Przedstawiamy wywiad z Agnieszką Kubicą – ratownikiem medycznym. Większość z Was, uczestników różnych imprez w tym Festiwalu Orle Gniazdo, zawsze może liczyć na jej pomoc! Nam odpowiedziała na kilka pytań związanych ze swoim zawodem, który jest jednocześnie jej pasją.

 

1. Na czym polega praca ratowników medycznych?

Ratownicy Medyczni udzielają sprawnej, szybkiej i profesjonalnej pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Przeciętny Polak nie ma pojęcia o pracy, zarobkach czy wiedzy, jaką oni posiadają. Ratownicy wbrew pozorom mają niezwykle rozległą wiedzę. Potrafią interpretować zapis EKG, intubować, podawać ściśle określone leki, prowadzić resuscytację i wiele innych działań medycznych z użyciem specjalistycznego sprzętu. Dużym atutem jest również ciągłe doszkalanie się w ramach samokształcenia. Poza tym świetnie znają anatomię, uczą się psychologii, dydaktyki czy podstaw języka migowego. Obecnie w Polsce tytuł zawodowy Ratownika Medycznego uzyskuje się po ukończeniu 3-letnich studiów. Pracują oni zwłaszcza w zespołach wyjazdowych ratownictwa medycznego (P – podstawowy, S-specjalistyczny), szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), w jednostkach Ratowniczo – Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej, Górskim i Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, WOPR-ze i w wielu innych służbach, prowadzą również szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Reasumując, Ratownicy Medyczni czuwają dzień i noc nad naszym bezpieczeństwem znosząc upokorzenia i trudne warunki pracy. Robią to jednak dla idei, pasji i z wielkiego serca.

 

2. Wiem, że często bierzesz udział w różnych inicjatywach jak zbliżający się Festiwal Orle Gniazdo, jak wyglądają Twoje obowiązki na takiej imprezie?
Bardzo często biorę udział w zabezpieczeniach medycznych różnych koncertów, wydarzeń kulturalnych i sportowych. Na takich imprezach głównym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo uczestników i w razie potrzeby udzielenie im pomocy. Zdarzają się różne przypadki od stłuczeń, zasłabnięć na złamaniach kończąc. Na Festiwalu Orle Gniazdo jestem jedną z osób zabezpieczających. Dołożę wszelkich starań, aby i w tym roku uczestnicy otrzymali fachową pomoc medyczną. Pragnę również w imieniu organizatorów zaprosić wszystkich na FOG-a. Gwarantujemy świetną zabawę!

 

3. Jakie cechy charakteru i podejście pomagają Ci w tym zawodzie?
Poza wymaganą wiedzą medyczną w tym zawodzie trzeba mieć również określone predyspozycje psychiczne. Na pewno pomaga mi to, że jestem osobą opanowaną i odporną na stres. Potrafię pracować w większym zespole i w razie potrzeby jestem w stanie zapanować nad paniką ludzi w razie wypadków lub katastrof. Szybko reaguję i podejmuję zdecydowane działania, bowiem od postępowania zależy często życie poszkodowanych.

4. Co sprawia Ci największą satysfakcję z pracy?
Cieszę się, że mogę robić to co lubię. Dzielę się swoją pasją z innymi ludźmi. Największą satysfakcję daje mi to, że mogę komuś bezinteresownie pomóc. Dzięki szkoleniom z pierwszej pomocy ktoś kiedyś może uratować drugiemu człowiekowi życie. Na swojej drodze spotykam również wiele ciekawych ludzi. Ratownictwo Medyczne to po prostu moja pasja!

5. Uważasz, że działalność ratowników medycznych można nazwać misją?
Zdecydowanie tak! Ratownicy Medyczni pracują w bardzo trudnych warunkach. Narażeni są na ogromny stres, na ich barkach ciąży odpowiedzialność za zdrowie i życie drugiego człowieka. Codziennie spotykają się z ludzkim cierpieniem. Zawsze są pierwsi tam gdzie ktoś wymaga pomocy. Nie raz w mediach można usłyszeć o atakach czy pobiciach Ratowników, a mimo to nie brakuje chętnych do pracy. Często doświadczają agresji ze strony pacjentów i ich bliskich. Zawód ten jest bardzo trudny, ale ludzie, którzy go tworzą w swoją prace wkładają całe serce.

6. Jest pomysł, aby podnieść kary za nieuprawnione wzywanie kartek pogotowia, jak oceniasz ten zamiar?
Problem nieuzasadnionych wyjazdów karetek pogotowia jest z pewnością zmorą polskiego ratownictwa medycznego. Dzieje się tak z różnych przyczyn. Często ludzie wzywają pogotowie z lenistwa dlatego, że nie chce im się iść do przychodni. Czasami winni są też świadkowie zdarzenia, którzy wzywają Ratowników do osoby, która gdzieś leży i oddalają się z miejsca zdarzenia. Po przyjeździe pogotowia okazuje się, że osoba, często bezdomna po prostu ucięła sobie drzemkę. Niektóre wezwania, chciałoby się powiedzieć, że są po prostu z głupoty… Katar, biegunka, a nawet ugryzienie komara. Kiedy Ratownicy jadą do nieuzasadnionego wezwania w tym czasie ktoś naprawdę może potrzebować pomocy. Niestety może się tak zdarzyć, że inne karetki będą zajęte i nie będzie miał kto udzielić pomocy pacjentowi, który jej potrzebuje. Wydaję mi się, że jeśli podniosą kary za nieuzasadnione wezwania to może coś się zmieni. Ludzie w obawie przed wysokimi karami przestaną nagminnie wzywać pogotowie.

7. Śledząc opinię publiczną przez długi okres czasu możemy jasno stwierdzić, że cała służba zdrowia jest negatywnie oceniania przez społeczeństwo, jak uważasz, dlaczego tak jest?
Wydaję mi się, że ludzie za dużo wymagają od służby zdrowia. Musimy pamiętać o tym, że tam pracują ludzie, a nie maszyny. Przeciętny „Kowalski” uważa, że jak płaci podatki to mu się należy. Później mamy sytuację, że dzwoni taka osoba na pogotowie lub przychodzi na SOR z błahymi dolegliwościami, zamiast iść do lekarza POZ. Dobrze wiemy jak to wygląda w przychodni – czekanie, kolejki… Ludzie są wtedy podenerwowani, że muszą tyle czekać. Łatwiej jest zadzwonić po Zespół Ratownictwa Medycznego, bo zabierze nas do szpitala i szybko zrobią odpowiednie badania. Niestety tak się nie stanie. W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym obowiązuje TRIAGE, czyli segregacja pacjentów w zależności od stopnia obrażeń, rodzaju zachorowań i rokowań na przeżycie. Jeżeli nic nam nie dolega to czas oczekiwania może być bardzo długi, ponieważ w pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Moim zdaniem w naszym społeczeństwie brakuje wyrozumiałości. Lekarze, Ratownicy, Pielęgniarki to też są ludzie. Mają swoje problemy, pracują w stresie i też nie raz mają gorszy dzień. Musimy o tym pamiętać.

 

8. Co Ciebie skłoniło do wybrania takiej drogi w życiu?
„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”. Już od dawna interesuję się ratownictwem medycznym. Dużo radości daje mi to, że mogę komuś pomóc. Jestem również patriotką więc ten zawód jest niezmiernie potrzebny chociażby w przypadku konfliktu zbrojnego.

9. Prowadzisz różne szkolenia z Pierwszej Pomocy, jakie jest zainteresowanie Polaków takimi tematami?
Zainteresowanie szkoleniami jest naprawdę duże. Organizujemy szkolenia od przedszkolaków po osoby starsze. Ważne jest, żeby zaczynać uczyć już małe dzieciaki, bo jak wiadomo czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego obywatela – każdy z nas powinien pomóc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia drugiego człowieka. Kodeks Karny przewiduje sankcje za nieudzielenie pomocy do 3 lat pozbawienia wolności. Problem pojawia się w momencie, gdy świadek zdarzenia staje naprzeciwko człowieka rannego, nieprzytomnego, nieoddychającego. Dalszy los ofiary zależy od sprawnej reakcji i natychmiastowego działania ratowniczego. Nie umiem udzielać pierwszej pomocy – Argument niestety często przytaczany przez świadków zdarzenia. Takie osoby w sumie chciałyby pomóc, lecz boją się to uczynić z racji niedostatecznej wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Kolejną przyczyną nieudzielenia pomocy jest to, że ludzie boją się, że mogą zaszkodzić poszkodowanemu. To również wynika z braku wiedzy. Nasuwa się więc pytanie – Czy można zaszkodzić osobie w stanie nagłego zatrzymania krążenia, gdy człowiek nie oddycha i umiera? Okazuje się, że można: nic właśnie nie robiąc, biernie oczekując na przyjazd ratowników medycznych. Każde działanie natomiast, nawet nie do końca poprawnie prowadzona resuscytacja krążeniowo-oddechowa, daje w większym bądź mniejszym stopniu szanse na przeżycie osoby poszkodowanej. Tak więc serdecznie zachęcam do brania udziału w szkoleniach. Również na Festiwalu Orle Gniazdo będzie można zdobyć wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.

10. Jakie są Twoje zawodowe plany na przyszłość?
Na początku chciałabym skończyć studia. Zastanawiam się również nad ich kontynuacją i uzyskaniu tytułu magistra. Jeśli chodzi o zawód to oczywiście chciałabym jeździć w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Na pewno dalej będę brała udział we wszelakich zabezpieczeniach medycznych oraz szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy.

 

Dziękuję za rozmowę!

 

5 KOMENTARZE

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię