również sił, które nie chciały na to pozwolić. Taka sytuacja doprowadziłaby nas do bardzo nieprzyjemnej sytuacji politycznej lub prawdopodobnie nawet mogła doprowadzić do nowej okupacji, ponieważ byliśmy terytorium, oderwanym od ZSRR. Program LNNK jest aktualny także w dzisiejszych czasach .

Obecnie widzimy wiele problemów, które wynikają z faktu, że program LNNK nie został w pełni wdrożony. LNNK zjednoczył się z nacjonalistyczną partią „Dla ojczyzny i wolności” na początku lat 90. W 2000 r. powstała młodzieżowa organizacja nacjonalistyczna „Wszystko dla Łotwy”. W 2010 roku te 3 organizacje złączyły się w jedną obecnie znaną jako Sojusz Narodowy „Wszystko dla Łotwy!” – „Dla ojczyzny i wolności / LNNK” (NA), która jest partią parlamentarną i jednym z członków wiodącej koalicji.

 

3. Jak wygląda Wasz aktywizm?

Nasza organizacja działa aktywnie na polu politycznym, ale w przeciwieństwie do innych partii działamy na ulicach. Za działalność tą, są odpowiedzialni nasi młodzi aktywiści. Organizujemy i uczestniczymy w corocznych imprezach. Najbardziej znanym z nich jest marsz z okazji Dnia Niepodległości 18 listopada, który zgromadził w zeszłym roku 18 tysięcy uczestników, a także 16 marca – dzień legionisty łotewskiego. Organizujemy również imponujący przejazd samochodowy z flagami, na którym samochody jeżdżą w dużej kolumnie, z dużymi łotewskimi flagami. W tym roku około tysiąca samochodów i motocykli z łotewskimi flagami przejechało w kolumnie nie tylko w samej Rydze, ale wydarzenie to miało również miejsce w kilku innych miastach i miasteczkach.

Zorganizowaliśmy także wiele akcji protestacyjnych – takich jak protest przeciwko systemowi kwot uchodźców narzuconych przez KE, przeciwko sprzedaży zezwoleń na pobyt, protestów przeciwko haniebnemu obchodowi tak zwanego „Dnia Zwycięstwa” w dniu 9 maja itd. Zorganizowaliśmy kampanie wspierające naszą ustawę o finansowanej przez państwo edukacji tylko w języku łotewskim (nadal mamy sowieckie dziedzictwo – podzielony system edukacji, który jest katastrofalny) i wiele innych kampanii. Regularnie bierzemy udział w łotewskim dniu legionisty, narodowym dniu antykomunistycznych partyzantów (tzw. Leśni bracia), przypominając czasy aktywistów anty-sowieckiego ruchu oporu. Nasi ludzie piszą artykuły po łotewsku i angielsku na ważne tematy związane z nacjonalizmem / konserwatyzmem i w zasadzie tworzą spisaną bazę łotewskiego nacjonalizmu.

 

4. Z jakimi zagranicznymi organizacjami współpracujecie?

Oficjalnymi partnerami są: Estońska Partia Ludowa, Konserwatywna i Litewska Unia Narodowa, Ukraiński Kongres Narodowy, a także partie z grupy ECR. Na poziomie indywidualnym lub grupowym mamy wymianę informacji z wieloma nacjonalistycznymi organizacjami Europy. Uważam, że ważne jest, aby otrzymywać informacje od podobnie myślących osób w innych krajach, ponieważ nie wierzę, że mogę uzyskać wiarygodne informacje z mediów.

 

5. Jak możesz opisać obecną sytuację w swoim kraju?

Ważną kwestią społeczno-ekonomiczną jest nadal ubóstwo rodzin z kilkorgiem dzieci i osób starszych oraz nieuczciwe niskie pensje, a także korupcja na szczeblu politycznym, co oczywiście powoduje wiele drobnych problemów i zatruwa samo środowisko polityczne. Nadal wiele trzeba zrobić, aby poprawić sytuację demograficzną i zatrzymać emigrację.

Kolejnym bardzo ważnym punktem w harmonogramie politycznym są wybory parlamentarne w październiku 2018 r. We wszystkich ostatnich wyborach największą kwestią, z nacjonalistycznego światopoglądu, jest niedopuszczenie do władzy partii powiązanej z Kremlem. Ten problem wynika z faktu, że rosyjscy wyborcy masowo decydują się głosować tylko na jedną partię (socjaldemokratyczną partię „Harmony”), podczas gdy łotewscy wyborcy są podzieleni, a to oznacza problemy z utworzeniem państwowo-lojalnej koalicji większości. Ta partia Kremla zaczęła ostatnio grać w podwójną grę – współpracę i wspólne działania PR z europejskimi socjaldemokratami.

Obecnie sytuacja jest jeszcze bardziej mglista z kilkoma nowo powstałymi partiami, prawie bez oferty politycznej, ale z bardzo głośnymi sloganami z komunikatem, który koresponduje z narracją Kremla, że ​​Łotwa jest nieudanym krajem. Przyciągają oni tak zwany protestowy elektorat, który nie jest wykształcony w polityce, zawsze zawiedziony i nigdy nie głosuje z powodów ideologicznych. Strony te są podejrzane o to, że będą albo satelitami partii kremlowskiej, albo tworzą ślepy zaułek podczas koalicyjnych rozmów, tak że koalicja bez „harmonii” będzie niemożliwa. Inną sytuacją, która różni się od innych kampanii przedwyborczych, jest fakt, że siły liberalne dzielą się na kilka partii, z których dwie są rzeczywiście liberalnymi ekstremistami, a wszystkie mają dość niskie oceny i nie mają wyraźnych szans na pokonanie 5% przeszkody, aby zostać wybranym do Sejmu.

 

6. Jakie jest znaczenie Kościoła Luterańskiego dla Waszej organizacji i ruchu narodowego?

W naszej organizacji są ludzie z różnych środowisk religijnych – luteranie, katolicy, poganie. Szanujemy europejskie tradycje i dziedzictwo. Kościół łotewski, zarówno luterański, jak i katolicki, stoi mocno na straży tradycyjnych wartości i przemawiał przeciwko masowej imigracji i liberalnym próbom redefinicji rodziny.

 

7. Jaka jest różnica między Wami a innymi grupami nacjonalistycznymi na Łotwie?

Zasadniczo od czasu pojawienia się i ustanowienia sojuszu narodowego nacjonalizm jest „zmonopolizowany” na Łotwie, nawet jeśli wcześniej istniało kilka aktywnych organizacji, z których niektóre istnieją również obecnie. Warto wspomnieć o „Gwardiach Ojca Świętego” – grupie szkoleniowej samoobrony z zapleczem politycznym – oraz „Froncie Narodowy”, który wydaje gazetę żądającą dekolonizacji Łotwy.

 

8. Na Łotwie jest polska mniejszość narodowa. Jaki jest Wasz stosunek do niej? Czy w Twojej organizacji są ludzie, którzy mają polskie pochodzenie?

Nie znam żadnego Polaka w naszej partii, ale nie mogę powiedzieć tego na pewno. Największa część polskiej mniejszości jest lojalna wobec naszego kraju. Pewnego razu podczas naszego dorocznego święta Bałtyckiej Drogi 23 sierpnia miejscowa polska para – dziewczyna w stroju ludowym i chłopak z polską flagą – stanęli na froncie pomnika Wolności wraz z przedstawicielami 3 państw bałtyckich.

 

9. W przeciwieństwie do państwa litewskiego, które było sojusznikiem bolszewickiej Rosji podczas wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 i walczyło przeciwko Polsce wraz z bolszewikami, Polska i Łotwa były sojusznikami. Kilkuset polskich żołnierzy zginęło walcząc o wolność Łotwy podczas operacji Dynenburskiej. Czy łotewscy nacjonaliści pamiętają ten sojusz i ofiarę życia polskich żołnierzy?

W Dynenburgu znajduje się polska szkoła imienia Józefa Piłsudskiego. Przymierze Polaków i Łotyszy z podczas wojny o niepodległość jest dobrze zapamiętane nie tylko przez nacjonalistów, ale ogólnie. Łotewski generał Radziņš, dowodzący podczas naszej wojny o niepodległość, wysoko uhonorował marszałka Piłsudskiego. Za osobiste wysiłki w walce z bolszewikami marszałek Piłsudski został odznaczony najwyższym odznaczeniem wojennym Orderem Lāčplēsis. W Dynenburgu i i Krasławiu znajdują się pomniki poległych polskich żołnierzy. Muszę jednak wspomnieć, że w bitwach z bolszewikami we wschodniej Łotwie brały udział także wojska litewskie, niekiedy wraz z siłami polskimi, jest też pomnik poległych Litwinów.

 

10. Co chciałbyś powiedzieć nacjonalistom w Polsce?

Podziwiam ducha, witalność i zaufanie Polaków, i myślę, że kraje bałtyckie są obecnie wdzięczne Polsce. Zarówno za wojak NATO w naszym regionie, co jest niezwykle ważne dla naszego bezpieczeństwa, jak i silną postawą wobec wartości narodowych i tradycyjnych. To dobra sytuacja, że istnieje potężna partia prawicowa z większością w Sejmie, ale jest kilka organizacji poza parlamentem z bardziej radykalnym poglądem, które nie pozwalają rządowi się rozluźnić.

Istnieją historyczne podobieństwa w historii łotewskiej i polskiej, mieliśmy wspólnych wrogów, i chciałabym, abyśmy na Łotwie mieli więcej związków z prawicą. Chciałabym jednak, aby jakaś część polskich nacjonalistów pokonała historyczne antylitewskie i antyukraińskie nastroje, jak sądzę, że to rzeczywiście problem w dzisiejszej Europie.

 

11. Ostatnie słowo należy do Ciebie

Bądźmy razem dwoma wspaniałymi narodami, kulturowym odrodzeniem przyszłej Europy!

 

Kończąc nasz wywiad w imieniu ONR Podhale i innych polskich nacjonalistów serdecznie zapraszamy członków Waszej organizacji do wzięcia udziału w tegorocznym Marszu Niepodległości w Warszawie.

 

Biuro prasowe ONR Podhale

7 KOMENTARZE

 1. “Chciałabym jednak, aby jakaś część polskich nacjonalistów pokonała historyczne antylitewskie i antyukraińskie nastroje” Musieliby nacjonaliści ukraińscy odciąć się od ludobójców rodzin “Dziewczyn z Wołynia”, a Bałtolitwa szanować prawa polskiej ludności Wileńszczyzny, łącznie ze zwrotem ziemi, skonfiskowanej przez komunistów, oraz prawa oświatowo-językowe. Postulat dotyczący nacjonalistów ukraińskich jest w ogóle nierealne, a drugi wymaga silnego zaangażowania Polski i Polaków z Polski, by to wymóc na Bałtolitwie (niekoniecznie bezpośrednią siłą).

  • wszyscy Słowianie, Europejczycy, Biali powinni pokonać szowinistyczne nastroje, coś już było o tym w pradawnej pieśni z lat 80. BB: “mamy w pamięci obraz tej wojny, lecz przeszłości nie da się zmienić … teraz mamy wspólnego wroga Biała Europa jest nazbyt droga” – prosty przekaz, 30 lat minęło i nadal bez zmian

   • Łotysze i Bałtolitwini to nie Słowianie. Podoba mi się współpraca Polaków wileńskich z innymi Słowianami przeciw dyskryminacyjnej polityce Bałtolitwy. Jest to wbrew temu, co chce władza PiS i co chce PO. Polacy wileńscy wycierpieli od komunistycznego ZSRR ale wiedzą, że to nie musi przeszkadzać we współpracy z ludnością rosyjską przeciw polityce Bałtolitwy.

    • Szczerze mówiąc, nie ma to znaczenia, czy Łotysze i Litwini są Słowianami. Nie ma czegoś takiego jak jedność ludów słowiańskich, bo nigdy w życiu nie poparłbym zjednoczenia Polski i Rosji w imię “jedności Słowian”, bo to oznaczałoby dla nas dominację liczebną Rosjan nad Polakami. Nie widzę też tej jedności Słowian na Bałkanach, gdzie jeszcze 20 lat temu naródy słowiańskie wzajemnie mordowały się. Po tobie też nie widzę żadnego “braterstwa słowiańskiego”, bo jesteś ukrainosceptyczny, chyba że wybiórczo decydujesz kto jest Słowianinem, a kto nie jest i nie uznajesz Ukraińców za Słowian. Tylko, że wtedy tym bardziej powinno się zanegować słowiańskość Rosjan. Słowiańskość to koncept mający sens tylko w przypadku ustalenia, z której gałęzi ludów indoeuropejskich pochodzą głównie Polacy i do jakiej rodziny należy ich język. Poza tym realnie nasza tożsamość i kultura bazuje na spuściźnie antycznej, grecko-rzymskiej, na której bazuje cała Europa. I jeśli mamy powiedzieć, do jakiej rodziny narodów Polacy należą to jest to właśnie rodzina narodów europejskich, która wywodzi się ze wspólnego dziedzictwa kulturowego Imperium Rzymskiego. Litwini i Łotysze również do tej rodziny należą, więc są oni dla nas narodami pokrewnymi. Tym bardziej, że przez całe wieki wspólnie tworzyliśmy z nimi państwo. Z Rosjanami “tworzyliśmy” tylko w tym sensie, że Rosja bezprawnie okupowała nasze ziemie razem z innymi zaborcami i trzymała Polaków pod butem. Jednak więcej wspólnego czuję z Łotyszami niż z Rosjanami, bo z Rosjanami poza byciem “Słowianami” nic nas nie łączy. Za to z Łotyszami łączy nas wspólna historia.

  • Każdy zorientowany w temacie wie, że nie wszyscy ukraińscy nacjonaliści bezkrytycznie patrzą na OUN-B i UPA, a postulat żeby ukraińscy nacjonaliści odcięli się od UPA jest tak samo realny jak postulat odcięcia się polskich nacjonalistów od dziedzictwa Stefana Czarneckiego lub Jeremiego Wiśniowieckiego, którzy też mieli krew na rękach Czerni, zresztą nawet Piastowie w czasie wypraw zbrojnych niehumanitarnie postępowali z ludnością podbitą, który normalny Polak od nich będzie odcinał się? Zamiast porywać się z motyką na słońce raczej bardziej efektownym będzie wpływanie na ukraińskich nacjonalistów tak, by kult UPA miał coraz mniejsze znaczenie, mówi się, że tylko UPA jest dla nich punktem zaczepienia, ale to jest bzdura, bo te marne kilka lat działalności formacji, która w ostateczności i tak walczyła na stosunkowo niewielkim obszarze i przegrała to co to jest w porównaniu do mocnych tradycji Scytów, Sarmatów, Rusi Kijowskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego, kozacczyzny i Petlury? Poza tym wspóczesna obrona Ukrainy przed neobolszewickimi separatystami jest nowym mitem i trzeba podkreślić, że częścią tego mitu jest flaga czerwono-czarna i znane zawołania ukraińskich nacjonalistów. Tak więc symbolika używana przez banderowców ma nowe znaczenie i optymalnym będzie, gdy to nowe znaczenie stanie sie dominującym, dzięki temu wraz z upływem czasu dziedzictwo UPA będzie marginalizowane aż wreszcie przyjdzie czas na rewizję oceny tej formacji na Ukrainie. Tyle tylko że do tego potrzeba zwalczania ukrainofobii, bo jak będziemy traktować Ukraińców jak bydło to nigdy z nimi nic nie osiągniemy. Z ukraińskich ugrupowań nacjonalistycznych to słyszałem, że Karpacka Sicz odcina się od dziedzictwa banderowskiego, ale nie wiem czy to jest prawda, w ostateczności Sicz Karpacka i Karpato-Ukraina, które są głównym dziedzictwem i punktem odniesienia dla współczesnej Karpackiej Siczy były w pewnym sensie zalążkiem dla OUN-B i UPA, wiele czołowych postaci Siczy Karpackiej było również w późniejszym okresie czołowymi postaciami UPA.
   Co do litewskich nacjonalistów to uważam że mamy z nimi mniej możliwości współpracy niż z ukraińskimi, ci drudzy próbują współpracować z Polakami, u tych pierwszych antypolska retoryka jest dominująca i współpraca z litewskimi nacjonalistami jest (w moim mniemaniu) najmniej priorytetowa

   • Ja nie wiem, ale czytałem, że kiedyś na czele “Siczy Karpackiej” stał Szuchewycz. Więc sądzę, że są to powiązane organizacje. Wiem, że nacjonaliści ukraińscy nie odetną się od bandy UPA. Więc nie ma sensu współpracować z wrogami Polski i Narodu Polskiego. Z tego, co wiem, to takie stanowisko zajmowały też Narodowe Siły Zbrojne.

    • “Wiem, że nacjonaliści ukraińscy nie odetną się od bandy UPA. Więc nie ma sensu współpracować z wrogami Polski i Narodu Polskiego”
     LOL, to jest komiczne. Oceniać całokształt ukraińskich nacjonalistów przez pryzmat historii. Ja nie widziałbym problemu we współpracy z niemieckimi nacjonalistami gloryfikującymi Hitlera i III Rzeszę, o ile sami nie wysuwaliby antypolskich postulatów i nie prowokowaliby Polaków. Mamy 2020 rok, a nie 1943 i gówno mnie to obchodzi, kogo ukraińscy nacjonaliści uważają za bohaterów, UPA walczyła o Ukrainę z różnymi wojskami, więc niech sobie ich czczą. Byle tylko ze swoim kultem nie obnosili się po Polsce. Zresztą, jak to w ostatnim numerze Szturmu było pisane, bohater nie znaczy bez skazy. Rzadko się zdarza, żeby bohaterowie byli “czyści”. Dla nas UPA to zbrodniarze, dla Ukraińców bohaterowie.

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię