Zapraszamy na wywiad z Prezesem Stowarzyszenia Marszu Niepodległości, działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego – Robertem Bąkiewiczem. Rozmowę przeprowadziła redaktor naczelny Kierunków – Adrianna Gąsiorek.

1. Za nami kolejny Marsz Niepodległości. Jak oceniasz jego przebieg?

Marsz Niepodległości po raz kolejny zakończyliśmy sukcesem: 100 tysięcy Polaków, wszyscy szczęśliwie dotarli na błonia Stadionu Narodowego i jeszcze ten duch narodu, który kroczy dumny z własnej przeszłości i z odwagą patrzący w przyszłość. Podkreślić należy tutaj profesjonalizm Straży Marszu Niepodległości, która skutecznie poradziła sobie z próbami prowokacji.

2. Z jakimi problemami jako Stowarzyszenie Marszu Niepodległości musieliście się zetknąć podczas przygotowania do tegorocznego przemarszu?
Podstawowym problemem było sfinansowanie przedsięwzięcia i promowanie wydarzenia. Należy tutaj powiedzieć o usunięciu naszego głównego profilu Marsz Niepodległości z ponad 250 tysiącami polubień, który został zablokowany przez administrację Facebooka, a próby odbudowy kolejnych były niemożliwe, zostawały natychmiast likwidowane. Tym samym zostaliśmy pozbawieni głównego źródła promocji, co miało wpływ na zainteresowanie obchodami święta narodowego oraz pozyskiwaniem środków finansowych. Kolejną sprawą, która sprawiała problem, była zapowiedź ze strony środowisk lewicowoliberalnych o próbie blokady naszego pochodu. I proszę mnie dobrze zrozumieć, nie chodziło nam o to, że mogłoby się im to udać, czy też nie. Chodziło raczej o to, że mamy otwarte fronty z prowokatorami, a nie wiedzieliśmy, jak daleko mogą się posunąć. Zresztą ich narracja w środkach przekazu była konfrontacyjna, a my chcieliśmy po prostu zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom. Wiedzieliśmy, że z roku na rok jest coraz więcej rodzin z dziećmi i tym samym spodziewaliśmy się ich rekordu tym razem (nie rozczarowaliśmy się) i to im i reszcie uczestników chcieliśmy zapewnić spokojny przemarsz ulicami Warszawy.

3. To kolejny spokojny pochód na 11 listopada, jak myślisz, dlaczego ostatnie dwa marsze przebiegły bez większych incydentów?
Należy ją wiązać z trzema czynnikami: po pierwsze profesjonalizacja działania naszych służb porządkowych. Po drugie bezpieczna trasa marszu. Po trzecie i najważniejsze, zmiana działań policji, która zmieniła swoją taktykę i całkowicie panując nad bezpieczeństwem została niewidoczna dla przeciętnego uczestnika marszu. I w tym tkwi cały sukces. Co by nie mówić i jak krytycznie nie podchodzić do wielu kwestii działań rządu PiS-u, to w tym przypadku zmianę w bezpieczeństwie pochodu należy wiązać ze zmianą władzy. Wystarczy przypomnieć sobie ministra Sienkiewicza i sprawę z podpaleniem budki pod ambasadą rosyjską i skonfrontować z później ujawnionymi zapisami rozmów z afery podsłuchowej, w których dowiadywaliśmy się, że za tą prowokacją stał właśnie ten minister z rządu PO-PSL.

4. W czym tkwi siła Marszu Niepodległości?
Największa siłą w Marszu Niepodległości jest to, że powstał on zupełnie oddolnie. To młodzi Polacy wbrew establishmentowi postanowili obchodzić to święto i nadać mu odpowiednią rangę. Przez to marsz ten rósł i konstruował się naturalnie, bez ingerencji władz, a nawet poza jej akceptacją. Uważam, że to jedna z najważniejszych przyczyn. Kolejnym powodem jest fakt, że tu Polacy mogą i czują się dumni z własnego pochodzenia, z własnej religii, kultury i historii. Stoi to w sprzeczności i w opozycji z „formacją” w duchu „pedagogiki wstydu” i internacjonalizmu, którą wkłada nam się od kilkudziesięciu lat przez edukację i masmedia. No i jeszcze jedno wcześniej nadmienione, że uroczystości te w największej mierze skupiają ludzi młodych, pełnych zapału i poświęcenia dla narodu i ojczyzny. Wszyscy to robią bezinteresownie, często pokonując olbrzymie odległości i poświęcając na to własne pieniądze. Przyjeżdżają tam, bo po prostu chcą tam być, a nie że ktoś im karze.

5. Jako Prezes Stowarzyszenia Marszu Niepodległości planujesz już pracę SMN-u na kolejne miesiące?
W tej chwili podsumowuje i oceniam pracę całego zespołu w przygotowaniach i organizacji, które są już za nami. Oczywiście na tej podstawie mam pewną wiedzę, która za chwile będzie wykorzystana do przygotowań do kolejnych obchodów niepodległości.

6. Jak oceniasz sens organizacji innych przemarszy w Warszawie — Komitetu Obrony Demokracji oraz środowisk lewicowych?

Z uśmiechem na ustach. Powiem tak, każdy ma prawo maszerować i świętować i nie musi koniecznie robić tego w Marszu Niepodległości, nawet lepiej, że wymienione przez Ciebie środowiska robią to same, bo faktycznie różnica pomiędzy naszymi poglądami na świat i Polskę jest ogromna. Ja jednak zwróciłbym uwagę na coś innego, KOD przegrał cały medialny cyrk wokół, którego chciał mobilizować swoich zwolenników. Korzystając z wszystkich dostępnych mainstreamowych szczekaczek, dysponując środkami finansowymi, o których my możemy tylko pomarzyć, udało im się zebrać 10 tysięcy ludzi. To jest nokaut! Podobnie lewacy z Antify i partii Razem, mobilizowali środowisko, mówili o odrodzeniu zainteresowania ich utopiami wśród Polaków i … przyprowadzili 800 osób. (śmiech) Satysfakcję możemy mieć również z tego, że to nam się udało te środowiska wygonić na ulicę. Jeszcze niedawno mówili nam, że patriotyzm to kasowanie biletów w komunikacji, zbieranie odchodów po swoich zwierzakach z trawnika, ewentualnie czekoladowy orzeł. Dzisiaj to oni musieli przyjąć przez nas narzuconą narrację. Z tego wniosek, że przyszłość należy do nas!

7. Przed MN przeprowadzono pikietę przeciwko usuwaniu kont i stron narodowców na Facebooku, w tym Marszu Niepodległości, czy coś w tej sprawie jeszcze będziecie robić?
Oczywiście, że będziemy. Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać do tej walki nie tylko środowiska nacjonalistyczne, ale zainteresujemy tym problemem i zorganizujemy inne środowiska społeczne i polityczne. Przecież wiemy o tym, że Fundacja Ordo Iuris podjęła działania w tym zakresie, również Reduta Dobrego Imienia, opowiedzieli się niektórzy posłowie, a nawet przedstawiciele ministerstw z obecnego rządu. Dlatego chcielibyśmy stworzyć wspólny front i naciskać na konsekwentne przestrzeganie prawa przez wspomnianego monopolistę, oraz dostosować polskie prawo, aby w sytuacjach unikania polskiej jurysdykcji prawnej, przez tę korporację, mieć narzędzia nacisku jako państwo w celu egzekwowania. Z konkretów: 19 listopada mamy się spotkać w tej sprawie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

8. W robionym niedawno sondażu podano, iż 40% młodych ludzi popiera działalność ONR i MW, czyli organizacji, które są współorganizatorem MN, co jest tego przyczyną?
To są między innymi owoce Marszu Niepodległości. To u nas na Marszu młodzi ludzie często dowiadywali się, że obracają się w mainstreamowym Matrixie i należy szukać wiedzy w niezależnych źródłach. I konsekwencją wiedzy, przynajmniej w części młodego pokolenia jest dzisiejsza akceptacja dla ONR i MW. Znając prawdę można dokonywać świadomych wyborów i takiego wyboru dokonują dzisiaj młodzi ludzie. Ogromne znaczenie również ma ciężka praca w formacji działaczy wymienionych stowarzyszeń i ich działalność społeczna. Ponadto dużo celniej narodowcy rozpoznają potrzeby dzisiejszego młodego (i nie tylko) Polaka, dokonując racjonalnej oceny rzeczywistości i wychodząc z orbity utopijnych idei forsowanych w głównym nurcie.

9. W tym roku można było zaobserwować liczne delegacje zagraniczne, kto wspierał Polaków podczas ich święta narodowego?
Jak co roku przybyli do nas zaproszeni zagraniczni goście z całej Europy, z organizacji nacjonalistycznych od Skandynawii po Italię. Jednak w tym roku stało się coś, z czym wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Przyjechały do nas osoby prywatne z państw europejskich, które popierają ideę walki z lewicowo-liberalnymi utopiami, które zniszczyły ich państwa i narody. Mówili, że jesteśmy dla nich ostatnią nadzieją.

10. W przemarszu widoczne były transparenty fundacji broniących życia poczętego, dlaczego w ten sposób udzielono poparcia dla ich działań?
Jako stowarzyszenie popieramy ideę bronienia życia poczętego. W kontekście zdrady, której dokonał PiS wobec swoich wyborców dot. procedowania w zakresie zniesienia prawa do zabijania nienarodzonych dzieci i na prośbę środowisk prolajferskich o udział w marszu wyraziliśmy wsparcie i chęć współdziałania w tym zakresie. Należy dodać, że jako przedstawiciele cywilizacji łacińskiej odwoływaliśmy się do niej w tym roku hasłem: „Polska bastionem Europy”. Dla bastionu dla jego fundamentów, życie ludzkie w kontekście doczesności stoi najwyżej w hierarchii co jest kolejnym powodem do manifestowania naszego stanowiska w tej sprawie.

11. Na zakończenie — chciałbyś coś przekazać czytelnikom Kierunków?
Na początku chciałbym złożyć podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy w tym roku w tak trudnej dla nas sytuacji wsparli naszą inicjatywę. Podziękować również wszystkim, którzy byli z nami fizycznie, ale i duchowo. Chciałbym Was wszystkich prosić, żeby to święto nie stało się dla nas zwykłym wydarzeniem, po którym przechodzimy do życia zupełnie ignorując idee, które mu przyświecają. Chciałbym Was prosić, aby był to dla nas wszystkich jeszcze większy impuls do pracy dla narodu i ojczyzny. Żeby każdy z nas wzbijał się na szczyt własnych możliwości i w ten sposób kroczył drogą do budowy Wielkiej Katolickiej Polski!

Dziękuję bardzo za rozmowę!

5 KOMENTARZE

  1. Pan Robert Bąkiewicz jest znakomitym organizatorem. Udowodnił to wcześniej: Marsz przeciw imigrantom w Warszawie sierpniu 2015 ok 50 tys osób, Milczący Marsz w rocznicę Powstania Warszawskiego. Brawo! Dziękuję za husarię.

  2. Gratulacje!

    Na marginesie, jeśli można wiedzieć, kiedy nastąpiła zmiana na stanowisku Prezesa? Jeszcze z pół roku temu na łamach m.in. Kierunków był prezentowany wywiad z “nowym-starym” Prezesem SMN

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię