Jak podaje Narodowy Bank Polski w drugim kwartale bieżącego roku wzrósł poziom cen mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Zjawisko dotyczy szczególnie niewielkich mieszkań, które położone są w atrakcyjnej lokalizacji.

Należy również podkreślić, że coraz więcej mieszkań kupują obcokrajowcy, zaś dominującą grupą w tej kategorii są Ukraińcy. Zjawisko to dotyczy również szczególnie stolicy Podkarpacia, ze względu na niższe ceny lokali mieszkalnych w tym regionie Polski oraz bezpośrednim sąsiedztwie Ukrainy. Statystycznie rzecz ujmując liczba tego roku transakcji zawieranych przez obywateli wschodniego sąsiada rośnie w skali 20 % rocznie.

Jest to zjawisko bardzo niepokojące szczególnie w kontekście polityki historycznej prowadzonej przez Kijów oraz wzrostu znaczenia pretensji terytorialnych w retoryce coraz większej liczby środowisk politycznych na Ukrainie. Kult kolaboranckich, hitlerowskich, ludobójczych formacji spod znaku UPA stał się już oficjalnym dyskursem państwowym. Jest to szczególnie niepokojące w obliczu rosnącej liczby Ukraińców sprowadzanych do Polski w ramach priorytetów polityki migracyjnej, fundowanej Polakom przez rząd Morawieckiego, który działa wbrew oczywistym interesom narodowym.

2 KOMENTARZE

  1. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z kandyadatką z ramienia PIS, na urząd prezydenta miasta Wrocławia, w którym z ciekawości uczestniczyłam. Padały różne pytania odnośnie rowniez polityki mieszkaniowej, a szczególne wynajmu mieszkań i ogromnych kosztów z tym związanych. Powiedziałam wprost, że trudno nie zauwazyc, że od ponad 2 lat we Wrocławiu również ceny wynajmu drastycznie wzrosły, ogromny wpływ mają na to Ukraincy, ktorzy stanowią już 10% ogółu mieszkańców, popyt jest ogromny więc wynajmujący windują ceny. Jakie rozwiązania realne widzą przedstawiciele PiS?! Nic na temat narzędzi kontroli polityki migracyjnej, ani slowa. Walka z problemem za przeproszeniem trochę “od tyłka strony”, projekt “Mieszkanie plus” (we Wrocławiu ma ich powstać 20 tys.), który ma być skierowany również do osób chcących wynając mieszanie i regulację (bliżej nieokreślone) na rynku mieszkań komunalnych, w których proponują również wynajem. Jedynym plusem jest to, że oby dwa projekty mają byc skierowane jedynie dla osob, rozliczających podatki się we Wrocławiu. Jednakże trudno nie oprzeć się wrażeniu, że wszystko to środku zaradcze, a problem narasta i przerasta całkowicie władze samorządowe.

  2. Jadąc kiedyś z Warszawy w kierunku zachodnim zastanawiało mnie dla kogo jest budowane tyle blokowisk, skoro Polaków ubywa? W zasadzie to chyba nawet już poza rogatkami miasta budują. Teraz już wiadomo dla kogo. Zatem deweloperzy mieli wcześniej wiedzę co do zamiarów władz.

    Trochę analogicznie jest z meczetami. Gdy Polacy emigrowali “za chlebem”, za nimi podążali księża, np Zmartwychwstańcy, zapewniając opiekę duchową. Z muzułmanami jest odwrotnie: najpierw meczet, następnie zjawiają się “świeccy” muzułmanie. Musieli już wiele lat temu znać zamiary władz w Polsce, bo przecież by niepotrzebnie nie wydawali pieniędzy.

Dodaj Komentarz

Wpisz komentarz!
podaj swoje imię