Wywiad został przeprowadzony przez działaczkę Obozu Narodowo-Radykalnego, Adriannę Gąsiorek z jednym z organizatorów Festiwalu Orle Gniazdo. Na prośbę naszego rozmówcy Sebastiana, nie publikujemy pozostałych danych poza wspominanym imieniem.

1. Przedstaw proszę ideę Festiwalu Orle Gniazdo.

Festiwal Orle Gniazdo tworzyliśmy z myślą o budowie narodowej sceny muzycznej, bazy kulturalnej dla szeroko rozumianego ruchu narodowego. W dobie sukcesów Marszów Niepodległości – idea Festiwalu to krok dalej do zagospodarowania „mody na patriotyzm”. Bez zespołów, wykonawców i projektów muzyki tożsamościowej — ruch nasz nie posunie się na stałe do przodu. Na tych kilka dni w roku – dajemy naszym kapelom kawałek sceny i ściągamy setki fanów z całej Polski! Oczywiście Festiwal to także wspaniała okazja do spędzenia czasu w doborowym towarzystwie przy braterstwie ducha.

2. Co wyróżnia to wydarzenie na tle innych muzycznych przedsięwzięć?

Wspólnym mianownikiem zaproszonych kapel nie jest typ muzyki, a idea narodowa. Festiwal Orle Gniazdo w porównaniu do innych festiwali w Polsce nie jest imprezą komercyjną. Nie ma strategicznych sponsorów ani wsparcia znanych mediów ogólnopolskich (zarówno prywatnych, jak i publicznych). Istotną, a być najważniejszą różnicą jest to, iż na FOG spadła swego czasu nagonka medialna.

3. Z jakimi problemami borykacie się podczas organizacji Orlego Gniazda?

Łatwiej wymienić, jakich problemów jeszcze podczas FOG-u nie rozwiązywaliśmy.
A na poważnie – festiwal to duże przedsięwzięcie logistyczno-organizacyjne. Cały zespół — kilkudziesięciu wolontariuszy przygotowuje imprezę na tydzień przed. Dla kluczowej komórki przygotowania rozpoczynają się w dniu zamknięcia poprzedniej edycji. Największe są problemy finansowe, gdyż scena się dopiero rozkręca, a impreza ma stałe koszta. Na szczęście można już wpłacać 1% podatku na Festiwal oraz można przelewać darowizny na Fundację Orle Gniazdo, więc liczymy, że budżet ustabilizuje się w najbliższych latach.

Są jeszcze niestety utrudnienia systemowe, które najlepiej obrazuje krążący nad FOG w zeszłym roku helikopter. Czeka nas batalia medialna o wizerunek imprezy, na pewno nie pozostawimy bez echa paszkwili Wyborczej. Niemniej my robimy swoje i nie ma dla nas rzeczy niemożliwych(śmiech).

4. Jak wyglądały poprzednie edycje? Co udało się osiągnąć?

Przede wszystkim udało się trochę rozruszać Scenę(śmiech). Muzycy mają dla kogo grać, więcej koncertują po kraju. W tym roku na FOG reaktywuje się kultowy Szwadron 97. Ściągnęliśmy też do Polski szereg zagranicznych gwiazd z Włoch, Węgier, Francji, Czech czy nawet Białorusi, których polscy nacjonaliści do tej pory mogli posłuchać tylko na płytach lub wydając kupę kasy na kosztowny wyjazd w innym kraju. Mamy nadzieję, że ta forma swoistej „rywalizacji” będzie motywacją dla naszych zespołów do większych postępów.

Porównując obie dotychczasowe edycje można było zauważyć profesjonalizację działań, staraliśmy się dopracować mankamenty wynikłe na szybko w trakcie pierwszej imprezy. W tym roku na pewno też Was pozytywnie zaskoczymy.

5. Udało Wam się zaprosić legendarny zespół Szwadron 97, jak wyglądały Wasze rozmowy? Co zaprezentuje kapela na festiwalu?

Organizatorzy festiwalu od dłuższego czasu byli w kontakcie z zespołem. Wiele zależało od samego Szwadronu 97, od ich przygotowania i możliwości na chwilę obecną. Zdecydowali się – i wystąpią na III edycji. Bardzo nas to cieszy. A co zaprezentują? Myślę, że najlepsze utwory takie jak: „Żołnierz Wolności” czy też „Obrany Cel” usłyszymy.

6. Kto jeszcze będzie grał w tym roku?

Wystąpi większość zespołów krajowego repertuaru sceny tożsamościowej. Po raz pierwszy za to zagra zespół Hippe Raus i wspominany wyżej Szwadron 97. Z zagranicznych zagra słowacka The Averzia (ex Project Vandal), czeski Dead Generation. Włoski KMVII (ex Ultima Frontiera) i węgierski Egeszseges Fejbor. Występ Włochów też jest bardzo wyczekiwany, ale występy wszystkich zagranicznych kapel zapowiadają się ciekawie.

7. W jaki sposób można kupić bilety na festiwal?

Bilety można zakupić na stronie www.festiwalorlegniazdo.pl. Karnet na cały festiwal wychodzi 130 zł (tylko do końca czerwca!), zakupiony na miejscu już 150 zł. Dlatego bardzo opłaca się kupować bilety grupowe, gdzie cena schodzi nawet do 100 zł za osobę (w sprzedaży również do końca czerwca!). Bilet jednodniowy kosztuje 80 zł.

8. Jakie organizacje i środowiska wspierają festiwal?

Formalnie żadna organizacja nie jest organizatorem festiwalu. Powołana została Fundacja Orle Gniazdo, która prawnie sprawuje pieczę nad festiwalem. Jednak począwszy od głównych organizatorów i skończywszy na osobach pomagających przy obsłudze festiwalu, spotkać można osoby z Obozu Narodowo-Radykalnego, Młodzieży Wszechpolskiej, Ruchu Narodowego, stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, którzy specjalizują się w organizacji zawodów sportowych w trakcie Festiwalu, Białych Orłów oraz nacjonalistów niezrzeszonych w żadnej organizacji. Potocznie nazywamy to – Ekipą FOG, która składa się z około 30 osób. Nasza przynależność organizacyjna na czas Festiwalu jest drugorzędna.
Patronat medialny nad festiwalem sprawują portale: autonom.pl, narodowcy.net, nacjonalista.pl, Muzyka Włoskiej Prawicy, Nasza Scena.net, Droga Legionisty, miesięcznik Szturm, kwartalnik Polityka Narodowa, tygodnik „Polska Niepodległa” i Stowarzyszenie Artystów, Muzyków i Wydawców Muzycznej Sceny Tożsamościowej.
Na festiwalu można też kupić gadżety narodowe, zaczynając od koszulek, a kończąc na literaturze narodowej. Swoje stoiska będą miały m.in. księgarnia Capitalbook, Nasz- Sklep, ProPatrie i Fightershop. Na imprezie będzie także Bielska Drużyna Najemna „Svantevit”, która będzie starała się umilić uczestnikom czas przed koncertami.

9. Jak można pomóc w organizacji Festiwalu?

Na chwilę obecną warto pomóc w promocji Festiwalu, najlepiej – zorganizować grupę wyjazdową, a potem się na nim pojawić i ciekawie spędzić weekend. Jeżeli ktoś się chce zaangażować w pomoc w przygotowaniu imprezy i później w jej obsłudze – zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Do zobaczenia na FOG!

Dziękuję za rozmowę.

2 KOMENTARZE

  1. Przedsprzedaż biletów została przedłużona do niedzieli (5 lipca), więc jeszcze można zorganizować sobie grupę wyjazdową i kupić tańszy bilet 😉

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię