Wywiad z Adrianną Gąsiorek- nowym redaktorem naczelnym portalu “Kierunki” przeprowadził Witold Stefanowicz.

 

1. Jesteś nowym redaktorem naczelnym portalu “Kierunki” proszę pokrótce przybliż „misję” tego medium.

Misją “Kierunków” jest oczywiście dotarcie z ideą narodową do jak największej grupy odbiorców. Przekazywanie naszego spojrzenia na przeróżne kwestie – stąd działy tematyczne, które są u nas wyodrębnione jak kultura, sport, gospodarka czy historia. Zdaję sobie sprawę, że na obecnym etapie sporo tematów jeszcze nie zostało poruszonych i chcę zadbać o to, abyśmy mieli swój głos w każdej dziedzinie dotyczącej polskiego społeczeństwa. Jestem związana z “Kierunkami” od momentu ich powstania jako publicystka, ale również jako członek zespołu redakcyjnego, wiem jak funkcjonuje portal i mam nadzieję, że to pomoże mi wykonywać nowe zadanie w odpowiedni sposób. “Kierunki” mają już stałą grupę publicystów, z którymi mam przyjemność współpracować, jestem jednak otwarta na nowe osoby, które chciałyby wspólnie z nami docierać, z narodowym przekazem, do Polaków. Naszym celem jest stworzenie medium, które będzie prezentować rzetelne informacje, ciekawe artykuły i promować narodowych dziennikarzy.

2. Czym zajmujesz się na co dzień oprócz pracy dziennikarskiej?

Na co dzień pracuję w instytucji kulturalnej, mam kontakt zarówno z drugim człowiekiem, jak i z szeroko pojętą kulturą. Osobiście zajmuję się promowaniem literatury i czytelnictwa. Moja droga zawodowa pozwala mi na tzw. “przemycanie” wartości narodowych w konkretnej społeczności. Poza tym oczywiście działam w Obozie Narodowo-Radykalnym, jestem koordynatorem bielskiego oddziału oraz sekretarzem Brygady Górnośląskiej. Staram się brać udział w akcjach w całej Polsce, oraz wspólnie z moim działaczami propagować ideę lokalnie, w moim mieście. Praca “dziennikarska” to raczej pasja, którą mogę pielęgnować i rozwijać właśnie na “Kierunkach”. Oczywiście staram się również w miarę możliwości pogłębiać inne moje zainteresowania, których jest całkiem sporo.

3. Czy uważasz, że media internetowe mają szansę dotrzeć do szerszego kręgu niż grupa docelowa, jaką bez wątpienia są osoby o poglądach narodowych i patriotycznych?

Jestem przekonana, że media internetowe mają szansę stać się głównym nośnikiem informacji. Sporo osób szuka rzetelnych wiadomości, zdając sobie sprawę z wszechobecnej manipulacji w mediach głównego nurtu. Zaznaczę, że według mnie nie ma znaczenia, kto będzie sprawował władzę w państwie PO, PiS czy inne twory, to zawsze będzie nacisk z “góry” na kreowanie własnej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której nie ma miejsca dla naszego środowiska. Musimy sami zadbać o to, żeby przekazywać naszą wizję Polski, nikt tego za nas nie zrobi. Wiem, że portale narodowe docierają do ludzi niekoniecznie określających się mianem nacjonalistów, ale szukających obiektywnych relacji. W tym widzę szansę na zmianę świadomości Polaków.

4. Proszę opowiedzieć coś o zespole redakcyjnym.

Nasz zespół to głównie działacze Obozu Narodowo-Radykalnego, ale również jego sympatycy. Osoby, które poświęcają swój czas i są zaangażowane w ten projekt. Każdy z nas ma określone zadania, z których jest rozliczany, współpracujemy z Sekcją Naukowo-Szkoleniową ONR, której członkowie tworzą artykuły ideowe i historyczne. Cały czas dochodzą do nas nowe, chętne do działania osoby, dlatego moim zadaniem będzie również koordynowanie ich pracy.

5. Jakie obszary życia społecznego, politycznego, gospodarczego, aspekty polityki międzynarodowej Twoim zdaniem powinny być przede wszystkim poruszane?

“Kierunki” to narodowy portal informacyjno-publicystyczny, dlatego uważam, że każdy obszar życia powinien być przez nas poruszany. Jak już pisałam mamy swoje zdanie na różne aspekty, dlatego w każdej dziedzinie chcemy go przedstawiać. Jeśli chcemy ludziom dostarczać informacje to musimy pisać zarówno o życiu społecznym, politycznym, gospodarczym, jak i o wydarzeniach międzynarodowych. Oczywiście, aby w pełni dostarczyć odbiorcom wszystkie informacje, musimy się rozwijać, pozyskiwać nowych autorów o różnych zainteresowaniach i umiejętnościach. Patrząc na dotychczasowe działania “Kierunków” widać, że w większości pojawiają się dobre artykuły dotyczące historii czy idei, znajdują się również aktualności. Zdajemy sobie sprawę, że musimy popracować nad przekazem dotyczącym życia kulturalnego czy gospodarczego. Już staram się działać i pracować nad tymi kwestiami i myślę, że efekty będą widoczne.

6. Jak określiłabyś kondycję internetowych mediów związanych z szeroko pojętym ruchem narodowym?

Staram się obserwować inne portale czy strony zajmujące się przekazywaniem wiadomości i muszę stwierdzić, że jest coraz więcej takich mediów. Na pewno idzie to w dobrą stronę, sporo moich Koleżanek i Kolegów z szeroko pojętego ruchu narodowego tworzy naprawdę dobre teksty, które warto czytać. Podobnie jest ze zwykłymi informacjami, o których z telewizji nigdy się nie dowiemy. To zasługa tego środowiska, że nie boi się otwarcie mówić o tym, co się dzieje np. w kwestii imigrantów i ich zachowań. Dla narodowców nie ma tematów “niewygodnych” i nikt nie jest w stanie nas uciszyć czy czegoś narzucić. Kondycja tych mediów jest całkiem dobra, problem według mnie jest z dotarciem do zwykłego człowieka, który niekoniecznie śledzi nasze profile. Myślę, że to dla nas jest spore wyzwanie, żeby pozyskiwać jak najwięcej czytelników i docierać do nich z naszym przekazem.

7. Czy Twoim zdaniem czytelnictwo „Kierunków” przekłada się na powiększanie grona zwolenników idei narodowej?

Wiem, że spora część naszych czytelników to jednak ludzie, którzy cokolwiek wiedzą o idei narodowej, nie będę się oszukiwać, że jest inaczej. Znam natomiast osoby, które dzięki naszej pracy zaczynają interesować się środowiskiem i chcą nas popierać. Te proporcje na razie pewnie nie wyglądają tak, jakbyśmy oczekiwali, chociażby ze względu na trudności w “przebiciu” się do opinii publicznej. Internet oferuje pewien rodzaj wolności dla portali, ale z drugiej strony olbrzymią konkurencję. To właśnie jest nasze zadanie, dla całego zespołu redakcyjnego, żeby “Kierunki” były miejscem, do którego ludzie chcą zaglądać. Jeśli uda nam się zwiększyć pole działania, na pewno osób o poglądach narodowych wyrobionych na naszych artykułach, będzie więcej.

8. Co Twoim zdaniem ma większe znaczenie publicystyka czy czysty przekaz informacji opatrzony odpowiednim komentarzem dziennikarskim?

To zależy, co chcemy osiągnąć i czego oczekują nasi czytelnicy. Robiąc pewne zestawienia widać, że ludzi przyciągają sensacje, nie jest to żadna nowość- lubimy, jak coś się dzieje. Artykuły z odpowiednim komentarzem dziennikarskim szczególnie dotyczące sytuacji na Zachodzie, cieszą się największą popularnością. W związku z tym wychodzimy naprzeciw i staramy się te aktualności przedstawiać odbiorcom. Nie chcę natomiast, żeby grono zwolenników dobrej publicystki odbierało nas jako portal zamykający się na drobne komentarze i publikujący “tanie” sensacje. Na pewno będziemy nadal prezentować teksty ideologiczne, które może będą mieć mniej odsłon i wzbudzą mniejsze zainteresowanie, ale trafią do osób, które potrzebują wiedzy i rozwoju, jako narodowcy doskonale zdajemy sobie sprawę, że samodoskonalenie jest naszym obowiązkiem.

Dziękuję za rozmowę.

2 KOMENTARZE

  1. Życzę, z całego serca, powodzenia w ciągłym rozwijaniu “Kierunków” Adzie. Oczekiwania są ogromne. Mam nadzieję, że im podoła a ja za to trzymam mocno kciuki.

  2. NO, wizja jest konkretna, a zadania jak widać nie małe. A i pani redaktor jaka ładna… Zakochałem się… W Kierunkach oczywiście 🙂

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię