Dzisiaj wywiad z Tomaszem Chojnickim – działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Łomżyńskiego Przeglądu Narodowego. I to właśnie o tej drugiej inicjatywie będę rozmawiać z naszym gościem. 

 

Adrianna Gąsiorek 

Redaktor Naczelny

 

Przedstawcie się proszę naszym czytelnikom – kto stoi za Łomżyńskim Przeglądem Narodowym?

Czołem! Łomżyński Przegląd Narodowy to inicjatywa Obozu Narodowo-Radykalnego oddziału Łomża. Z założenia ma to być platforma zrzeszająca osoby o poglądach narodowych i katolickich. Staraliśmy się, by projekt umożliwił przedstawienie szerszemu gronu odbiorców naszego punktu widzenia na sprawy społeczne, gospodarcze, a w szczególności lokalne. W przeciwieństwie do mediów społecznościowych podczas kolportażu broszury spotykamy się bezpośrednio z mieszkańcami naszego miasta. Dajemy możliwość do rozmowy z działaczami narodowymi. Wymiany spostrzeżeń, nierzadko z narażeniem na krytykę.

Skąd pomysł na stworzenie Waszej gazety?

Łomżyński Przegląd Narodowy to projekt, który w swoim zamiarze ma wpływać na sposób myślenia łomżyniaków z dużym naciskiem na młode pokolenie. Niestety żyjemy w czasach obłudy, kłamstw i manipulacji ze strony mediów o zasięgu ogólnopolskim takich jak TVN, POLSAT, Gazeta „Wyborcza” oraz tych na szczeblu lokalnym. Alternatywą na wyżej wymienione problemy było powstanie własnej broszury. Pierwszy numer dwumiesięcznika ŁPN pojawił się 15 sierpnia 2017 roku. Staramy się poruszać tematykę: ideową, historyczną, katolicką oraz gospodarczą. Mamy nadzieję, że to początek budowy niezależnych, lokalnych mediów. Przekazujemy mieszkańcom Łomży własną szczerą retorykę. Poruszamy problemy społeczne, o których inne media milczą. Wreszcie pozbywamy się łatki kozła ofiarnego organizacji narodowych, kibicowskich oraz katolickich.

Jak wygląda działalność narodowa w Łomży?

Na początku chciałbym zaznaczyć, iż działalność Obozu Narodowo-Radykalnego oddziału Łomża nie byłaby na tyle widoczna, gdyby nie Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej oraz kibice Łomżyńskiego Klubu Sportowego, którzy na długo przed powstaniem łomżyńskiego oddziału ONR-u przecierali szlaki działalności narodowej. Jednak odpowiadając na pytanie można pokusić się o wymienienie inicjatyw, których co roku jesteśmy organizatorami. Są to: Marsz Żołnierzy Wyklętych czy obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Nie negujemy organizowania obchodów historycznych, natomiast nie chcemy odwoływać się tylko do pamięci historycznej Polaków. Naszym celem jest wychowanie i zaszczepienie myśli narodowej wśród łomżyńskiej młodzieży. Regularnie współpracujemy z wieloma kościołami oraz szkołami licealnymi i technicznymi w Łomży. Organizujemy zabawy edukacyjno-rozrywkowe, piszemy artykuły oraz felietony, które trafiają w ręce młodzieńców uczęszczających do łomżyńskich szkół.

Jednym słowem można powiedzieć, że nasza działalność narodowa opiera się na wychodzeniu do zwykłych ludzi. Nie zamierzamy obsypywać ich pięknymi, górnolotnymi hasłami czy też obietnicami wyborczymi. Wychowujemy młodzież, poruszamy lokalną problematykę społeczno-gospodarczą oraz promujemy narodowy solidaryzm. Tym prostym sposobem zyskujemy przychylność i sympatię mieszkańców.

W jakie akcje najchętniej się włączacie?

W dużej mierze na to pytanie odpowiedziałem kilka linijek wyżej. Natomiast odpowiadając w dużym skrócie, staramy się włączać w każdą inicjatywę przynoszącą korzyści dla mieszkańców ziemi łomżyńskiej. Współpracujemy z wieloma organizacjami o różnym pokroju.

Wiem, że nagraliście już kilka reportaży. Przybliżcie pokrótce czytelnikom, czego one dotyczyły i gdzie można je znaleźć?

Tak, to prawda. W ostatnim czasie rozpoczęliśmy działalność na portalu YouTube. Reaktywowaliśmy długo niewykorzystywany profil Łomżyńskiego Przeglądu Narodowego. Na naszym kanale stawiamy nie na ilość, lecz na jakość. Cały czas się uczymy i doskonalimy swoje umiejętności. Warto zaznaczyć, że każdy materiał powstaje z własnych funduszy oraz poświęcenia swojego wolnego czasu. Nasze reportaże poruszają tematykę aktualnych problemów mieszkańców Łomży.

Materiały są dostępne na naszym kanale na YouTube pod nazwą „Łomżyński Przegląd Narodowy”, zachęcam również do odwiedzenia i polubienia naszego profilu na Facebook-u pod nazwą „Łomżyński Przegląd Narodowy”.

Jakie macie plany na przyszłość związane z rozwojem Łomżyńskiego Przeglądu Narodowego?

Przede wszystkim chcemy kontynuować regularne wydawanie dwumiesięcznika, ulepszać „pióro” oraz systematycznie nagrywać reportaże. Nie narzucamy sobie żadnej presji czasu. Plany te są nakreślone nie na miesiące, lecz na lata, dlatego ze spokojem i z dokładnością zamierzamy rozbudowywać nasze lokalne dzieło.

Zachęcam wszystkich do polubienia i obserwowania naszego profilu na Facebook-u:

https://www.facebook.com/LomzynskiPrzegladNarodowy/

Zachęcam również do subskrybowania naszego kanału na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UCMs4sJPkcDjkfsJNk5_oawA

Tomasz Chojnicki

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię